Ekoporządki – zadbaj o swój dom bez szkody dla planety

Udostępnij

Lubisz czystość w domu, ale obawiasz się zbyt inwazyjnego działania niektórych detergentów? Zdarzało ci się, że po sprzątaniu skóra lub śluzówki reagowały podrażnieniem? A może zależy ci, aby twoje codzienne nawyki nie wywierały negatywnego wpływu na środowisko? Jeśli przynajmniej na jedno z tych pytań odpowiadasz twierdząco, oznacza to, że ekologiczne środki czystości będą dla twojego domu doskonałym wyborem. Sprawdź, co na ich temat warto wiedzieć i jak wybrać najlepsze ekologiczne produkty.

1. Ekologiczne środki czystości – dlaczego warto ich używać?

2. Środki czystości do kuchni – porady

3. Środki czystości do łazienki – porady

Jakiś czas temu światło dzienne ujrzały opublikowane w w American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine wyniki badań przeprowadzonych na Uniwersytecie w Bergen. Wynika z nich, że regularne używanie tradycyjnych, inwazyjnych środków czystości może uczynić w organizmie szkody porównywalne z wypaleniem 20 papierosów dziennie. Efektem ich stosowania jest między innymi obniżenie funkcji płuc oraz początki astmy. W tym kontekście ekologiczne środki czystości stają się prawdziwą inwestycją w zdrowie.

Ekologiczne środki czystości – dlaczego warto ich używać?

Dlaczego warto używać ekologicznych środków czystości? Część argumentów wynika już z powyższych rozważań. Takie preparaty są bezpieczne dla ludzi, zwierząt domowych i całego środowiska. Naturalne środki czystości nie powodują pieczenia oczu i szczypania w gardle, nie wywołują duszności i problemów z oddychaniem, są w pełni bezpieczne dla alergików. Mimo że formuły tradycyjnych detergentów są przebadane laboratoryjnie, ich regularne oddziaływanie na zdrowie może przekładać się na obniżoną odporność i nawracające infekcje.

Środki czystości do kuchni – porady

Wiele osób jest zdania, że o ile ekologiczne środki czystości całkiem nieźle sprawdzają się przy odświeżaniu mieszkania, na przykład odkurzaniu półek czy przecieraniu stolików kawowych, o tyle przy mocniejszym brudzie są na straconej pozycji. Nic bardziej mylnego! Producenci ekologicznych środków czystości opracowali formuły, którym niestraszne najbardziej oporne ślady – o takie zaś w kuchni nietrudno.

W kuchni znaleźć można całą galerię trudnych zabrudzeń: od rozlanego soku po zaschnięty tłuszcz i przypalenia. Naszym babciom do usunięcia najbardziej opornych śladów służył ocet, soda oczyszczona i kwasek cytrynowy. Dzisiaj takie składniki często wchodzą w skład ekologicznych formuł. Które z nich warto mieć w kuchni?

Na pewno zainwestuj w naturalny płyn do mycia naczyń lub ekologiczne tabletki do zmywarki pozbawione chloru, fosforanów, EDTA, wybielaczy. Rezygnacja z chemicznych detergentów przy zmywaniu sprawi, że zapomnisz o problemie przesuszonej, podrażnionej skóry i reakcjach alergicznych. Pamiętaj także, że źle spłukany preparat pozostaje na naczyniach, z których potem jedzą i piją domownicy, a w konsekwencji dostaje się do układu pokarmowego.

Środki czystości do łazienki – porady

Kolejnym miejscem o szczególnych wymaganiach jest łazienka – i tutaj także świetnie sprawdzą się ekologiczne środki czyszczące bazujące na naturalnych składnikach. W łazience dbamy o codzienną higienę, kąpiąc siebie i dzieci, robiąc pranie, przygotowując się do wyjścia z domu. Jednocześnie to właśnie w tym pomieszczeniu gromadzi się sporo drobnoustrojów. Z tego powodu wiele tradycyjnych preparatów łazienkowych zawiera silnie działające i drażniące substancje.

Nie trzeba jednak ich używać. Wybierz eko środki bazujące na naturalnych składnikach myjących i kwasku cytrynowym, aby skutecznie usunąć kamień, osady i zabrudzenia z urządzeń sanitarnych. Dodatkowy bonus stanowi piękny zapach.

Artykuł powstał we współpracy z marką Nabea.

Popularne wpisy

Treści znajdujące się w niniejszej witrynie nie stanowią opinii prawnych,
medycznych ani jakichkolwiek porad terapeutycznych, dietetycznych, prawnych
i innych, nie mogą więc być podstawą do podejmowania
decyzji bez konsultacji ze specjalistą w danej dziedzinie. Czytaj dalej.

Related Posts

Polecane

Czym jest ADHD i czy może mieć coś wspólnego z dietą?

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób spostrzega siebie samych...

Kalendarz sezonowych owoców i warzyw – sierpień

Lato w pełni, a wraz z nim bogactwo darów...

Kalendarz sezonowych owoców i warzyw w lipcu

Lipiec to wymarzony miesiąc pod kątem dostępności warzyw i...

Jak urządzić małe mieszkanie?

Optymalne urządzenie małego mieszkania może wydawać się sporym wyzwaniem....

Jak skutecznie uczyć dzieci rozwiązywać problemy?

Pierwszymi nauczycielami dziecka są zazwyczaj rodzice, a nauka odbywa...

Sprawdzone pomysły na to, jak zorganizować garderobę i zaoszczędzić czas

Posiadanie dobrze zorganizowanej garderoby jest kluczem do codziennego oszczędzania...
0
Would love your thoughts, please comment.x