Jak dbać o zmywarkę

Udostępnij

Zmywarka jest jednym z najważniejszych sprzętów w kuchni, ponieważ pozwala na szybkie i łatwe mycie naczyń. Aby jednak zmywarka działała prawidłowo i długo, należy pamiętać o jej odpowiedniej konserwacji i pielęgnacji.

Oto kilka wskazówek dotyczących tego, jak dbać o zmywarkę:

Usuwaj resztki jedzenia z naczyń

Przed włożeniem naczyń do zmywarki usuwaj resztki jedzenia z naczyń przed ich umieszczaniem w komorze zmywania. Resztki jedzenia mogą zatkać filtry i rury, co może spowodować awarię zmywarki.

Używaj odpowiednich detergentów

Używanie nieodpowiednich środków do mycia naczyń lub dodawanie zbyt dużej ilości detergentu może prowadzić do osadzania się resztek i kamienia, co może uszkodzić zmywarkę. Używaj tylko detergentów przeznaczonych specjalnie do zmywarek. Pamiętaj o regularnym uzupełnianiu soli. Sól zapobiega osadzaniu się kamienia w urządzeniu.

Czyszczenie filtrów

Filtry są odpowiedzialne za oczyszczanie wody, która jest używana do mycia naczyń, dlatego ważne jest aby były czyste. Czyszczenie filtrów powinno być wykonywane conajmniej raz w miesiącu zgodnie z instrukcją od producenta zmywarki. Zacznij od wyjęcia filtrów ze zmywarki i usunięcia  z nich ewentualnych osadów. Opłucz filtry pod wodą, jeśli zauważysz na nich kamień umieść je na około 30 minut w naczyniu wypełnionym wodą z dodatkiem octu. Następnie wypłucz je pod czystą wodą i umieść z powrotem w zmywarce. Sprawdź czy dobrze zostały włożone (patrz instrukcja użytkowania).

Czyszczenie ramion i  rur

Rury odpowiedzialne za doprowadzenie wody mogą z czasem być zatkane przez osad z kamienia i wymagają regularnego czyszczenia, aby zapobiec awariom. W większości zmywarek ramiona bardzo łatwo się demontuje (patrz instrukcja obsługi). Wystarczy delikatnie przemyć ramiona, wyczyścić siteczka.  Wyczyszczenie wewnętrznych elementów zmywarki, można też wykonać przy użyciu specjalnych, gotowych preparatów do czyszczenia zmywarki. Wtedy wystarczy zapoznać się z zaleceniami producenta i postępować zgodnie z zaleceniami.

Nie zamykaj drzwi zmywarki jeżeli jeszcze nie wyschła po myciu

Należy pamiętać, aby zawsze zostawiać drzwiczki zmywarki otwarte po ukończonym cyklu mycia, aby uniknąć gromadzenia się wilgoci i rozwoju pleśni, a co za tym idzie nieprzyjemnych zapachów.

Regularna konserwacja

Zmywarka powinna być regularnie serwisowana przez specjalistę, co kilka lat, aby upewnić się, że wszystko działa prawidłowo i aby w razie potrzeby wymienić ewentualne części. Jednym z elementów, który najczęściej się psuje jest pompa odprowadzająca wodę ze zmywarki.

Unikanie przesadnego obciążania

Nie należy przesadnie przepełniać zmywarki naczyniami, ponieważ może to spowodować nieprawidłowe działanie i niedokładne mycie naczyń.

Pamiętaj o regularnym czyszczeniu zewnętrznej części zmywarki i uszczelek

Zewnętrzne części zmywarki są często narażona na różnego rodzaju zabrudzenia, dlatego ważne jest aby ją regularnie czyścić, aby uniknąć osadzania się brudu i zwiększenia ryzyka awarii. Pamiętaj o regularnym czyszczeniu uszczelek. Do tego wystarczy płyn do mycia naczyń i mała szczoteczka. Po myciu osusz uszczelki.

Uważaj na naczynia i sztućce

Niektóre rodzaje naczyń i sztućców mogą być zbyt delikatne lub mieć skłonność do rdzewienia, dlatego ważne jest aby uważać co umieszczamy w zmywarce. Na pewno nie wolno myć żadnych drewnianych elementów, ponieważ rozmoczone drewno może się rozpaść i uszkodzić zmywarkę.

Pamiętaj o regularnym rozpakowywaniu zmywarki

Zmywarka podobnie jak pralka nie powinna być zbyt długo pozostawiona po myciu z zamkniętymi drzwiczkami. Pozostawienie umytych naczyń w zamkniętej zmywarce zbyt długo może doprowadzić do powstawania nieprzyjemnych zapachów.

Zmywarka wymaga regularnej pielęgnacji. Czysty zadbany sprzęt, to gwarancja czystych naczyń. Pamiętając o powyższych wskazówkach i regularnie je stosując, możemy mieć pewność, że nasza zmywarka będzie działać prawidłowo przez długi czas.

Popularne wpisy

Treści znajdujące się w niniejszej witrynie nie stanowią opinii prawnych,
medycznych ani jakichkolwiek porad terapeutycznych, dietetycznych, prawnych
i innych, nie mogą więc być podstawą do podejmowania
decyzji bez konsultacji ze specjalistą w danej dziedzinie. Czytaj dalej.

Related Posts

Polecane

Koszyczek pełen uroku: pomysły na piękne ozdoby wielkanocne

Piękne ozdoby do koszyczka wielkanocnego mogą całkowicie odmienić nawet...

Jak stres wpływa na rozwój dziecka?

Niemowlę przychodząc na świat, jest całkowicie zależne od otoczenia...

Jak nie bawić się z małym dzieckiem? Zachowania opiekuna, które mogą być źródłem strachu dziecka.

Czy wiesz, że mimo najlepszych chęci niektóre zachowania opiekunów,...

Jak wczesne doświadczenia z dzieciństwa wpływają na funkcjonowanie w dorosłym życiu? Style przywiązania.

Niemowlę przychodząc na świat, jest całkowicie zależne od otoczenia...

Jak budować pewność siebie?

Czy zdarzyło Ci się myśleć, że większość osób wokół...

Kto powinien płacić w restauracji?

Każdy z nas nie raz zadawał sobie pytanie, kto...
0
Would love your thoughts, please comment.x