Proste sposoby na zachęcenie dziecka do czytania

Udostępnij

Czytanie jest ważną umiejętnością, która pomaga dzieciom odnosić sukcesy w nauce i ma olbrzymi wpływ na rozwój młodego człowieka. Niestety, niektóre dzieci nie lubią czytać lub nie posiadaj tego nawyku. Poniżej przedstawiam kilka prostych sposobów, które mogą pomóc zachęcić dziecko do czytania.

Dostosuj poziom trudności książek do wieku i zainteresowań dziecka

Ważne jest, aby książki, które dajemy dziecku do czytania, były odpowiednie dla jego wieku i zainteresowań. Dzięki temu dziecko będzie bardziej zmotywowane do czytania i będzie mogło łatwiej zrozumieć treść.

Zorganizuj wspólne czytanie

Czytanie razem z dzieckiem może być świetną okazją do wspólnego spędzenia czasu i budowania więzi. Warto wybierać książki, które mogą zainteresować i Ciebie i Twoje dziecko. To może budować wspólną pasję. Dobrym pomysłem jest pokazanie dziecku pozycji, które Ty czytasz i rozmowa z nim o tych książkach. Opowiadanie młodemu człowiekowi ciekawostek z Twoich lektur może zachęcić go do czytania. To proste zadanie, jeśli czytasz książki podróżnicze, biograficzne czy choćby poradniki o zdrowym stylu życia.  Poproś dziecko, żeby zrobiło to samo i opowiedziało Ci o książce, którą czyta.

Zachęcaj do czytania różnych rodzajów materiałów

Książki to nie jedyne źródło do czytania dla dzieci. Możesz zachęcać dziecko do czytania komiksów, gazet, katalogów czy nawet etykiet na produktach w sklepie, jeżeli dziecko dopiero uczy się czytać. Każde ćwiczenie przybliża je do sukcesu.

Włącz czytanie w codzienną rutynę

Możesz wyznaczyć czas na czytanie przed snem lub po obiedzie. Im czytanie stanie się bardziej naturalnym elementem dnia dziecka, tym mniej będzie mu się kojarzyć z obowiązkiem.

Zorganizuj wyjście do biblioteki lub księgarni

Odwiedzenie biblioteki lub księgarni może być świetną okazją do zapoznania dziecka z różnymi rodzajami książek i zachęcenia do wyboru tych, które najbardziej je interesują.

Organizuj czytanie głośne

Czytanie dziecku pomaga rozwijać umiejętność słuchania i zrozumienia tekstu. Możesz czytać dziecku książki, opowieści lub nawet artykuły z gazet czy magazynów. Proś by czytało na głos dla Ciebie. Warto po skończeniu czytania porozmawiać z dzieckiem o treści książki, aby sprawdzić czy dobrze zrozumiało sens.

Zachęcaj do czytania poprzez gry i zabawy

Możesz zorganizować gry słowne lub quizy, w których dziecko będzie musiało używać słów lub informacji z książek, które przeczytało.

Nie krytykuj i nie oceniaj wyborów czytelniczych dziecka

Ważne jest, aby dać dziecku swobodę wyboru tego, co chce czytać i nie krytykować jego wyborów. Dzięki temu dziecko będzie bardziej zmotywowane do czytania i nie będzie się czuło zniechęcone. Oczywiści w tej sytuacji należy zadbać o to by treści zawarte w publikacjach były dostosowane do wieku dziecka. Niestety czytanie, tylko obowiązkowych lektur szkolnych nie wyrobi w dziecku miłości do czytania książek.

Zorganizuj wyjście na wydarzenie podczas, którego czyta się książki

Może to być świetna okazja do zapoznania dziecka z różnymi formami czytania i spędzenia czasu razem. Od kilku lat co roku odbywa się np. Narodowe Czytanie. Akcja ta ma zachęcać do sięgania po największe dzieła polskiej literatury i jest organizowana w wielu miastach.

Stwórz przyjazną atmosferę czytania w domu

Ważne jest, aby w domu były sprzyjające warunki do czytania. Wygodne miejsce, ciepła herbata czy kakao, miękki kocyk w zimowe wieczory i dobra książka. Istotne jest aby rodzice pokazywali dziecku, że czytanie jest ważnym elementem życia człowieka.

Pamiętaj, że każde dziecko jest inne i to, co jest dobre dla jednego, może nie być dobre dla innego. Ważne jest, aby być cierpliwym i wypróbować różne sposoby, zanim znajdziemy ten, który najlepiej się sprawdzi.  Nie powinno traktować się czytania jako obowiązku, ale jako przyjemną czynność, która pozwala dziecku rozwijać wyobraźnię, poznawać świat i uczyć się nowych rzeczy.

Popularne wpisy

Treści znajdujące się w niniejszej witrynie nie stanowią opinii prawnych,
medycznych ani jakichkolwiek porad terapeutycznych, dietetycznych, prawnych
i innych, nie mogą więc być podstawą do podejmowania
decyzji bez konsultacji ze specjalistą w danej dziedzinie. Czytaj dalej.

Related Posts

Polecane

Jak podejmować dobre decyzje? Kluczowe wskazówki i narzędzia.

Podjęcie właściwej decyzji może być trudnym zadaniem, szczególnie gdy...

6 sposobów na to jak radzić sobie z krytyką

Krytyka nie jest łatwa do przyjęcia, nawet jeśli się...

12 faktów na temat ADHD

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób postrzega siebie samych...

Koszyczek pełen uroku: pomysły na piękne ozdoby wielkanocne

Piękne ozdoby do koszyczka wielkanocnego mogą całkowicie odmienić nawet...

Jak stres wpływa na rozwój dziecka?

Niemowlę przychodząc na świat, jest całkowicie zależne od otoczenia...

Jak nie bawić się z małym dzieckiem? Zachowania opiekuna, które mogą być źródłem strachu dziecka.

Czy wiesz, że mimo najlepszych chęci niektóre zachowania opiekunów,...
0
Would love your thoughts, please comment.x