Jak się zmotywować?

Udostępnij

Każdym z nas stawia sobie jakieś cele, które ma zamiar w najbliższym czasie zrealizować. Jedni z nas chcą schudnąć, inni zadbać o swoją kondycję, jeszcze inni chcą się nauczyć czegoś nowego. Bez względu na rodzaj celu, który przed sobą stawiamy wiemy, że znacznie łatwiej jest coś sobie zaplanować, niż potem to zrealizować. Często też nie widząc szybkich efektów część z nas po prostu się poddaje. Aby to zmienić potrzebna jest nam motywacja. Łatwo powiedzieć, ale  jak to zrobić?

Załóż dzienniczek i zadaj sobie 6 podstawowych pytań

Na początku załóż sobie notatnik, w którym będziesz zapisywać swoje postępy. Na pierwszej stronie zapisz swój cel. Następnie odpowiedz sobie na poniższe pytania:

  1. Dlaczego chcę to zrobić?
  2. Dlaczego jest to dla mnie ważne?
  3. Co zmieni się w moim życiu, gdy osiągnę swój cel?
  4. W jaki sposób będę realizować poszczególny etapy do osiągnięcia wymarzonego celu?
  5. Co mogę zrobić, żeby się zbyt szybko nie poddać?
  6. Po czym poznam, że zrealizowałam/zrealizowałem swój cel?

Odpowiedzi koniecznie zapisz  w dzienniczku, który pozwoli monitorować Ci Twoje postępy do realizacji celu. Jeśli Twoje postanowienie brzmiało: będę biegać 4 razy w tygodniu, a przez cały tydzień nie udało Ci się wyjść pobiegać ani razu to znak, że nie jesteś odpowiednio zmotywowana/zmotywowany. Wymówka, że ciężko wstać rano z łóżka kiedy za oknem jest zimno, ciemno, a na nieszczęście akurat jeszcze pada niczemu nie służy. Zastanów się czy postanowienie, że chcesz biegać jest dla Ciebie. Pomyśl o innej aktywności fizycznej, którą będzie Ci łatwiej realizować. Może zaczniesz od treningu w domu, wykorzystując różnego rodzaju aplikacje czy gotowe nagrane treningi. Nie ma też co się oszukiwać, jeśli coś postanawiasz, to trzeba się tego twardo trzymać i nie myśleć o długiej liście wymówek. Nic się samo nie zrobi.

Treningi to tylko przykład. Cel, który przed sobą stawiasz może dotyczyć pracy, sprzątania, zdrowej diety, zmiany nawyków czy nauki. Nie ma znaczenia co jest celem, podstawą jest chęć jego osiągnięcia i zaplanowanie poszczególnych etapów realizacji celu.

Śledź postępy

Jak już wspominałam załóż sobie dziennik aktywności związanej z celem, który przed sobą stawiasz. Idealnym rozwiązaniem będzie przygotowanie sobie tabelki, w której będziesz codziennie zaznaczać swoje postępy w drodze do osiągnięcia celu. W głowie każde wytłumaczenie brzmi dobrze, ale jeśli usiądziesz przed tabelką i kolejny dzień z rzędu będzie trzeba tam wpisać, że nic nie udało się zrobić, lub zaangażowanie było minimalne, to takie podsumowanie da Ci do myślenia czy właściwie realizujesz zadanie. Zapisywanie i ocenianie się jest jedną z metod, które pomagają się motywować. Jeżeli wszystko idzie dobrze, to zapisywanie postępów tym bardziej jest motywujące.

Możesz też pomyśleć o tym, aby przygotować sobie zestaw nagród w zamian za zrealizowanie zadania. Oczywiście główny cel jest nagrodą samą w sobie, ale po drodze na pewno nie zaszkodzi kilka przyjemnych motywacyjnych drobiazgów.

Podejdź do sprawy rozsądnie

Zastanów się czy na początek nie stawiasz sobie celu zbyt wysoko. Jeśli nie uda Ci się go osiągnąć, łatwo będzie się poddać. Jeśli Twoim celem jest przebiec 10km, a zwyczajnie padasz po pierwszych 2 km, to ustal sobie cel inaczej. Nie rzucaj się na głęboką wodę i nie wychodź od razu na przebiegnięcie 10 km. Wychodź codziennie na treningi i systematycznie dodawaj sobie dystans do pokonania. Niech w pierwszym miesiącu będzie to przebiegnięte 3 km, w następnym 5 km i tak dalej, aż na koniec bez problemu uda Ci się zrobić upragnione 10 km. Pamiętaj, że nie od razu Rzym zbudowano.

