Jak uprościć swoje życie?

Udostępnij

Czy Ty też coraz częściej gonisz w przysłowiową piętkę?  Zastanawiasz się co możesz zrobić, aby uprościć swoje życie? Faktem staje się, że funkcjonujemy w społeczeństwie, które jest coraz bardziej zabiegane, zmęczone i sfrustrowane.  Gubimy gdzieś czas i sens poszczególnych działań. Czasem możemy mieć wrażenie, że biegamy z pustą taczką lub przewozimy żwir zamiast cegieł do budowy domu. To prawda, że ten przysłowiowy „żwir” jest ważny i niezbędny w naszym życiu, ale nie może stać się głównym elementem. Doba dla większości z nas jest za krótka. Zamiast zastanawiać się jak ją wydłużyć, lepiej pomyśleć co można zrobić, żeby uprościć swoje życie i zrobić w nim więcej miejsca dla szczęścia i dobrego samopoczucia.

Myśl pozytywnie

Brzmi to trochę jak oklepany frazes, ale bez pozytywnego myślenia nie da się dobrze funkcjonować a tym bardziej upraszczać swojego życia. Skumulowane negatywne emocje, zatruwające umysł, podcinające skrzydła odbierają chęć do działania. Każdy z nas miewa zły dzień czy chwilowy spadek nastroju, ale ważne jest, aby te uczucia nie zagościły w naszym życiu. Niestety w swoim otoczeniu coraz częściej spotykamy osoby, które hodują w sobie niechęć, zazdrość czy wręcz nienawiść, a to na dłuższą metę czyni je nieszczęśliwymi. Co zrobić, żeby myśleć pozytywnie? Najprościej zacząć kontrolować swoje myśli i w chwilach, gdy zaczynamy np. rozpamiętywać, przywołać się do porządku i przekierować je na inne tory. Ludzie, którzy potrafią przebaczać są szczęśliwsi. Prawie każda sytuacja ma w sobie coś pozytywnego. Tak, to niestety prawda, że zawsze mogłoby być gorzej. Nie jest łatwo zmniejszyć ilość negatywnych uczuć, ale warto nauczyć się przebaczać i zacząć szukać pozytywów w swoim życiu. Jak zacząć? Usiądź i pomyśl za co jesteś wdzięczna. To mogą być najprostsze rzeczy np. kubek kawy, wygodne łóżko, dobra kolacja lub przytulenie się do bliskiej osoby czy zwierzaka. Zacznij zapisywać te rzeczy. Zdziwisz się, ile ich jest.

Planuj i trzymaj się terminów

Stwórz własny plan działania i realizacji najważniejszych zadań.  Staraj się go trzymać. Dobre zarządzanie swoim czasem pomoże ograniczyć stres. Uwzględnij w planie czas na sen i chwilę dla siebie. Skorzystaj czasem z rady: „przewróciło się niech leży”, jeśli poleży do jutra nic się nie stanie. Zaplanuj „podniesienie tego” następnego dnia. Nie zachęcam Cię do odłożenia tego na nie wiadomo, kiedy, ale czasem musisz dać sobie wytchnienie. Nie jesteś trybikiem w maszynie. Wypoczęty człowiek, to szczęśliwy człowiek, który może osiągać sukcesy i czerpać satysfakcje z życia. Dobry plan upraszcza życie.

Uważaj na to co mówisz

Słowa mają wielkie znaczenie. Potrafią ranić i krzywdzić. Potrafią uwikłać nas w niepotrzebne historie. Szczęśliwy człowiek nie potrzebuje plotek, nienawiści czy zazdrości. Pomyśl zanim powiesz – to stara dobra zasada. Postaraj się używać słów pozytywnych, budujących, wspierających. Zastanów się zanim coś obiecasz. Pomyśl czy masz czas i zasoby, aby wywiązać się z obietnicy. Zdziwisz się, ile możesz zyskać.

