Co to jest depresja poporodowa i czym różni się od baby blues?

Udostępnij

Przyjście na świat dziecka to niezwykłe wydarzenie, któremu na ogół towarzyszy wielka radość. Narodziny dziecka to dla rodziny fascynujący i niezwykły moment, który diametralnie zmienia życie. Rozpoczęcie nowego etapu jakim jest rodzicielstwo wymaga reorganizacji relacji wewnątrzrodzinnych i czasem drastycznych zmian stylu życia, co u niektórych osób wprowadza pewnego rodzaju napięcia. Niestety bywa i tak, że miejsce radości, którą sprawia matce urodzenie dziecka, często zajmuje stan zwany baby blues, a czasem rozwija się depresja poporodowa.

Co to jest baby blues po porodzie?

Syndrom ten występuje u około 80 procent kobiet po porodzie, najczęściej w 3 lub 4 dobie po narodzinach dziecka. Charakteryzuje się wystąpieniem wahań emocjonalnych, łagodnych objawów depresji, płaczliwości, stanów lękowych czy większej wrażliwości. Wiele kobiet ma wtedy wrażenie, że nie poradzi sobie z opieką i wychowaniem dziecka i nie będzie dobrą matką. Jeżeli kobieta ma dobre wsparcie ze strony bliskich, wiedzę jak sobie poradzić w tym wymagającym czasie, baby blues mija samoistnie. Niestety czasami nie mija i tu warto rozważyć czy nie jest to depresja poporodowa.

Czy to baby blues czy już depresja poporodowa?

Wielu badaczy w tym, H. Rudolph Schaffer uznany profesor psychologii wskazywał jako naturalne zjawisko, że „ świeżo upieczone matki w początkowych dniach po urodzeniu dziecka doświadczają uczucia obniżenia nastroju i dochodzi u nich do głosu postawa „mam to w nosie”. Jednak dla większości symptomy te maja charakter krótkotrwały i najprawdopodobniej wynikają ze zmęczenia fizycznego. Z drugiej jednak strony, dla grupy ok. 10 do 15% depresja poporodowa jest długotrwała i przybiera silniejsze formy” * Jeżeli obniżenie nastroju nie mija w okresie do mniej więcej trzech tygodni po porodzie i dodatkowo pojawiają się inne objawy warto niezwłocznie porozmawiać o tym z lekarzem, ponieważ prawdopodobnie nie jest to baby blues.

Jakie są najczęściej obserwowane objawy depresji poporodowej?

Najczęściej obserwowanymi objawami depresji poporodowej jest: utrata radości z rzeczy, które kiedyś sprawiały przyjemność, utrzymujące się obniżenie nastroju przez większość dnia, płaczliwość, drażliwość, pojawiają się zaburzenia łaknienia, utrzymujące się uczucie bezradności i rozpaczy, nieracjonalny lęk pojawiający się bez określonego powodu, obniżona samoocena, że nie jest się dobrą matką, problemy z koncentracją, chroniczne uczucie zmęczenia czy zaburzenia snu.

Opieka nad dzieckiem sprawia matce trudność i nie daje radości. Może dojść do sytuacji, w której mama może twierdzić, że nie kocha dziecka i go nie chce. „W większości przypadków objawy te stopniowo ustępują po okresie od 6 do 8 tygodni po porodzie. U innych kobiet (szacunki mówią o 1 do 2%), symptomy te widoczne są nawet po roku i dłużej, i przyjmują formę pełnoobjawowego zaburzenia psychicznego.” *

Które kobiety są bardziej narażone na depresję poporodową?

Zaburzenie to częściej dotyczy kobiet, które w przeszłości miały już epizody depresyjne, nie planowały ciąży, nie mają wsparcia ze strony partnera albo w których życiu niedawno nastąpiły jakieś drastyczne zmiany, takie jak utrata pracy lub śmierć kogoś bliskiego. Choć czynniki te nie są bez znaczenia, to prawdziwe przyczyny depresji poporodowej nadal pozostają nieznane. Często wskazuje się na zmiany hormonalne związane z powrotem organizmu matki po porodzie do stanu normalnego funkcjonowania.

Depresja poporodowa wymaga leczenia

Depresja poporodowa wymaga leczenia. Im szybciej kobieta dotknięta chorobą trafi pod opiekę specjalisty, tym szybciej ma szansę na właściwą diagnozę i uzyskanie pomocy. Depresję diagnozuje lekarz psychiatra, pomocny może być także psycholog. Depresją poporodową leczy się przy pomocy psychoterapii, podczas której pacjentka uczy się radzić sobie z trudnymi myślami co przekłada się na emocje i zachowania. Czasami włącza się także terapię farmakologiczną. Połączenie tych dwóch rodzajów terapii przynosi dość szybko dobre efekty.

Czy można uniknąć depresji poporodowej?

Depresja poporodowa to choroba, co do której trudno wskazać przyczyny, a co za tym idzie trudno jej zapobiegać. Na pewno warto w czasie ciąży dbać o zdrową dietę, odpowiednią ilość snu, umiarkowaną aktywność fizyczną według zaleceń lekarza, relaks, dobre relacje z bliskimi. Ważne jest obserwowanie swoich nastrojów, szczególnie jeśli w przeszłości u przyszłej mamy występowały epizody depresyjne. Na pewno niebagatelną rolę odgrywa tu wsparcie i konkretna pomoc dla młodej mamy ze strony partnera i najbliższej rodziny, jednakże nie daje to pełnej gwarancji.

 

* Schaffer H. Rudolph. (2018). Psychologia dziecka. Warszawa, PWN SA

Popularne wpisy

Treści znajdujące się w niniejszej witrynie nie stanowią opinii prawnych,
medycznych ani jakichkolwiek porad terapeutycznych, dietetycznych, prawnych
i innych, nie mogą więc być podstawą do podejmowania
decyzji bez konsultacji ze specjalistą w danej dziedzinie. Czytaj dalej.

Related Posts

Polecane

Jak podejmować dobre decyzje? Kluczowe wskazówki i narzędzia.

Podjęcie właściwej decyzji może być trudnym zadaniem, szczególnie gdy...

6 sposobów na to jak radzić sobie z krytyką

Krytyka nie jest łatwa do przyjęcia, nawet jeśli się...

12 faktów na temat ADHD

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób postrzega siebie samych...

Koszyczek pełen uroku: pomysły na piękne ozdoby wielkanocne

Piękne ozdoby do koszyczka wielkanocnego mogą całkowicie odmienić nawet...

Jak stres wpływa na rozwój dziecka?

Niemowlę przychodząc na świat, jest całkowicie zależne od otoczenia...

Jak nie bawić się z małym dzieckiem? Zachowania opiekuna, które mogą być źródłem strachu dziecka.

Czy wiesz, że mimo najlepszych chęci niektóre zachowania opiekunów,...
0
Would love your thoughts, please comment.x