Dołącz do grupy lub znajdź partnera

Jeśli wiesz, że nie jesteś w stanie sama/sam się zmotywować do działania to postaraj się poszukać osób z podobnym celem jak Twój. Możesz dołączyć do grupy na facebooku lub zmotywować kogoś z bliskiego otoczenia, aby cel osiągnąć razem. W tym przypadku może się okazać, że zamiast wymyślać kolejne wymówki będzie Ci zwyczajnie głupio wystawić kogoś, do wiatru i się poddać lub nie wywiązać z zaplanowanego zadania.

Zastanów się czemu chcesz osiągnąć cel

Częste powracanie do przyczyny, która zmotywowała nas do postawienia sobie  określonego celu z pewnością pomoże Ci się lepiej zmotywować do działania. Jeśli chcesz zrzucić 5 kg to najprawdopodobniej po to, aby lepiej się czuć na co dzień, albo dlatego, że w czerwcu masz swój własny ślub i chcesz dobrze na nim wyglądać. Jeśli chcesz nauczyć się języka angielskiego to pewnie dlatego, że w wakacje czeka Cię wyjazd za granice. W chwilach kiedy „złapie Cię leń”, przypomnij sobie dlaczego warto jednak się nie poddawać. Przypomnij sobie też co czujesz po wykonaniu zadania w danym dniu. Oprócz zmęczenia uczucie satysfakcji i notatka w dzienniku, że jesteś o parę kroków do przodu pomagają poczuć się dobrze.

Nie odpuszczaj dwóch dni pod rząd

Nie martw się jeśli nie udało Ci się dziś wykonać swojego zadania. Czasami jest to niezależne od nas. Pilnuj się tylko, aby następnego dnia już nie odpuścić bo potem 3, 4 czy 5 dzień ucieknie Ci tak samo jak poprzednie. Pomyśl, że po takiej przerwie trudniej wrócić do projektu.

Pamiętaj, że to Ty masz wpływ na swoje życie. Optymizm, codzienna radość z małych rzeczy, umiejętność odnajdywania pozytywnych aspektów w najtrudniejszych sytuacjach ułatwia życie. Osoby, z którymi przebywamy mają ogromny wpływ na nasze zachowanie oraz na naszą motywację do działania. Wyznacz sobie cel, wypisz korzyści, które będziesz miała/miał jeśli cel osiągniesz, planuj swoje działania, nastaw się pozytywnie i działaj! I pamiętaj, że regularność i konsekwencja przybliża Cię każdego dnia do wymarzonego celu.

Popularne wpisy

Treści znajdujące się w niniejszej witrynie nie stanowią opinii prawnych,
medycznych ani jakichkolwiek porad terapeutycznych, dietetycznych, prawnych
i innych, nie mogą więc być podstawą do podejmowania
decyzji bez konsultacji ze specjalistą w danej dziedzinie. Czytaj dalej.

Related Posts

Polecane

Koszyczek pełen uroku: pomysły na piękne ozdoby wielkanocne

Piękne ozdoby do koszyczka wielkanocnego mogą całkowicie odmienić nawet...

Jak stres wpływa na rozwój dziecka?

Niemowlę przychodząc na świat, jest całkowicie zależne od otoczenia...

Jak nie bawić się z małym dzieckiem? Zachowania opiekuna, które mogą być źródłem strachu dziecka.

Czy wiesz, że mimo najlepszych chęci niektóre zachowania opiekunów,...

Jak wczesne doświadczenia z dzieciństwa wpływają na funkcjonowanie w dorosłym życiu? Style przywiązania.

Niemowlę przychodząc na świat, jest całkowicie zależne od otoczenia...

Jak budować pewność siebie?

Czy zdarzyło Ci się myśleć, że większość osób wokół...

Kto powinien płacić w restauracji?

Każdy z nas nie raz zadawał sobie pytanie, kto...
0
Would love your thoughts, please comment.x