Co wybrać do noszenia dziecka – nosidełko czy fotelik?

Udostępnij

W wielu częściach świata, a zwłaszcza w krajach uboższych, kobiety przez większość czasu noszą niemowlęta przy sobie. Używają do tego specjalnych pasów materiału lub chust, które przytrzymują dziecko przy ciele matki.  Ten sposób stał się popularny również u nas.  Mamy i tatusiowie z przytulonym do nich niemowlęciem to już całkiem powszechny widok. Czy używanie miękkiego nosidełka z materiału jest dobrym sposobem? Czy może lepiej, żeby niemowlę obserwowało rodziców z fotelika?

Co wybrać chustę czy fotelik?

Odpowiedź jest bardzo prosta. Wszystko zależy od tego co zamierzamy robić i co jest dla nas wygodniejsze, a dla noworodka w danym momencie bezpieczniejsze. Są jednak badania naukowe, które jasno mówią, na co lepiej się zdecydować. Wybór każdego z powyżej wspomnianego akcesorium do noszenia niemowlęcia warto skonsultować z lekarzem lub fizjoterapeutą. Pisząc tu o foteliku nie mam na myśli fotelika samochodowego. Ten rodzaj fotelika jest niezbędnym minimum w podróży i co do tego nikt nie ma wątpliwości.

Co na to badania?

Elizabeth Anisfeld i jej zespół badawczy rozdali grupie niezbyt zamożnych matek prezenty zaraz po urodzeniu dziecka. Połowa z nich otrzymała szmaciane nosidełka, a reszta plastikowe foteliki. Zachęcono je, by codziennie ich używały. Większość kobiet robiła to przynajmniej przez jakiś czas. Po 13 miesiącach badacze poddali dzieci testom w nieznanej sytuacji. Sytuacje te składały się z ośmiu scenek odgrywanych w otoczeniu laboratoryjnym w różnych konfiguracjach osobowych – z matką, bez matki, z osobą obcą itp. Zauważono, że 87 procent dzieci noszonych w chustach/nosidełkach z łatwością znosiły rozłąkę z opiekunem i szybko angażowały się w badanie otoczenia – oglądanie, dotykanie itp. W poczuciu zagrożenia lub lęku aktywnie szukały kontaktu i łatwo je było uspokoić. Po powrocie matki dzieci ciepło ją witały lub szybko się uspakajały.

Z goła odmiennie sytuacja ta wyglądała w przypadku niemowląt noszonych w fotelikach. Tylko 38 procent zachowywało się podobnie. Duża grupa dzieci, które były noszone w fotelikach wykazała niewielkie zainteresowanie eksplorowaniem otoczenia, była nieufna wobec osób obcych, bardziej się niepokoiła przy oddzieleniu od matki i trudniej je było uspokoić po powrocie matki.*

Z badań, ale także z naszych osobistych  obserwacji i doświadczeń łatwo wywnioskować, że lepiej jest nosić niemowlę w chuście/nosidełku, oczywiście w odpowiednio dobranej (zdrowie i bezpieczeństwo przede wszystkim). Sposób ten pozwala mieć pociechę przy sobie, a jednocześnie mieć wolne ręce do innych czynności. Sprzyja to też tworzeniu bezpiecznej więzi pomiędzy niemowlęciem i rodzicami. Im częstszy i bliższy kontakt pomiędzy dzieckiem a rodzicami, tym lepiej dla jego rozwoju.

 *E. Anisfeld i in. Does infant carrying promote attachment? An experimental study of the effects of increased physical contact on the development of attachment. “Child Development

Popularne wpisy

Treści znajdujące się w niniejszej witrynie nie stanowią opinii prawnych,
medycznych ani jakichkolwiek porad terapeutycznych, dietetycznych, prawnych
i innych, nie mogą więc być podstawą do podejmowania
decyzji bez konsultacji ze specjalistą w danej dziedzinie. Czytaj dalej.

Related Posts

Polecane

10 powodów, dla których warto ćwiczyć jogę?

W dzisiejszych czasach, w dobie szybkiego tempa życia i...

Chodnik – idealny dodatek do wnetrza

Estetyczne wizualnie, a jednocześnie niesamowicie praktyczne chodniki dywanowe będą...

Jak rozwijać u dzieci motorykę dużą poprzez codzienne czynności?

Rozwój ogólny dziecka to bardzo złożony, wieloetapowy i skomplikowany...

Jak przygotować się do karmienia piersią?

Wkrótce zostaniesz mamą? Narodziny bobasa to bez wątpienia prawdziwa...

Jak odpowiednio zadbać o swoje zdrowie?

W dzisiejszych czasach nasze tempo życia jest bardzo szybkie....

Przeziębienie – czy mogę biegać?

Niestety poranki i wieczory nadal są bardzo zimne. Wciąż...
0
Would love your thoughts, please comment.x