Jak radzić sobie z lękiem i niepewnością w nowych sytuacjach?

Udostępnij

Lęk czy niepewność to naturalne emocje, które powstają, gdy znajdujemy się w nowych sytuacjach lub stykamy się z czymś nieznanym. Uczucie lęku pojawia się u każdego zdrowego człowieka. Obawa przed wymagającym zadaniem, spotkaniem z nowymi ludźmi, czasem nieznanym miejscem czy nadchodzącymi zmianami w życiu to naturalne uczucia. Z lękiem mierzą się wszyscy ludzie. Ci co twierdzą, że ich to nie dotyczy często w głębi siebie są mocno przerażeni, ale życie nauczyło ich doskonale maskować te uczucia.

Każdy z nas ma swoje sposoby, które pomagają mu zapanować nad lękiem i niepewnością w nowych sytuacjach. Poniżej przedstawię kilka, z których czasem sama korzystam.

Zrozum swoje emocje

Po pierwsze pamiętaj, że lęk i niepewność są naturalnymi emocjami, które pojawiają się, gdy nasz mózg interpretuje sytuację jako zagrożenie. Ważne jest, aby rozpoznawać swoje emocje i nazywać je, a także zrozumieć, że są one normalne i nie muszą nas paraliżować. W moim przypadku uczucie lęku objawia się uściskiem w brzuchu. Dla mnie pomocne są różnego rodzaju sposoby oddychania, a także dobre przygotowanie się do nowego wyzwania. Każdy z nas jest jednak inny i każdy z nas inaczej może odczuwać zdenerwowanie. Ważne jest, żeby zrozumieć jak funkcjonuje Twój organizm i wypracować swoje techniki, które pomogą Ci radzić sobie z lękiem.

Przygotuj się

Im lepiej przygotujesz się do nowych okoliczności, jest szansa, że tym mniejszy poziom strachu będziesz odczuwać. Możesz np. zdobyć jak najwięcej informacji  na temat sytuacji, w której będziesz się znajdować. Jeżeli jest to np. lęk przed specjalistycznym badaniem u lekarza postaraj się dowiedzieć jak to badanie będzie wyglądało. Poszukaj wiarygodnych informacji. Poczytaj na stronie internetowej lecznicy, w której poddasz się badaniu, jak się do niego przygotować. Porozmawiaj z lekarzem, który wystawia Ci skierowanie o tym, czego możesz się spodziewać. Jeżeli czytasz komentarze w internecie, weź pod uwagę fakt, że na ogół piszą je osoby, u których sytuacja była trudna. Człowiek szczęśliwy i zadowolony z reguły nie ma czasu na dzielenie się swoimi uwagami. Bez względu na rodzaj zadania, które na Ciebie czeka zaplanuj swoje działania, przećwiczyć różne scenariusze i nie zamartwiaj się w nieskończoność.

Skup się na tym, co masz pod kontrolą

Czasami lęk i niepewność pojawiają się, gdy czujemy, że nie mamy kontroli nad sytuacją. Ważne jest, aby skupić się na tym, co możemy zrobić i zmienić, a nie na tym, co jest poza naszą kontrolą. Musimy zaakceptować fakt, że nie mamy wpływu na zachowania innych osób. Nie wiemy z czym te osoby mierzą się w danej sytuacji i z czego wynikają ich postawy czy sposób działania. Nie bierz na siebie problemów, które bezpośrednio Ciebie nie dotyczą. Rozwiązuj problemy, na które masz wpływ. Bywa, że upływający czas jest najlepszym naszym sprzymierzeńcem. W niektórych trudnych sytuacjach warto dać sobie czas i  uczyć się cierpliwości. Ważne jest jednak dokonać oceny czy zaniechanie działania w danej sytuacji jest dobrym rozwiązaniem. Podejmowanie decyzji nie jest prostym zadaniem, ale istnieją sposoby, które mogą pomóc Ci pozbyć się lęku przed dokonaniem określonego wyboru.

Stosuj techniki relaksacyjne

Relaksacja pomaga zmniejszyć napięcie i lęk, dlatego warto stosować różne techniki relaksacyjne, takie jak ćwiczenia oddechowe, medytacja, joga czy masaż. Można, także spróbować aktywności, które dają nam przyjemność i odprężenie, takie jak muzyka, taniec, rysowanie, gotowanie czy zwykły spacer.

