Jak zachować równowagę emocjonalną w trudnych sytuacjach?

Udostępnij

Równowaga emocjonalna jest bardzo ważna dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Czasami jednak mamy problemy by ją zachować. W naszym życiu często pojawiają się stresujące sytuacje. Bywają chwile, że trudno nam jest unikać konfliktów, niepowodzeń czy godzić się ze stratami. Na szczęście możemy skutecznie radzić sobie w takich sytuacjach. Poniżej możesz poznać kilka sposobów, na to jak zachować równowagę emocjonalną.

Nie bagatelizuj swoich emocji

Warto pamiętać, że emocje są naturalną i ważną częścią naszego życia i nie należy ich bagatelizować ani tłumić. Ważne jest, aby nauczyć się rozpoznawać swoje emocje, nazywać je, a także okazywać je w odpowiedni sposób. Obserwuj swoje reakcje na dane wydarzenia. Spokojna analiza sytuacji i zachowań pomaga wyciągnąć wnioski i zmienić swoje nastawienie. Jeżeli czujesz, że przestajesz sobie radzić w trudnych dla Ciebie momentach, spróbuj porozmawiać z bliskimi czy lekarzem lub terapeutą. Skorzystaj ze sprawdzonych sposobów na radzenie sobie w kryzysowych sytuacjach. Wiedz, że czasami jedynym skutecznym sposobem jest skorzystanie z pomocy specjalisty.

Pamiętaj o swoich potrzebach

W trudnych chwilach łatwo jest zapomnieć o swoich potrzebach i skupić się na problemach. Ważne jest jednak, aby nie zaniedbywać swojego zdrowia i dobrego samopoczucia. Pamiętaj, że ważne jest zadbanie o równowagę między pracą a odpoczynkiem. Pielęgnuj  relacje z bliskimi. Nie rezygnuj z aktywności, które dają przyjemność i satysfakcję.

Stosuj techniki relaksacyjne

Relaksacja jest bardzo ważna dla zachowania równowagi emocjonalnej, dlatego warto stosować różne techniki relaksacyjne. Najprostsze i dostępne w każdym momencie są różne techniki oddechowe. W wolnych chwilach warto nauczyć się medytować.  Pomocne  mogą być ćwiczenia jogi, masaż lub automasaż od wieków znany w ajurwedzie. Aby zachować równowagę emocjonalną warto, także spróbować aktywności, które dają nam przyjemność i odprężenie, takie jak słuchanie ulubionej muzyki, rysowanie czy spacer.

Zadbaj o swoje zdrowie

Zdrowie ma ogromny wpływ na nasze emocje, dlatego warto o nie zabiegać. Dbając o odpowiednią dietę bogatą w owoce i warzywa, regularną aktywność fizyczną, higienę snu i unikanie używek wzmacniamy nasz system nerwowy. Wypoczęty, zdrowy, silny organizm lepiej radzi sobie z przeżywaniem trudnych sytuacji.

Szukaj wsparcia

W trudnych chwilach warto zwracać się o pomoc i wsparcie do bliskich, zaufanych osób, takich jak przyjaciele czy rodzina. Jeśli nie chcesz lub nie potrafisz dzielić się trudnymi emocjami z bliskimi możesz także skorzystać z różnych grup wsparcia czy pomocy profesjonalnych terapeutów. Pamiętaj, także o bezpłatnych telefonach zaufania.

Jeśli czujesz się naprawdę samotna i smutna, i nie wiesz jak przetrwać trudne chwile skontaktuj się z ośrodkiem pomocy psychologicznej, gdzie uzyskasz fachową pomoc i wsparcie. Jeżeli jest to utrudnione z jakiegoś powodu wiedz, że jednym z miejsc gdzie możesz uzyskać pomoc jest Kryzysowy Telefon Zaufania 116 123. Powstał on z myślą o osobach, które z różnych powodów nie mają możliwości bezpośredniego kontaktu z psychologiem. Dla dzieci i młodzieży pomoc można znaleźć pod nr 116 111.

Pamiętaj, że każdy z nas ma swoje własne sposoby radzenia sobie z trudnymi sytuacjami i emocjami. Ważne jest, aby poznawać swoje potrzeby i szukać sposobów, które pomogą nam zachować równowagę emocjonalną. Nie bój się szukać pomocy, jeśli czujesz, że nie dajesz rady samodzielnie.

Popularne wpisy

Treści znajdujące się w niniejszej witrynie nie stanowią opinii prawnych,
medycznych ani jakichkolwiek porad terapeutycznych, dietetycznych, prawnych
i innych, nie mogą więc być podstawą do podejmowania
decyzji bez konsultacji ze specjalistą w danej dziedzinie. Czytaj dalej.

Related Posts

Polecane

Jak budować pewność siebie?

Czy zdarzyło Ci się myśleć, że większość osób wokół...

Kto powinien płacić w restauracji?

Każdy z nas nie raz zadawał sobie pytanie, kto...

Czym jest ADHD i czy może mieć coś wspólnego z dietą?

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób spostrzega siebie samych...

Kalendarz sezonowych owoców i warzyw – sierpień

Lato w pełni, a wraz z nim bogactwo darów...

Kalendarz sezonowych owoców i warzyw w lipcu

Lipiec to wymarzony miesiąc pod kątem dostępności warzyw i...

Jak urządzić małe mieszkanie?

Optymalne urządzenie małego mieszkania może wydawać się sporym wyzwaniem....
0
Would love your thoughts, please comment.x