Jakie są objawy depresji? Po czym ją rozpoznać?

Udostępnij

Czy wiesz, że nawet około miliona osób w naszym kraju może cierpieć na depresję? Z danych przedstawianych przez WHO wynika, że choroba ta stanowi obecnie czwarty największy problem zdrowotny na całym świecie. Oznacza to, że temat depresji nie powinien być pomijany. Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy, że ich objawy, które łatwo pomylić z innymi, mogą świadczyć o tej chorobie. Jak rozpoznać depresję?

Przede wszystkim warto pamiętać o tym, że aby wspomniane poniżej objawy mogły wskazywać na depresje, muszą się one utrzymywać przez co najmniej 2 tygodnie. Im dłużej trwają, tym większa szansa na to, że u osoby, u której się one pojawiają, rozwija się depresja.

Czym jest depresja?

Depresja to jedno z najczęstszych zaburzeń psychologicznych, które polega na zaburzeniach nastroju. Wszystko wskazuje na to, że mniej-więcej 2 razy częściej pojawia się ona u kobiet, niż u mężczyzn. Największym problemem jest jednak fakt, że tak wiele osób wciąż nie uznaje jej za chorobę, albo stara się w prześmiewczy sposób pokazać, że nie stanowi ona problemu. Nie raz spotkaliście się pewnie ze stwierdzeniem typu „ogarnij się”, „weź się w garść”. Choroba ta jednak nie zależy od siły charakteru, czy prób zmian w swoim życiu. To nie jest wybór chorego, a niestety przykra dolegliwość, która potrafi utrudniać codzienne funkcjonowanie, a w wielu przypadkach powinna być leczona.

Jakie są objawy depresji?

Najczęściej można spotkać się ze stwierdzeniem, że depresja to przygnębienie lub pogorszony nastrój. Nie jest to do końca prawdą, ponieważ wspomniane emocje mogą pojawiać się na różnych etapach życia. Oczywiście obniżenie nastroju jest jednym z ważniejszych objawów choroby, ale przy depresji występują zazwyczaj też inne problemy, takie jak utrata zainteresowania, zmniejszenie energii, czy rezygnacja z różnych czynności i aktywności.

U osób z depresją pojawiają się też problemu ze snem, a czasem utrata wagi oraz problemy z koncentracją. Depresję można poznać też poprzez pojawiające się negatywne myśli, zaniżoną samoocenę oraz poczucie winy. W przypadku przewlekłej depresji mogą pojawić się też myśli i próby samobójcze lub inne zachowania, które mogą wpływać na nas destrukcyjnie.

Bardzo często rozwinięta depresja prowadzi do tego, że taka osoba wyolbrzymia niektóre zachowania lub wydarzenia. Czasami pojawiają się nawet omamy i urojenia. Można spotkać się też z napadami płaczu, atakami paniki, czy tendencją do uzależnień.

Jeśli widzisz u siebie choć część wymienionych objawów, koniecznie zastanów się nad kontaktem z psychologiem, psychiatrą lub lekarzem pierwszego kontaktu.

Related Posts

Polecane

Ciąża tydzień po tygodniu – co warto wiedzieć?

Ciąża to niezwykły czas w życiu całej rodziny. Warto wiedzieć...

Co to jest odruch Moro?

Odruch Moro jest to fizjologiczny odruch bezwarunkowy charakterystyczny dla...

Zielona herbata – dlaczego warto ją pić?

Zielona herbata cieszy się bardzo dużą popularnością, również w...

Jak dobrać muchę do stylizacji?

Wybór odpowiedniej muchy często okazuje się bardzo trudnym zadaniem....

Co przyszła mama powinna wiedzieć o pierwszych 8 tygodniach rozwoju ciąży

Pierwsze tygodnie ciąży to okres embrionalny. Rozpoczyna się od...

8 grup produktów, których nie może zabraknąć w zdrowej diecie

Chyba każdemu z nas zależy na zdrowym i sprawnym...
0
Would love your thoughts, please comment.x