Ekoporządki – zadbaj o swój dom bez szkody dla planety

Udostępnij

Lubisz czystość w domu, ale obawiasz się zbyt inwazyjnego działania niektórych detergentów? Zdarzało ci się, że po sprzątaniu skóra lub śluzówki reagowały podrażnieniem? A może zależy ci, aby twoje codzienne nawyki nie wywierały negatywnego wpływu na środowisko? Jeśli przynajmniej na jedno z tych pytań odpowiadasz twierdząco, oznacza to, że ekologiczne środki czystości będą dla twojego domu doskonałym wyborem. Sprawdź, co na ich temat warto wiedzieć i jak wybrać najlepsze ekologiczne produkty.

1. Ekologiczne środki czystości – dlaczego warto ich używać?

2. Środki czystości do kuchni – porady

3. Środki czystości do łazienki – porady

Jakiś czas temu światło dzienne ujrzały opublikowane w w American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine wyniki badań przeprowadzonych na Uniwersytecie w Bergen. Wynika z nich, że regularne używanie tradycyjnych, inwazyjnych środków czystości może uczynić w organizmie szkody porównywalne z wypaleniem 20 papierosów dziennie. Efektem ich stosowania jest między innymi obniżenie funkcji płuc oraz początki astmy. W tym kontekście ekologiczne środki czystości stają się prawdziwą inwestycją w zdrowie.

Ekologiczne środki czystości – dlaczego warto ich używać?

Dlaczego warto używać ekologicznych środków czystości? Część argumentów wynika już z powyższych rozważań. Takie preparaty są bezpieczne dla ludzi, zwierząt domowych i całego środowiska. Naturalne środki czystości nie powodują pieczenia oczu i szczypania w gardle, nie wywołują duszności i problemów z oddychaniem, są w pełni bezpieczne dla alergików. Mimo że formuły tradycyjnych detergentów są przebadane laboratoryjnie, ich regularne oddziaływanie na zdrowie może przekładać się na obniżoną odporność i nawracające infekcje.

Środki czystości do kuchni – porady

Wiele osób jest zdania, że o ile ekologiczne środki czystości całkiem nieźle sprawdzają się przy odświeżaniu mieszkania, na przykład odkurzaniu półek czy przecieraniu stolików kawowych, o tyle przy mocniejszym brudzie są na straconej pozycji. Nic bardziej mylnego! Producenci ekologicznych środków czystości opracowali formuły, którym niestraszne najbardziej oporne ślady – o takie zaś w kuchni nietrudno.

W kuchni znaleźć można całą galerię trudnych zabrudzeń: od rozlanego soku po zaschnięty tłuszcz i przypalenia. Naszym babciom do usunięcia najbardziej opornych śladów służył ocet, soda oczyszczona i kwasek cytrynowy. Dzisiaj takie składniki często wchodzą w skład ekologicznych formuł. Które z nich warto mieć w kuchni?

Na pewno zainwestuj w naturalny płyn do mycia naczyń lub ekologiczne tabletki do zmywarki pozbawione chloru, fosforanów, EDTA, wybielaczy. Rezygnacja z chemicznych detergentów przy zmywaniu sprawi, że zapomnisz o problemie przesuszonej, podrażnionej skóry i reakcjach alergicznych. Pamiętaj także, że źle spłukany preparat pozostaje na naczyniach, z których potem jedzą i piją domownicy, a w konsekwencji dostaje się do układu pokarmowego.

Środki czystości do łazienki – porady

Kolejnym miejscem o szczególnych wymaganiach jest łazienka – i tutaj także świetnie sprawdzą się ekologiczne środki czyszczące bazujące na naturalnych składnikach. W łazience dbamy o codzienną higienę, kąpiąc siebie i dzieci, robiąc pranie, przygotowując się do wyjścia z domu. Jednocześnie to właśnie w tym pomieszczeniu gromadzi się sporo drobnoustrojów. Z tego powodu wiele tradycyjnych preparatów łazienkowych zawiera silnie działające i drażniące substancje.

Nie trzeba jednak ich używać. Wybierz eko środki bazujące na naturalnych składnikach myjących i kwasku cytrynowym, aby skutecznie usunąć kamień, osady i zabrudzenia z urządzeń sanitarnych. Dodatkowy bonus stanowi piękny zapach.

Artykuł powstał we współpracy z marką Nabea.

Popularne wpisy

Treści znajdujące się w niniejszej witrynie nie stanowią opinii prawnych,
medycznych ani jakichkolwiek porad terapeutycznych, dietetycznych, prawnych
i innych, nie mogą więc być podstawą do podejmowania
decyzji bez konsultacji ze specjalistą w danej dziedzinie. Czytaj dalej.

Related Posts

Polecane

Jak bez stresu przygotować się do Świąt Bożego Narodzenia?

Chyba każdy z nas chciałby, żeby okres świąteczny był...

Jak radzić sobie z jesienną chandrą?

Wczesna jesień to piękna pora roku, pełna kolorowych liści...

Prawo do wolności wypowiedzi. Gdzie przebiega granica? 

Jakiś czas temu w sieci natknęłam się na artykuł,...

Psychika pracowników – nowe wyzwania dla firm

Dynamiczne zmiany w środowisku pracy odciskają swoje piętno na...

Jak obniżyć poziom lęku? Sprawdzone ćwiczenia techniki

W dzisiejszym, pełnym wyzwań świecie, lęk staje się coraz...

Jak dbać o zdrowie w okresie menopauzy? -Naturalne metody na poprawę samopoczucia

Menopauza to naturalny etap w życiu kobiety, związany z...
0
Would love your thoughts, please comment.x