Fotelki dla dziecka – jak wybrać?

Udostępnij

Foteliki dla dziecka to obowiązkowy sprzęt każdego rodzica. Jak dobrać fotelik tak, by zapewnić dziecku bezpieczeństwo? Na co przede wszystkim zwrócić uwagę?

Obowiązek stosowania fotelików samochodowych

Przewożenie dziecka o wzroście do 150 cm wymaga zamontowania w samochodzie fotelika dziecięcego. Obowiązek ten jest ściśle regulowany przez przepisy prawa, które obligują nas do przewożenia w foteliku dziecka od jego urodzenia do osiągnięcia 1,5 metra wzrostu. Oczywiście, wraz ze wzrostem maluszka należy zmieniać foteliki, by stanowiły bezpieczną osłonę kręgosłupa dziecka. W przeciwnym razie, przy braku fotelika samochodowego grozi nam 300 złotych mandatu. Nie mówiąc już o konsekwencjach dla dziecka, gdy dojdzie do wypadku.

Odpowiednio dobrany fotelik – co to znaczy?

Bardzo ważne jest, by dobrać fotelik samochodowy do wielkości i wzrostu dziecka. Równie istotne jest to, by foteliki samochodowe były stabilnie zamontowane na siedzeniu. Dlatego wybierając model, warto sprawdzić jego dopasowanie od razu. Niedokładnie zapięty fotelik znacznie zwiększa ryzyko narażenia lub utraty zdrowia dziecka, czy to podczas wypadku, kolizji czy zwykłego hamowania. Nie opłaca się ryzykować – jeśli dziecko wyrosło z fotelika lub nie da się go zamontować prawidłowo, jak najszybciej wymień swój model.

Fotelik samochodowy – montaż

Najlepiej zamontować fotelik dziecięcy na tylnym siedzeniu, które według badań jest najbezpieczniejszym miejscem w samochodzie. Taki montaż fotelika nie wymaga przy tym deaktywacji poduszki powietrznej, co jest obowiązkowe w przypadku przewożenia dziecka w foteliku z przodu pojazdu. W przypadku przewożenia dzieci na przednim siedzeniu, nawet najlepsze foteliki samochodowe mogą nie wystarczyć w razie kolizji. W trakcie testów zderzeniowych najbardziej bezpieczne okazują się foteliki dla dzieci zamontowane z tyłu pojazdu. Coraz częstszym wyborem są foteliki samochodowe montowane tyłem do kierunku jazdy – tzw. RWF.

Foteliki samochodowe RWF

Foteliki RWF (Rear Way Facing) to montowane na tylnej kanapie, tyłem do kierunku jazdy foteliki samochodowe. Nie bez powodu uchodzą za najbezpieczniejsze foteliki samochodowe. Maluszek do 12 miesiąca życia powinien być bezwzględnie przewożony w foteliku RWF. Foteliki montowane tyłem chronią podczas kolizji lub gwałtownego hamowania wrażliwy kręgosłup (zwłaszcza odcinek szyjny) Twojego dziecka. Absorbują również siłę uderzenia dzięki dopracowanej technologicznie strukturze. Przy wyborze fotelika RWF zwróć uwagę na przedział wagowy. Oferujemy foteliki już dla noworodków (0-13 kg) oraz nieco starszych dzieci (między 9-35 kg). Dla starszych dzieci odpowiednie będą już foteliki ustawiane przodem do kierunku jazdy.

Idealny fotelik RWF

Dzieci do 4. roku życia powinny podróżować w foteliku ustawianym tyłem do jazdy. Są wtedy najmniej narażone na urazy. Rodziców może zniechęcać fakt, że trudno wtedy mieć maluszka na oku. Jednak dobrze ustawione lusterko z tyłu powinno rozwiązać ten problem, a dziecko jest w najbezpieczniejszym dla siebie położeniu. Foteliki samochodowe RWF muszą być idealnie dopasowane do samochodu i profilu kanapy. Nasi konsultanci pomogą Ci dobrać fotelik najlepszy dla Twojego pojazdu.

Testy fotelików najlepszych producentów

Zawsze sprawdź, czy fotelik samochodowy przeszedł pozytywnie Test Plus. Sprawdza wytrzymałość fotelików samochodowych w dwóch kategoriach wagowych – do 18kg oraz do 25kg. Warunkiem przejścia testu jest nieprzekroczenie siły nacisku na szyję dziecka, która kończyłaby się przerwaniem lub złamaniem kręgów szyjnych. To jedyny wymóg, którym tak naprawdę powinieneś się kierować.

Artykuł powstał we współpracy z marką bobowozki.com.pl

Related Posts

Polecane

Ciąża tydzień po tygodniu – co warto wiedzieć?

Ciąża to niezwykły czas w życiu całej rodziny. Warto wiedzieć...

Co to jest odruch Moro?

Odruch Moro jest to fizjologiczny odruch bezwarunkowy charakterystyczny dla...

Zielona herbata – dlaczego warto ją pić?

Zielona herbata cieszy się bardzo dużą popularnością, również w...

Jak dobrać muchę do stylizacji?

Wybór odpowiedniej muchy często okazuje się bardzo trudnym zadaniem....

Co przyszła mama powinna wiedzieć o pierwszych 8 tygodniach rozwoju ciąży

Pierwsze tygodnie ciąży to okres embrionalny. Rozpoczyna się od...

8 grup produktów, których nie może zabraknąć w zdrowej diecie

Chyba każdemu z nas zależy na zdrowym i sprawnym...
0
Would love your thoughts, please comment.x