Szukaj wsparcia

W trudnych chwilach warto zwracać się o pomoc i wsparcie do bliskich, zaufanych osób, takich jak przyjaciele, rodzina, terapeuta. Można także skorzystać z różnych grup wsparcia.   Ważne jest aby dobrze te grupy zweryfikować. Żyjemy w czasach, w których ludzie na każdym kroku komentują, oceniają, dają rady. Pamiętaj jednak, że osoby te nie wezmą na siebie konsekwencji swoich rad. Dokonując wyboru to Ty odczujesz skutki podjętej decyzji. Warto czasem posłuchać siebie i zaufać swojej intuicji. Każdy z nas przechodzi czasem kryzys, z którym jest wstanie uporać się sam. Jeżeli jednak mierzysz się z dużym lękiem czy problemami i czujesz, że nie dajesz już rady, zawsze możesz skorzystać z bezpłatnych infolinii, gdzie uzyskasz wsparcie lub zostaniesz skierowana/skierowany w miejsce gdzie taka pomoc może być Ci udzielona.

Bezpłatne numery telefonów:

  • 800 70 2222  – CAŁODOBOWY – 7 DNI W TYGODNIU – Centrum Wsparcia dla osób dorosłych w kryzysie psychicznym
  • 800 12 12 12  – CAŁODOBOWY – 7 DNI W TYGODNIU – Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Na stronie dostępny jest też  SOS czat. Jeżeli potrzebujesz pomocy, możesz napisać na czacie. Nie musisz się przedstawiać ani pisać skąd jesteś.
  • 116 111 –  Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży
  • 116 123 – Telefon wsparcia emocjonalnego dla dorosłych
  • 112 – CAŁODOBOWY – Numer alarmowy w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia

Pamiętaj o swoich osiągnięciach

Czasami lęk i niepewność pojawiają się, gdy zapominamy o swoich osiągnięciach i sukcesach z przeszłości. W obecnym świecie, gdzie w mediach społecznościowych zapanowała moda na pokazywanie swojej siły, pewności siebie i nie okazywanie swoich słabości, coraz więcej osób zaczyna odczuwać lęk i niepewność. Prawda jest taka, że większość ludzi codziennie odgrywa swoje role pokazując światu, jacy to są mądrzy, elokwentni, niezastąpieni. Przekonują siebie i innych, że wszystko mogą, potrafią i jacy to są szczęśliwi. Jeśli tak jest naprawdę to świetnie, ale w dużej mierze są to niestety tylko pozory. Przez odbieranie takich obrazów, pojawia się w nas lęk i niepewność czy jesteśmy wstanie sprostać różnym zadaniom. Pamiętaj, że ważne jest, aby pamiętać o swoich mocnych stronach i umiejętnościach, a także o tym, że potrafisz radzić sobie z trudnościami i nieznanymi sytuacjami. Nie raz już to sobie udowodniłaś/udowodniłeś. Nie poddawaj się presji innych. Nie przejmuj też ich obaw i lęków.

Pamiętaj, że lęk i niepewność są naturalnymi emocjami i nie muszą nas paraliżować. Ważne jest, aby zrozumieć mechanizmy ich działania i szukać sposobów, które pomogą Ci radzić sobie z nimi. Nie bój się szukać pomocy, jeśli czujesz, że nie dajesz rady samodzielnie.

Popularne wpisy

Treści znajdujące się w niniejszej witrynie nie stanowią opinii prawnych,
medycznych ani jakichkolwiek porad terapeutycznych, dietetycznych, prawnych
i innych, nie mogą więc być podstawą do podejmowania
decyzji bez konsultacji ze specjalistą w danej dziedzinie. Czytaj dalej.

Related Posts

Polecane

Koszyczek pełen uroku: pomysły na piękne ozdoby wielkanocne

Piękne ozdoby do koszyczka wielkanocnego mogą całkowicie odmienić nawet...

Jak stres wpływa na rozwój dziecka?

Niemowlę przychodząc na świat, jest całkowicie zależne od otoczenia...

Jak nie bawić się z małym dzieckiem? Zachowania opiekuna, które mogą być źródłem strachu dziecka.

Czy wiesz, że mimo najlepszych chęci niektóre zachowania opiekunów,...

Jak wczesne doświadczenia z dzieciństwa wpływają na funkcjonowanie w dorosłym życiu? Style przywiązania.

Niemowlę przychodząc na świat, jest całkowicie zależne od otoczenia...

Jak budować pewność siebie?

Czy zdarzyło Ci się myśleć, że większość osób wokół...

Kto powinien płacić w restauracji?

Każdy z nas nie raz zadawał sobie pytanie, kto...
0
Would love your thoughts, please comment.x