Ekoporządki – zadbaj o swój dom bez szkody dla planety

Udostępnij

Lubisz czystość w domu, ale obawiasz się zbyt inwazyjnego działania niektórych detergentów? Zdarzało ci się, że po sprzątaniu skóra lub śluzówki reagowały podrażnieniem? A może zależy ci, aby twoje codzienne nawyki nie wywierały negatywnego wpływu na środowisko? Jeśli przynajmniej na jedno z tych pytań odpowiadasz twierdząco, oznacza to, że ekologiczne środki czystości będą dla twojego domu doskonałym wyborem. Sprawdź, co na ich temat warto wiedzieć i jak wybrać najlepsze ekologiczne produkty.

1. Ekologiczne środki czystości – dlaczego warto ich używać?

2. Środki czystości do kuchni – porady

3. Środki czystości do łazienki – porady

Jakiś czas temu światło dzienne ujrzały opublikowane w w American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine wyniki badań przeprowadzonych na Uniwersytecie w Bergen. Wynika z nich, że regularne używanie tradycyjnych, inwazyjnych środków czystości może uczynić w organizmie szkody porównywalne z wypaleniem 20 papierosów dziennie. Efektem ich stosowania jest między innymi obniżenie funkcji płuc oraz początki astmy. W tym kontekście ekologiczne środki czystości stają się prawdziwą inwestycją w zdrowie.

Ekologiczne środki czystości – dlaczego warto ich używać?

Dlaczego warto używać ekologicznych środków czystości? Część argumentów wynika już z powyższych rozważań. Takie preparaty są bezpieczne dla ludzi, zwierząt domowych i całego środowiska. Naturalne środki czystości nie powodują pieczenia oczu i szczypania w gardle, nie wywołują duszności i problemów z oddychaniem, są w pełni bezpieczne dla alergików. Mimo że formuły tradycyjnych detergentów są przebadane laboratoryjnie, ich regularne oddziaływanie na zdrowie może przekładać się na obniżoną odporność i nawracające infekcje.

Środki czystości do kuchni – porady

Wiele osób jest zdania, że o ile ekologiczne środki czystości całkiem nieźle sprawdzają się przy odświeżaniu mieszkania, na przykład odkurzaniu półek czy przecieraniu stolików kawowych, o tyle przy mocniejszym brudzie są na straconej pozycji. Nic bardziej mylnego! Producenci ekologicznych środków czystości opracowali formuły, którym niestraszne najbardziej oporne ślady – o takie zaś w kuchni nietrudno.

W kuchni znaleźć można całą galerię trudnych zabrudzeń: od rozlanego soku po zaschnięty tłuszcz i przypalenia. Naszym babciom do usunięcia najbardziej opornych śladów służył ocet, soda oczyszczona i kwasek cytrynowy. Dzisiaj takie składniki często wchodzą w skład ekologicznych formuł. Które z nich warto mieć w kuchni?

Na pewno zainwestuj w naturalny płyn do mycia naczyń lub ekologiczne tabletki do zmywarki pozbawione chloru, fosforanów, EDTA, wybielaczy. Rezygnacja z chemicznych detergentów przy zmywaniu sprawi, że zapomnisz o problemie przesuszonej, podrażnionej skóry i reakcjach alergicznych. Pamiętaj także, że źle spłukany preparat pozostaje na naczyniach, z których potem jedzą i piją domownicy, a w konsekwencji dostaje się do układu pokarmowego.

Środki czystości do łazienki – porady

Kolejnym miejscem o szczególnych wymaganiach jest łazienka – i tutaj także świetnie sprawdzą się ekologiczne środki czyszczące bazujące na naturalnych składnikach. W łazience dbamy o codzienną higienę, kąpiąc siebie i dzieci, robiąc pranie, przygotowując się do wyjścia z domu. Jednocześnie to właśnie w tym pomieszczeniu gromadzi się sporo drobnoustrojów. Z tego powodu wiele tradycyjnych preparatów łazienkowych zawiera silnie działające i drażniące substancje.

Nie trzeba jednak ich używać. Wybierz eko środki bazujące na naturalnych składnikach myjących i kwasku cytrynowym, aby skutecznie usunąć kamień, osady i zabrudzenia z urządzeń sanitarnych. Dodatkowy bonus stanowi piękny zapach.

Artykuł powstał we współpracy z marką Nabea.

Popularne wpisy

Treści znajdujące się w niniejszej witrynie nie stanowią opinii prawnych,
medycznych ani jakichkolwiek porad terapeutycznych, dietetycznych, prawnych
i innych, nie mogą więc być podstawą do podejmowania
decyzji bez konsultacji ze specjalistą w danej dziedzinie. Czytaj dalej.

Related Posts

Polecane

10 powodów, dla których warto ćwiczyć jogę?

W dzisiejszych czasach, w dobie szybkiego tempa życia i...

Chodnik – idealny dodatek do wnetrza

Estetyczne wizualnie, a jednocześnie niesamowicie praktyczne chodniki dywanowe będą...

Jak rozwijać u dzieci motorykę dużą poprzez codzienne czynności?

Rozwój ogólny dziecka to bardzo złożony, wieloetapowy i skomplikowany...

Jak przygotować się do karmienia piersią?

Wkrótce zostaniesz mamą? Narodziny bobasa to bez wątpienia prawdziwa...

Jak odpowiednio zadbać o swoje zdrowie?

W dzisiejszych czasach nasze tempo życia jest bardzo szybkie....

Przeziębienie – czy mogę biegać?

Niestety poranki i wieczory nadal są bardzo zimne. Wciąż...
0
Would love your thoughts, please comment.x