To tylko kryzys! Uporajmy się z nim

Udostępnij

Życie to jedna wielka niespodzianka. Każdego dnia potrafi nas zaskoczyć. Czasem ma dla nas coś miłego i to jest to, czego byśmy chcieli. Z dobrymi rzeczami umiemy sobie poradzić. Co jednak robić, gdy nadchodzą gorsze momenty? 

Jedno jest pewne, nic nie trwa wiecznie. Wiesz, że ten kryzys, lub twoja reakcja na to, co się wydarzyło kiedyś minie, lub zmaleje, ale wiesz też, że musisz to teraz przetrwać. Co możesz zrobić?

ZAOPIEKUJ SIĘ SOBĄ

Po pierwsze pozwól sobie na chwilę słabości. Nikt z nas nie ma licencji na bycie twardym i silnym, a nawet jeśli tak próbuje robić, to nie jest to dobre rozwiązanie. Nieprzemyślane, nieprzepracowane i niezrozumiane przez nas sprawy pozostają ukryte w naszych umysłach i ciałach. Skumulowane kiedyś mogą wybuchnąć lub przerodzić się w różne choroby.

Co można zrobić już? Oto moja rada. Usiądź wygodnie z dobrą herbatą, jeżeli lubisz, owiń się kocem. Przygaś światło. Możesz zapalić ulubioną świecę. Stwórz sobie bezpieczny, zaciszny kącik. Wyłącz telewizor, odłóż telefon i pobądź ze sobą i swoim problemem.

Poczuj go.  Pomyśl, gdzie zlokalizował się w twoim ciele. Czy jest w okolicach serca? A może w brzuchu lub w głowie? Zacznij oddychać. 

Wdech, wydech. Wdech, wydech. Wdech, wydech. 

Oddychaj spokojnie i głęboko. Poczuj, jak powietrze dopływa do twojego brzucha. Weź kilka takich oddechów, tyle ile potrzebujesz. Jeżeli masz potrzebę płakać, to płacz! To naprawdę pomaga. 

I oddychaj, oddychaj, oddychaj. Wdech, wydech. Wdech, wydech. Wdech, wydech. 

Daj sobie czas. Daj go sobie tyle, ile potrzebujesz, to może być 10 minut, a może pół godziny. Każdy z nas jest inny. Każdy odczuwa inaczej.

POSZUKAJ TEGO CO ISTOTNE

A teraz wykonaj krok drugi. Możesz to zrobić teraz, a może dopiero jutro. Nie spiesz się. Skup się na tym, co jest dobre w Twoim życiu. Na pewno takich rzeczy jest wiele, tylko nie dostrzegasz ich w tej chwili. Lęk, strach czy rozczarowanie skutecznie je teraz przykrywa. Weź kartkę i zacznij pisać. Zdziwisz się, ile dobra jest wokół Ciebie. Zostaw tę kartkę w miejscu dostępnym dla Ciebie i dopisuj, jeśli coś przyjdzie Ci do głowy. 

POMYŚL O RÓŻNICACH MIĘDZY FAKTAMI A PRZEKONANIAMI

Po trzecie nie rób sobie wymówek. Wyciągnij wnioski, ze swojego kryzysu. Popatrz na to, jak na lekcję na przyszłość. Obwinianie siebie czy innych zabiera Ci tylko energię. Nie użalaj się nad sobą. Nikt nie jest idealny.

Gdy poczujesz się lepiej, zastanów się, co możesz zrobić inaczej w przyszłości. Skup się na tym, co już robisz dobrze. 

Pamiętaj, że twoje przekonanie to niekoniecznie fakty. Postaraj się to rozgraniczyć. Pomyśl, czy to naprawdę jest fakt? A może jednak przekonanie? Jeżeli masz wątpliwości, zapytaj bliską Ci osobę, co ona o tym myśli.

ZWERYFIKUJ

Po czwarte pomyśl, dlaczego ten kryzys nastąpił i dlaczego twoja reakcja na ten kłopot jest taka, a nie inna. Postaraj się znaleźć odpowiedź na pytanie, dlaczego tak się czujesz? Czego Ci brakuje? Co możesz zmienić w tej sytuacji?

ODERWIJ SIĘ NA CHWILE

Po piąte idź koniecznie na spacer. To najlepszy sposób na poprawę samopoczucia. Zrelaksujesz się, skierujesz myśli w inną stronę. BĄDŹ ZE SOBĄ TERAZ! BĄDŹ W TYM MOMENCIE! Zaopiekuj się sobą. Zrób sobie małą przyjemność. To może być kąpiel, kawa wypita w miłym otoczeniu, kwiaty w wazonie, dobra muzyka. O małych przyjemnościach jeszcze kiedyś Ci opowiem. 

STWÓRZ NOWY PLAN

Gdy poczujesz się lepiej, wykonaj krok szósty. Zweryfikuj swoje działania. Zawsze można coś zmodyfikować czy zmienić. Stwórz nowy plan działania. Na początek może być bardzo krótki. Dopasuj go do siebie i swoich możliwości. 

Daj sobie czas na zmiany! Pamiętaj, że to TYLKO kryzys. Minie!

I jeszcze jedno – nie wystarczy przeczytać, to trzeba zrobić.

Ściskam Cię z całego serca! Twoja J. 

Related Posts

Polecane

Ciąża tydzień po tygodniu – co warto wiedzieć?

Ciąża to niezwykły czas w życiu całej rodziny. Warto wiedzieć...

Co to jest odruch Moro?

Odruch Moro jest to fizjologiczny odruch bezwarunkowy charakterystyczny dla...

Zielona herbata – dlaczego warto ją pić?

Zielona herbata cieszy się bardzo dużą popularnością, również w...

Jak dobrać muchę do stylizacji?

Wybór odpowiedniej muchy często okazuje się bardzo trudnym zadaniem....

Co przyszła mama powinna wiedzieć o pierwszych 8 tygodniach rozwoju ciąży

Pierwsze tygodnie ciąży to okres embrionalny. Rozpoczyna się od...

8 grup produktów, których nie może zabraknąć w zdrowej diecie

Chyba każdemu z nas zależy na zdrowym i sprawnym...
0
Would love your thoughts, please comment.x