Jak zadbać o zdrowy mikroklimat w domu?

Udostępnij

Mikroklimat w domu ma ogromny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Zbyt suche lub zbyt wilgotne powietrze może prowadzić do wielu problemów, takich jak np. choroby układu oddechowego, alergie, infekcje, a nawet zaburzenia snu. Dlatego ważne jest, aby zadbać o odpowiedni klimat w swoim mieszkaniu. Poniżej kilka prostych sposobów, jak to zrobić.

Stosuj nawilżacze powietrza

Suche powietrze może wysuszać błony śluzowe górnych dróg oddechowych. Ma negatywny wpływ na jamę nosową, zatoki, gardło i krtań, dodatkowo może prowadzić do zatokowego bólu głowy. Przesuszona śluzówka to doskonałe środowisko dla wirusów, które mają łatwiejszą drogę do wywołania infekcji w naszym organizmie. Ponadto suche powietrze może wysuszać oczy i skórę. Warto więc w okresie jesienno-zimowym stosować nawilżacze powietrza, które pomogą utrzymać odpowiedni poziom wilgotności powietrza. Można wybierać spośród różnych rodzajów nawilżaczy, takich jak np. nawilżacze ultradźwiękowe, parowe, czy moje ulubione ewaporacyjne. Pamiętaj, że ważne jest, aby wybrać nawilżacz odpowiedni do wielkości pomieszczenia.

Używaj klimatyzacji z rozsądkiem

Klimatyzacja jest bardzo przydatna w upalne dni i coraz częściej jako źródło dodatkowego ogrzewania w domu, jednak nadmierne jej używanie może prowadzić do wysuszenia powietrza i podrażnień. Dlatego warto stosować ją z rozsądkiem, ustawiając odpowiednią temperaturę, a także regularnie czyścić filtry, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się bakterii, wirusów i alergenów.

Utrzymuj czyste powietrze

Jak już wcześniej wspominałam, suche i zanieczyszczone powietrze może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych, takich jak np. choroby układu oddechowego, alergie, infekcje. Dlatego ważne jest, aby zadbać o jakość i czystoś powietrza w domu, regularnie wietrząc pomieszczenia i stosując oczyszczacze powietrza.

Wybieraj naturalne środki do sprzątania mieszkania

Warto zwrócić uwagę na dobór odpowiednich środków czystości używanych w pomieszczeniach. Na rynku jest teraz bardzo bogata oferta ekologicznych płynów i past do sprzątania. Warto też korzystać z naturalnych substancji takich jak kwasek cytrynowy, ocet czy soda, które doskonale czyszczą nawet osady z kamienia i nie powodują ulatniania się szkodliwych związków.

Zwróć uwagę na świece, których używasz

Czy wiesz, że nie wszystkie świece zapachowe nadają się do używania w zamkniętym pomieszczeniu? Wiele z nich podczas spalania uwalnia szkodliwe, kancerogenne, rakotwórcze substancje, które mimochodem wdychamy. Zwróć uwagę na jakość świec, które zapalasz w domu.

Zadbaj o wentylację

Dobra wentylacja jest bardzo ważna dla utrzymania zdrowego mikroklimatu w domu, ponieważ pozwala na sprawną cyrkulację świeżego powietrza i usuwanie zanieczyszczeń. Dlatego warto zadbać o czystość kratek wentylacyjnych w mieszkaniu, sprawność okien i czystość nawiewników, które umożliwią swobodny przepływ powietrza.

Stosuj naturalne sposoby, które pomagają oczyszczać i nawilżać powietrze

Jeśli nie chcesz lub nie możesz korzystać z nawilżaczy i oczyszczaczy powietrza, możesz spróbować naturalnych sposobów na poprawę jakości powietrza w mieszkaniu.  Do tego celu możesz wykorzystać np. nawilżacze ceramiczne lub porostu ustawić naczynie z czystą wodą w pomieszczeniach, w których przebywasz. Innym sposobem jest hodowanie roślin doniczkowych, które przyczyniają się do nawilżania i oczyszczania powietrza ze szkodliwych związków.

Dbając o odpowiedni mikroklimat w domu, możesz zapewnić sobie i swoim bliskim zdrowie i komfort. Pamiętaj aby dostosować urządzenia do swojego mieszkania. Każdy  dom i jego mieszkańcy jest inny i wymaga indywidualnego podejścia, dlatego warto zapoznać się z różnymi rozwiązaniami i wypróbować te, które najlepiej sprawdzą się w twoim przypadku.

Popularne wpisy

Treści znajdujące się w niniejszej witrynie nie stanowią opinii prawnych,
medycznych ani jakichkolwiek porad terapeutycznych, dietetycznych, prawnych
i innych, nie mogą więc być podstawą do podejmowania
decyzji bez konsultacji ze specjalistą w danej dziedzinie. Czytaj dalej.

Related Posts

Polecane

Jak podejmować dobre decyzje? Kluczowe wskazówki i narzędzia.

Podjęcie właściwej decyzji może być trudnym zadaniem, szczególnie gdy...

6 sposobów na to jak radzić sobie z krytyką

Krytyka nie jest łatwa do przyjęcia, nawet jeśli się...

12 faktów na temat ADHD

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób postrzega siebie samych...

Koszyczek pełen uroku: pomysły na piękne ozdoby wielkanocne

Piękne ozdoby do koszyczka wielkanocnego mogą całkowicie odmienić nawet...

Jak stres wpływa na rozwój dziecka?

Niemowlę przychodząc na świat, jest całkowicie zależne od otoczenia...

Jak nie bawić się z małym dzieckiem? Zachowania opiekuna, które mogą być źródłem strachu dziecka.

Czy wiesz, że mimo najlepszych chęci niektóre zachowania opiekunów,...
0
Would love your thoughts, please comment.x