Jak zaoszczędzić pieniądze?

Udostępnij

W obecnych czasach coraz częsciej zastanawiamy się jak zaoszczędzić pieniądze. Nie jest to łatwe zadanie. Warto więc stworzyć sobie swój indywidualny plan oszczędzania.  Oto kilka pomysłów, które mogą być pomocne w  zoptymalizowaniu wydatków. Konsekwentne wdrożenie ich w życie, może pomóc zaoszczędzić  Ci sporą kwotę.

Planuj zakupy

Planowanie zakupów szczególnie spożywczych to jeden ze sposobów na oszczędzanie. Warto raz w tygodniu usiąść, zaplanować posiłki i przygotować listę składników do kupienia. Pozwoli ci to zaoszczędzić czas. Rób większe zakupy spożywcze raz, ewentualnie dwa razy w tygodniu. Kupując rzadziej i zgodnie z lista jest szansa, że w twoim koszyku nie pojawią się zbędne produkty, a w lodówce nie będzie trzech kostek masła, któremu za chwilę skończy się termin ważności. Rzadziej wystawisz się, także na pokusy dokupienia czegoś, co nie jest Ci potrzebne.

Wydawaj mniej na jedzenie na mieście

Chyba każdy z nas lubi czasem zjeść coś na mieście. Pozwala to zaoszczędzić czas i ułatwia nam codzienne życie, ale niestety nie pozwala zaoszczędzić pieniędzy. Warto więc czasem przygotować sobie jedzenie w domu. Przygotowanie sałatki nie zajmuje dużo czasu. Zjedzona na lunch w pracy przyniesie Ci wiele korzyści. Kontrolujesz ilość kalorii, masz pewność co do świeżości i jakości składników, a także oszczędzasz pieniądze. Oto jedna z propozycji: https://jolagotuje.pl/2016/06/salatka-z-melonem-ricotta-suszona-zurawina-i-karmelizowanymi-orzechami/

Kupuj mniej nowych ubrań

Czy naprawdę potrzebujesz kolejnej pary butów? Czy masz jeszcze miejsce w szafie na kolejne spodnie? Nie ma nic złego w kupowaniu ubrań, ale warto pomyśleć czy są Ci naprawdę potrzebne. Warto wprowadzić zasadę, że jeśli kupuję nowe rzeczy, to pozbywam się czegoś, czego już nie noszę. Może warto to sprzedać i odzyskać choć część pieniędzy. Ograniczając ilość ubrań w swojej szafie wykazujesz się też dbałością o naszą planetę. Według WWF do wytworzenie jednej koszulki bawełnianej, potrzeba zużyć aż 2700 litrów wody. Taka ilość, przyjmując założenie, że człowiek wypija 3 litry wody dziennie wystarcza na 2,5 roku, żeby nawodnić organizm.

Zrezygnuj z nieużywanych subskrypcji

Pomyśl czy korzystasz ze wszystkich usług, które nabywasz przy użyciu subskrypcji. Uruchamiając tę opcję zakupu ułatwiasz sobie życie, bo nie musisz pamiętać o cyklicznym odnawianiu opłat, ale może od dawna nie korzystasz z niektórych płatnych platform czy aplikacji.

Wydawaj mniej na transport

Rower to świetny środek transportu szczególnie w ciepłe, bezdeszczowe dni. Przy rosnących cenach paliwa to świetna alternatywa i spora oszczędność.

