Jak zachować równowagę emocjonalną w trudnych sytuacjach?

Udostępnij

Równowaga emocjonalna jest bardzo ważna dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Czasami jednak mamy problemy by ją zachować. W naszym życiu często pojawiają się stresujące sytuacje. Bywają chwile, że trudno nam jest unikać konfliktów, niepowodzeń czy godzić się ze stratami. Na szczęście możemy skutecznie radzić sobie w takich sytuacjach. Poniżej możesz poznać kilka sposobów, na to jak zachować równowagę emocjonalną.

Nie bagatelizuj swoich emocji

Warto pamiętać, że emocje są naturalną i ważną częścią naszego życia i nie należy ich bagatelizować ani tłumić. Ważne jest, aby nauczyć się rozpoznawać swoje emocje, nazywać je, a także okazywać je w odpowiedni sposób. Obserwuj swoje reakcje na dane wydarzenia. Spokojna analiza sytuacji i zachowań pomaga wyciągnąć wnioski i zmienić swoje nastawienie. Jeżeli czujesz, że przestajesz sobie radzić w trudnych dla Ciebie momentach, spróbuj porozmawiać z bliskimi czy lekarzem lub terapeutą. Skorzystaj ze sprawdzonych sposobów na radzenie sobie w kryzysowych sytuacjach. Wiedz, że czasami jedynym skutecznym sposobem jest skorzystanie z pomocy specjalisty.

Pamiętaj o swoich potrzebach

W trudnych chwilach łatwo jest zapomnieć o swoich potrzebach i skupić się na problemach. Ważne jest jednak, aby nie zaniedbywać swojego zdrowia i dobrego samopoczucia. Pamiętaj, że ważne jest zadbanie o równowagę między pracą a odpoczynkiem. Pielęgnuj  relacje z bliskimi. Nie rezygnuj z aktywności, które dają przyjemność i satysfakcję.

Stosuj techniki relaksacyjne

Relaksacja jest bardzo ważna dla zachowania równowagi emocjonalnej, dlatego warto stosować różne techniki relaksacyjne. Najprostsze i dostępne w każdym momencie są różne techniki oddechowe. W wolnych chwilach warto nauczyć się medytować.  Pomocne  mogą być ćwiczenia jogi, masaż lub automasaż od wieków znany w ajurwedzie. Aby zachować równowagę emocjonalną warto, także spróbować aktywności, które dają nam przyjemność i odprężenie, takie jak słuchanie ulubionej muzyki, rysowanie czy spacer.

Zadbaj o swoje zdrowie

Zdrowie ma ogromny wpływ na nasze emocje, dlatego warto o nie zabiegać. Dbając o odpowiednią dietę bogatą w owoce i warzywa, regularną aktywność fizyczną, higienę snu i unikanie używek wzmacniamy nasz system nerwowy. Wypoczęty, zdrowy, silny organizm lepiej radzi sobie z przeżywaniem trudnych sytuacji.

Szukaj wsparcia

W trudnych chwilach warto zwracać się o pomoc i wsparcie do bliskich, zaufanych osób, takich jak przyjaciele czy rodzina. Jeśli nie chcesz lub nie potrafisz dzielić się trudnymi emocjami z bliskimi możesz także skorzystać z różnych grup wsparcia czy pomocy profesjonalnych terapeutów. Pamiętaj, także o bezpłatnych telefonach zaufania.

Jeśli czujesz się naprawdę samotna i smutna, i nie wiesz jak przetrwać trudne chwile skontaktuj się z ośrodkiem pomocy psychologicznej, gdzie uzyskasz fachową pomoc i wsparcie. Jeżeli jest to utrudnione z jakiegoś powodu wiedz, że jednym z miejsc gdzie możesz uzyskać pomoc jest Kryzysowy Telefon Zaufania 116 123. Powstał on z myślą o osobach, które z różnych powodów nie mają możliwości bezpośredniego kontaktu z psychologiem. Dla dzieci i młodzieży pomoc można znaleźć pod nr 116 111.

Pamiętaj, że każdy z nas ma swoje własne sposoby radzenia sobie z trudnymi sytuacjami i emocjami. Ważne jest, aby poznawać swoje potrzeby i szukać sposobów, które pomogą nam zachować równowagę emocjonalną. Nie bój się szukać pomocy, jeśli czujesz, że nie dajesz rady samodzielnie.

Popularne wpisy

Treści znajdujące się w niniejszej witrynie nie stanowią opinii prawnych,
medycznych ani jakichkolwiek porad terapeutycznych, dietetycznych, prawnych
i innych, nie mogą więc być podstawą do podejmowania
decyzji bez konsultacji ze specjalistą w danej dziedzinie. Czytaj dalej.

Related Posts

Polecane

Koszyczek pełen uroku: pomysły na piękne ozdoby wielkanocne

Piękne ozdoby do koszyczka wielkanocnego mogą całkowicie odmienić nawet...

Jak stres wpływa na rozwój dziecka?

Niemowlę przychodząc na świat, jest całkowicie zależne od otoczenia...

Jak nie bawić się z małym dzieckiem? Zachowania opiekuna, które mogą być źródłem strachu dziecka.

Czy wiesz, że mimo najlepszych chęci niektóre zachowania opiekunów,...

Jak wczesne doświadczenia z dzieciństwa wpływają na funkcjonowanie w dorosłym życiu? Style przywiązania.

Niemowlę przychodząc na świat, jest całkowicie zależne od otoczenia...

Jak budować pewność siebie?

Czy zdarzyło Ci się myśleć, że większość osób wokół...

Kto powinien płacić w restauracji?

Każdy z nas nie raz zadawał sobie pytanie, kto...
0
Would love your thoughts, please comment.x