Jakie są objawy depresji? Po czym ją rozpoznać?

Udostępnij

Czy wiesz, że nawet około miliona osób w naszym kraju może cierpieć na depresję? Z danych przedstawianych przez WHO wynika, że choroba ta stanowi obecnie czwarty największy problem zdrowotny na całym świecie. Oznacza to, że temat depresji nie powinien być pomijany. Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy, że ich objawy, które łatwo pomylić z innymi, mogą świadczyć o tej chorobie. Jak rozpoznać depresję?

Przede wszystkim warto pamiętać o tym, że aby wspomniane poniżej objawy mogły wskazywać na depresje, muszą się one utrzymywać przez co najmniej 2 tygodnie. Im dłużej trwają, tym większa szansa na to, że u osoby, u której się one pojawiają, rozwija się depresja.

Czym jest depresja?

Depresja to jedno z najczęstszych zaburzeń psychologicznych, które polega na zaburzeniach nastroju. Wszystko wskazuje na to, że mniej-więcej 2 razy częściej pojawia się ona u kobiet, niż u mężczyzn. Największym problemem jest jednak fakt, że tak wiele osób wciąż nie uznaje jej za chorobę, albo stara się w prześmiewczy sposób pokazać, że nie stanowi ona problemu. Nie raz spotkaliście się pewnie ze stwierdzeniem typu „ogarnij się”, „weź się w garść”. Choroba ta jednak nie zależy od siły charakteru, czy prób zmian w swoim życiu. To nie jest wybór chorego, a niestety przykra dolegliwość, która potrafi utrudniać codzienne funkcjonowanie, a w wielu przypadkach powinna być leczona.

Jakie są objawy depresji?

Najczęściej można spotkać się ze stwierdzeniem, że depresja to przygnębienie lub pogorszony nastrój. Nie jest to do końca prawdą, ponieważ wspomniane emocje mogą pojawiać się na różnych etapach życia. Oczywiście obniżenie nastroju jest jednym z ważniejszych objawów choroby, ale przy depresji występują zazwyczaj też inne problemy, takie jak utrata zainteresowania, zmniejszenie energii, czy rezygnacja z różnych czynności i aktywności.

U osób z depresją pojawiają się też problemu ze snem, a czasem utrata wagi oraz problemy z koncentracją. Depresję można poznać też poprzez pojawiające się negatywne myśli, zaniżoną samoocenę oraz poczucie winy. W przypadku przewlekłej depresji mogą pojawić się też myśli i próby samobójcze lub inne zachowania, które mogą wpływać na nas destrukcyjnie.

Bardzo często rozwinięta depresja prowadzi do tego, że taka osoba wyolbrzymia niektóre zachowania lub wydarzenia. Czasami pojawiają się nawet omamy i urojenia. Można spotkać się też z napadami płaczu, atakami paniki, czy tendencją do uzależnień.

Jeśli widzisz u siebie choć część wymienionych objawów, koniecznie zastanów się nad kontaktem z psychologiem, psychiatrą lub lekarzem pierwszego kontaktu.

Related Posts

Polecane

Jak uprościć swoje życie?

Czy Ty też coraz częściej gonisz w przysłowiową piętkę?  Zastanawiasz...

Jak zaoszczędzić pieniądze?

W obecnych czasach coraz częsciej zastanawiamy się jak zaoszczędzić...

Fotelki dla dziecka – jak wybrać?

Foteliki dla dziecka to obowiązkowy sprzęt każdego rodzica. Jak...

Jak szybko oczyścić kurki?

Sezon na kurki trwa zwykle od czerwca do października....

Jak dobrze wychować dziecko?

To pytanie nurtuje wielu rodziców. Niełatwo znaleźć jednoznaczną odpowiedź....

Jak żyć długo i szczęśliwie?

To pytanie nurtuje wiele osób. Odpowiedź nie jest skomplikowana....
0
Would love your thoughts, please comment.x