 

Oszczędzaj wodę i energię

Czy wiesz, że odkręcając kran w trakcie jednej minuty zużywasz blisko 4 litry wody, czyli ponad 2 duże butelki? Zakręcaj wodę podczas mycia zębów czy namydlania rąk. Bierz szybki prysznic. Sprawdzaj czy urządzenia sanitarne są szczelne. Zepsuta spłuczka w toalecie czy wadliwa uszczelka w kranie to duże marnotrawstwo wody. W dzisiejszych czasach zmywarki naprawdę oszczędzają wodę i prąd. Warto też wypełniać bęben pralki prawie do pełna. Pranie dwóch par spodni nie jest oszczędne. Myj owoce i warzywa w misce, a wodę, która Ci zostanie wykorzystaj do podlania domowych roślin. Jeśli masz taką możliwość gromadź deszczówkę do podlewania roślin w ogrodzie.Pamiętaj o wyłączaniu światła, gdy go nie potrzebujesz. Wyłączaj nieużywany sprzęt z kontaktu. Nie przegrzewaj mieszkania. Korzystaj z żarówek energooszczędnych.

Płać przez tydzień tylko gotówką

Większość z nas przyzwyczaiła się do wygody jaką jest płacenie kartą. Płatności dokonujemy szybko, bezpiecznie i wygodnie. Niestety nie ułatwia to oszczędzania. Nie widzimy, jak pieniądze znikają z naszego konta. Będąc w sklepie czy robiąc zakupy w Internecie czasami dokonujemy wyboru produktów pod wpływem emocji. Kupujemy rzeczy, które nie są nam potrzebne lub, na które zwyczajnie nie możemy sobie pozwolić. Kiedy wykładamy gotówkę, której mamy ograniczoną ilość w portfelu jesteśmy zaskoczeni, gdy zdajemy sobie sprawę jak szybko znika. Zrób eksperyment. Postaraj się przez tydzień płacić tylko gotówką.

Nie zabieraj dziecka na zakupy

Dla wielu rodziców zakupy z dzieckiem to wręcz sport wyczynowy. Bieganie po sklepie, wysłuchiwanie zachcianek, czasem płacz i krzyk to duże wyzwanie, z którym niełatwo sobie poradzić. Najprościej byłoby nie zabierać dziecka do sklepu. Nie zawsze jest to jednak możliwe. Warto wtedy jasno określić zasady. Muszą być one proste i zrozumiałe dla maluszka. Można np. wyznaczyć dzień, w którym dziecko wybiera coś dla siebie. Warto włączać dzieci do robienia listy zakupów i oszczędzania od najmłodszych lat.

Oszczędzanie pieniędzy to niełatwe zadanie.  Pamiętaj, że wiele znaczących wydatków generowanych jest przy tzw. „okazji”. Nauczyć się planować. Przemyślane zakupy to oszczędność, która pozwala zadbać o bezpieczeństwo finansowe, a to daje komfort psychiczny. Warto wdrożyć kilka powyższych pomysłów.  Jeśli masz sprawdzone sposoby na oszczędzanie może zechcesz podzielić się nimi w komentarzu. Trzymam kciuki za Twój sukces w tej dziedzinie.

 

Popularne wpisy

Treści znajdujące się w niniejszej witrynie nie stanowią opinii prawnych,
medycznych ani jakichkolwiek porad terapeutycznych, dietetycznych, prawnych
i innych, nie mogą więc być podstawą do podejmowania
decyzji bez konsultacji ze specjalistą w danej dziedzinie. Czytaj dalej.

Related Posts

Polecane

Jak podejmować dobre decyzje? Kluczowe wskazówki i narzędzia.

Podjęcie właściwej decyzji może być trudnym zadaniem, szczególnie gdy...

6 sposobów na to jak radzić sobie z krytyką

Krytyka nie jest łatwa do przyjęcia, nawet jeśli się...

12 faktów na temat ADHD

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób postrzega siebie samych...

Koszyczek pełen uroku: pomysły na piękne ozdoby wielkanocne

Piękne ozdoby do koszyczka wielkanocnego mogą całkowicie odmienić nawet...

Jak stres wpływa na rozwój dziecka?

Niemowlę przychodząc na świat, jest całkowicie zależne od otoczenia...

Jak nie bawić się z małym dzieckiem? Zachowania opiekuna, które mogą być źródłem strachu dziecka.

Czy wiesz, że mimo najlepszych chęci niektóre zachowania opiekunów,...
0
Would love your thoughts, please comment.x