Ogranicz czas spędzony w Internecie

Portale społecznościowe nie zawsze pokazują prawdziwe życie. Ogranicz czas spędzony na sprawdzaniu tego co słychać w mediach społecznościowych. Porównywanie się do innych nie ułatwia życia, a często powoduje, że zaczynamy wyolbrzymiać swoje niedoskonałości. Przeglądając się w oczach innych nie zawsze możemy zobaczyć swoje prawdziwe oblicze. To nie ilość polubień ma znaczenie, ale prawdziwe relacje czy czas spędzony na łonie natury.

Uporządkuj swoją przestrzeń

Nadmiar przedmiotów zabiera twoją osobistą przestrzeń. Oddaj lub sprzedaj rzeczy, które nie są Ci potrzebne. Nie gromadź gadżetów, tylko dla tego, że miło jest je kupić. Szkoda pieniędzy, a potem czasu straconego na odkurzanie. Posegreguj przedmioty w kategorie. Poukładaj tematycznie. Staraj się z automatu odkładać je w miejsca dla nich przeznaczone. Przeznacz jeden kosz czy karton na przedmioty, które od razu nie trafiły na swoje miejsce. Raz na kilka dni opróżnij go odkładając przedmioty na swoje miejsce. Porządek ułatwia odpoczynek i poprawia nastrój.

Żyj zdrowo

Zadbaj o zdrowe jedzenie. Twój organizm to nie śmietnik.  Celebruj posiłki. Ruszaj się. Pokochaj swoje ciało, a ono odwdzięczy się dobrą kondycją. Wypoczęty zdrowy organizm ułatwia wykonywanie zadań. Dzięki temu, pracujesz szybciej, dokładniej i efektywniej.

Nie bierz na siebie zbyt wiele

Przede wszystkim zacznij planować. Każdy z nas ma ograniczone moce przerobowe. Pomyśl o tym co i w jakim czasie możesz zrobić dobrze. Naucz się odmawiać. Mądra asertywność to dobra cecha. Rozmawiaj z innymi, proś o pomoc. Wbrew pozorom, ludzie lubią pomagać. Pamiętaj, że nie istnieje coś takiego jak wielozadaniowość. Nadmiar obowiązków to najkrótsza droga do wypalenia. Chroniczne zmęczenie to teraz powszechny problem, który prowadzi do wielu chorób.

Upraszczanie życia wbrew pozorom nie wymaga wielkiej rewolucji. Ważna jest dobra organizacja i umiejętność dokonywania wyborów. Czasem miło spędzony czas w pobliskim parku z bliskimi jest dużo lepszym wyborem niż kolejna para butów, na którą musisz zapracować i z czasem staje się zbędnym dodatkiem ograniczającym Twoją przestrzeń. Dokonuj mądrych wyborów, a Twoje życie będzie łatwiejsze i szczęśliwsze. 

Popularne wpisy

Treści znajdujące się w niniejszej witrynie nie stanowią opinii prawnych,
medycznych ani jakichkolwiek porad terapeutycznych, dietetycznych, prawnych
i innych, nie mogą więc być podstawą do podejmowania
decyzji bez konsultacji ze specjalistą w danej dziedzinie. Czytaj dalej.

Related Posts

Polecane

Koszyczek pełen uroku: pomysły na piękne ozdoby wielkanocne

Piękne ozdoby do koszyczka wielkanocnego mogą całkowicie odmienić nawet...

Jak stres wpływa na rozwój dziecka?

Niemowlę przychodząc na świat, jest całkowicie zależne od otoczenia...

Jak nie bawić się z małym dzieckiem? Zachowania opiekuna, które mogą być źródłem strachu dziecka.

Czy wiesz, że mimo najlepszych chęci niektóre zachowania opiekunów,...

Jak wczesne doświadczenia z dzieciństwa wpływają na funkcjonowanie w dorosłym życiu? Style przywiązania.

Niemowlę przychodząc na świat, jest całkowicie zależne od otoczenia...

Jak budować pewność siebie?

Czy zdarzyło Ci się myśleć, że większość osób wokół...

Kto powinien płacić w restauracji?

Każdy z nas nie raz zadawał sobie pytanie, kto...
Poprzedni artykuł
Następny artykuł
0
Would love your thoughts, please comment.x