Co wybrać do noszenia dziecka – nosidełko czy fotelik?

Udostępnij

W wielu częściach świata, a zwłaszcza w krajach uboższych, kobiety przez większość czasu noszą niemowlęta przy sobie. Używają do tego specjalnych pasów materiału lub chust, które przytrzymują dziecko przy ciele matki.  Ten sposób stał się popularny również u nas.  Mamy i tatusiowie z przytulonym do nich niemowlęciem to już całkiem powszechny widok. Czy używanie miękkiego nosidełka z materiału jest dobrym sposobem? Czy może lepiej, żeby niemowlę obserwowało rodziców z fotelika?

Co wybrać chustę czy fotelik?

Odpowiedź jest bardzo prosta. Wszystko zależy od tego co zamierzamy robić i co jest dla nas wygodniejsze, a dla noworodka w danym momencie bezpieczniejsze. Są jednak badania naukowe, które jasno mówią, na co lepiej się zdecydować. Wybór każdego z powyżej wspomnianego akcesorium do noszenia niemowlęcia warto skonsultować z lekarzem lub fizjoterapeutą. Pisząc tu o foteliku nie mam na myśli fotelika samochodowego. Ten rodzaj fotelika jest niezbędnym minimum w podróży i co do tego nikt nie ma wątpliwości.

Co na to badania?

Elizabeth Anisfeld i jej zespół badawczy rozdali grupie niezbyt zamożnych matek prezenty zaraz po urodzeniu dziecka. Połowa z nich otrzymała szmaciane nosidełka, a reszta plastikowe foteliki. Zachęcono je, by codziennie ich używały. Większość kobiet robiła to przynajmniej przez jakiś czas. Po 13 miesiącach badacze poddali dzieci testom w nieznanej sytuacji. Sytuacje te składały się z ośmiu scenek odgrywanych w otoczeniu laboratoryjnym w różnych konfiguracjach osobowych – z matką, bez matki, z osobą obcą itp. Zauważono, że 87 procent dzieci noszonych w chustach/nosidełkach z łatwością znosiły rozłąkę z opiekunem i szybko angażowały się w badanie otoczenia – oglądanie, dotykanie itp. W poczuciu zagrożenia lub lęku aktywnie szukały kontaktu i łatwo je było uspokoić. Po powrocie matki dzieci ciepło ją witały lub szybko się uspakajały.

Z goła odmiennie sytuacja ta wyglądała w przypadku niemowląt noszonych w fotelikach. Tylko 38 procent zachowywało się podobnie. Duża grupa dzieci, które były noszone w fotelikach wykazała niewielkie zainteresowanie eksplorowaniem otoczenia, była nieufna wobec osób obcych, bardziej się niepokoiła przy oddzieleniu od matki i trudniej je było uspokoić po powrocie matki.*

Z badań, ale także z naszych osobistych  obserwacji i doświadczeń łatwo wywnioskować, że lepiej jest nosić niemowlę w chuście/nosidełku, oczywiście w odpowiednio dobranej (zdrowie i bezpieczeństwo przede wszystkim). Sposób ten pozwala mieć pociechę przy sobie, a jednocześnie mieć wolne ręce do innych czynności. Sprzyja to też tworzeniu bezpiecznej więzi pomiędzy niemowlęciem i rodzicami. Im częstszy i bliższy kontakt pomiędzy dzieckiem a rodzicami, tym lepiej dla jego rozwoju.

 *E. Anisfeld i in. Does infant carrying promote attachment? An experimental study of the effects of increased physical contact on the development of attachment. “Child Development

Related Posts

Polecane

Ciąża tydzień po tygodniu – co warto wiedzieć?

Ciąża to niezwykły czas w życiu całej rodziny. Warto wiedzieć...

Co to jest odruch Moro?

Odruch Moro jest to fizjologiczny odruch bezwarunkowy charakterystyczny dla...

Zielona herbata – dlaczego warto ją pić?

Zielona herbata cieszy się bardzo dużą popularnością, również w...

Jak dobrać muchę do stylizacji?

Wybór odpowiedniej muchy często okazuje się bardzo trudnym zadaniem....

Co przyszła mama powinna wiedzieć o pierwszych 8 tygodniach rozwoju ciąży

Pierwsze tygodnie ciąży to okres embrionalny. Rozpoczyna się od...

8 grup produktów, których nie może zabraknąć w zdrowej diecie

Chyba każdemu z nas zależy na zdrowym i sprawnym...
0
Would love your thoughts, please comment.x