Jak budować pewność siebie?

Udostępnij

Czy zdarzyło Ci się myśleć, że większość osób wokół Ciebie ma więcej pewności siebie niż Ty? A może mówisz sobie, że nie możesz czegoś zrobić, bo to za trudne dla Ciebie? Czy często powstrzymujesz się, aby nie powiedzieć czegoś w obawie, przed oceną innych, bo nie czujesz się pewnie?

To prawda, że są wśród nas szczęściarze, którzy bardzo wcześnie zyskali pewność siebie dzięki rodzicom czy kochającym ich ludziom. Mają wspaniały dar, który ułatwia im życie. Jeśli ty go nie dostałaś/dostałeś, możesz go wypracować jako dorosła osoba. Mam nadzieję, że pomogą ci w tym poniższe wskazówki.

Bądź sobą

Prawdziwa pewność siebie to nie tylko bycie dobrym w tym, co robisz, ale także szczerość wobec samej/samego siebie. Ktoś, kto zaakceptował swoje słabości, jest szczery i otwarty, wydaje się o wiele bardziej interesujący niż ktoś, kto kryje się za maską. Możesz być profesjonalistą i odnosić sukcesy, ale jeśli nie jesteś uczciwa/uczciwy wobec siebie, to w środku będziesz czuła/czuł, że czegoś ci brak.

Dbaj o siebie

Tak, powtarzam to w kółko. Im bardziej będziesz dbać o siebie, tym lepiej będziesz się czuć i tym więcej zechcesz i będziesz mogła/mógł zrobić dla innych. Sen, zdrowe jedzenie, ruch najlepiej na świeżym powietrzu, odpoczynek, realizacja swojej pasji, nauka nowych rzeczy to podstawa dobrego funkcjonowania.

Zrób coś, co wydaje Ci się niezwykle trudne

Odezwij się do nieznajomego na przyjęciu lub zacznij uprawiać jakiś nowy sport. Wygłoś jakąś przygotowaną wcześniej przemowę. Im częściej będziesz robić coś, czego się boisz, tym szybciej to oswoisz i z większą pewnością siebie zmierzysz się z nowymi wyzwaniami.

Wsłuchaj się w siebie

Jeżeli czujesz, że czegoś się boisz, coś Cię przeraża, gdy pojawiają się natrętne myśli, że nie możesz czegoś zrobić np. wystąpić z przemówieniem na forum, bo to zbyt skomplikowane jak na Twoje możliwości, pomyśl, co Cię blokuje? Czy rzeczywiście tego nie potrafisz, a może boisz się oceny innych? Często sami jesteśmy swoimi największymi krytykami. Tracimy energię na kreowanie myśli, które blokują nas przed rozwojem. To tylko myśl! Można ją zmienić. Można tracić energię na myślenie, jak bardzo się czegoś boisz i snuć różne scenariusze lub działać np. czytać, szukać pomysłów, rozmawiać z innymi, jak sobie z czymś poradzili.

Proś o pomoc

Jeśli czujesz, że ugrzęzłaś/ugrzązłeś, poproś o pomoc mądrą, zaufaną osobę lub kogoś, kto jest da Ciebie autorytetem. Czasami potrzebny jest ktoś z zewnątrz, by cię zachęcić i popchnąć do działania. Warto zobaczyć siebie oczami osób, które nas lubią, bo wtedy okazuje się, że mamy wiele mocnych stron i cudownych niepowtarzalnych cech, których sami nie dostrzegamy w sobie.

Na koniec chcę Ci powiedzieć, że jeśli myślisz, że większość osób wokół Ciebie ma więcej pewności siebie niż Ty, to zapewniam cię, że to nieprawda! Wierz mi, jest mnóstwo pięknych, utalentowanych ludzi, powszechnie lubianych i uważanych za pewnych siebie, którzy światu ukazują tylko fasadę, a w środku ukrywają coś zupełnie innego i często jest to nerwowość, lęk i niepewność. Chyba każdy zdrowo funkcjonujący człowiek zna takie uczucia jak trema czy strach przed oceną. Najważniejsze to zdawać sobie z tego sprawę i pracować nad tym. Małymi krokami zmieniamy siebie i świat wokół nas. Trzymam kciuki za Ciebie. Buduj swoją pewność siebie, a będzie Ci się łatwiej żyło.

 

Popularne wpisy

Treści znajdujące się w niniejszej witrynie nie stanowią opinii prawnych,
medycznych ani jakichkolwiek porad terapeutycznych, dietetycznych, prawnych
i innych, nie mogą więc być podstawą do podejmowania
decyzji bez konsultacji ze specjalistą w danej dziedzinie. Czytaj dalej.

Related Posts

Polecane

Koszyczek pełen uroku: pomysły na piękne ozdoby wielkanocne

Piękne ozdoby do koszyczka wielkanocnego mogą całkowicie odmienić nawet...

Jak stres wpływa na rozwój dziecka?

Niemowlę przychodząc na świat, jest całkowicie zależne od otoczenia...

Jak nie bawić się z małym dzieckiem? Zachowania opiekuna, które mogą być źródłem strachu dziecka.

Czy wiesz, że mimo najlepszych chęci niektóre zachowania opiekunów,...

Jak wczesne doświadczenia z dzieciństwa wpływają na funkcjonowanie w dorosłym życiu? Style przywiązania.

Niemowlę przychodząc na świat, jest całkowicie zależne od otoczenia...

Kto powinien płacić w restauracji?

Każdy z nas nie raz zadawał sobie pytanie, kto...

Czym jest ADHD i czy może mieć coś wspólnego z dietą?

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób spostrzega siebie samych...
0
Would love your thoughts, please comment.x