Sezon na kurki trwa zwykle od czerwca do października. Inna nazwa kurki to pieprznik jadalny. Kurki mają charakterystyczny wygląd i niepowtarzalny smak. Niestety są to grzyby, które dość trudno oczyścić. Kąpiele w zimnej wodzie nie są wskazane, ponieważ kurki szybko chłoną wodę. Czyszczenie ręczne na ogół zajmuje dużo czasu. Istnieje jednak prosty sposób na szybkie wyczyszczenie kurek.
Jaka jest najszybsza i najskuteczniejsza metoda oczyszczenia kurek?
- Kurki przekładamy do głębokiego naczynia. Posypujemy solą – na około 250 gr kurek 1 płaska łyżeczka soli.
2. Kurki zalewamy wrzątkiem.
3. Delikatnie mieszamy łyżką cedzakową. Zostawiamy na chwilę, aby piasek i inne zanieczyszczenia opadły na dno.
4. Kurki wyławiamy łyżką cedzakową do drugiego naczynia lub na ręcznik papierowy. Wylewamy zabrudzoną wodę.
5. Czynności od punktu 2 do 4 powtarzamy. Na ogół wystarczy powtórzyć 3-4 razy.
6. Uporczywe zabrudzenia na pojedynczych kurkach należy oczyścić ręcznie, ale na ogół po trzykrotnej kąpieli we wrzątku kurki będą czyściutkie.
Dlaczego warto jeść kurki?
Cenimy je, ponieważ poza walorami kulinarnymi grzyby te stanowią bogate źródło witamin i soli mineralnych. Głównymi składnikami odżywczymi kurek są wysoko przyswajalne białka, tłuszcze, w tym nienasycone kwasy tłuszczowe i błonnik. Podobno kurki są lepszym źródłem beta karotenu niż marchewka. Zawierają flawonoidy oraz likopen. Z badań naukowych wynika, że kurki mają właściwości antybakteryjne. Ich wartość energetyczna jest niska – 60 kcal w 100 gr. Warto włączyć je do swojej diety.
Kto nie powinien spożywać kurek?
Kurki jak większość grzybów są produktami ciężkostrawnymi, dlatego nie powinny być spożywane przez dzieci do około 7 roku życia. Kurek powinny unikać osoby starsze. Ostrożnie też powinny być włączane do diety osób, u których występowały problemy gastryczne.
Moja ulubiona przystawka z kurek.
https://jolagotuje.pl/2022/07/kurki-z-serem-halloumi/
Smacznego!