Co wybrać do noszenia dziecka – nosidełko czy fotelik?

Udostępnij

W wielu częściach świata, a zwłaszcza w krajach uboższych, kobiety przez większość czasu noszą niemowlęta przy sobie. Używają do tego specjalnych pasów materiału lub chust, które przytrzymują dziecko przy ciele matki.  Ten sposób stał się popularny również u nas.  Mamy i tatusiowie z przytulonym do nich niemowlęciem to już całkiem powszechny widok. Czy używanie miękkiego nosidełka z materiału jest dobrym sposobem? Czy może lepiej, żeby niemowlę obserwowało rodziców z fotelika?

Co wybrać chustę czy fotelik?

Odpowiedź jest bardzo prosta. Wszystko zależy od tego co zamierzamy robić i co jest dla nas wygodniejsze, a dla noworodka w danym momencie bezpieczniejsze. Są jednak badania naukowe, które jasno mówią, na co lepiej się zdecydować. Wybór każdego z powyżej wspomnianego akcesorium do noszenia niemowlęcia warto skonsultować z lekarzem lub fizjoterapeutą. Pisząc tu o foteliku nie mam na myśli fotelika samochodowego. Ten rodzaj fotelika jest niezbędnym minimum w podróży i co do tego nikt nie ma wątpliwości.

Co na to badania?

Elizabeth Anisfeld i jej zespół badawczy rozdali grupie niezbyt zamożnych matek prezenty zaraz po urodzeniu dziecka. Połowa z nich otrzymała szmaciane nosidełka, a reszta plastikowe foteliki. Zachęcono je, by codziennie ich używały. Większość kobiet robiła to przynajmniej przez jakiś czas. Po 13 miesiącach badacze poddali dzieci testom w nieznanej sytuacji. Sytuacje te składały się z ośmiu scenek odgrywanych w otoczeniu laboratoryjnym w różnych konfiguracjach osobowych – z matką, bez matki, z osobą obcą itp. Zauważono, że 87 procent dzieci noszonych w chustach/nosidełkach z łatwością znosiły rozłąkę z opiekunem i szybko angażowały się w badanie otoczenia – oglądanie, dotykanie itp. W poczuciu zagrożenia lub lęku aktywnie szukały kontaktu i łatwo je było uspokoić. Po powrocie matki dzieci ciepło ją witały lub szybko się uspakajały.

Z goła odmiennie sytuacja ta wyglądała w przypadku niemowląt noszonych w fotelikach. Tylko 38 procent zachowywało się podobnie. Duża grupa dzieci, które były noszone w fotelikach wykazała niewielkie zainteresowanie eksplorowaniem otoczenia, była nieufna wobec osób obcych, bardziej się niepokoiła przy oddzieleniu od matki i trudniej je było uspokoić po powrocie matki.*

Z badań, ale także z naszych osobistych  obserwacji i doświadczeń łatwo wywnioskować, że lepiej jest nosić niemowlę w chuście/nosidełku, oczywiście w odpowiednio dobranej (zdrowie i bezpieczeństwo przede wszystkim). Sposób ten pozwala mieć pociechę przy sobie, a jednocześnie mieć wolne ręce do innych czynności. Sprzyja to też tworzeniu bezpiecznej więzi pomiędzy niemowlęciem i rodzicami. Im częstszy i bliższy kontakt pomiędzy dzieckiem a rodzicami, tym lepiej dla jego rozwoju.

 *E. Anisfeld i in. Does infant carrying promote attachment? An experimental study of the effects of increased physical contact on the development of attachment. “Child Development

Popularne wpisy

Treści znajdujące się w niniejszej witrynie nie stanowią opinii prawnych,
medycznych ani jakichkolwiek porad terapeutycznych, dietetycznych, prawnych
i innych, nie mogą więc być podstawą do podejmowania
decyzji bez konsultacji ze specjalistą w danej dziedzinie. Czytaj dalej.

Related Posts

Polecane

Jak podejmować dobre decyzje? Kluczowe wskazówki i narzędzia.

Podjęcie właściwej decyzji może być trudnym zadaniem, szczególnie gdy...

6 sposobów na to jak radzić sobie z krytyką

Krytyka nie jest łatwa do przyjęcia, nawet jeśli się...

12 faktów na temat ADHD

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób postrzega siebie samych...

Koszyczek pełen uroku: pomysły na piękne ozdoby wielkanocne

Piękne ozdoby do koszyczka wielkanocnego mogą całkowicie odmienić nawet...

Jak stres wpływa na rozwój dziecka?

Niemowlę przychodząc na świat, jest całkowicie zależne od otoczenia...

Jak nie bawić się z małym dzieckiem? Zachowania opiekuna, które mogą być źródłem strachu dziecka.

Czy wiesz, że mimo najlepszych chęci niektóre zachowania opiekunów,...
0
Would love your thoughts, please comment.x