Zamiokulkas – najlepsza roślina dla początkujących. Jak o nią dbać?

Udostępnij

Szukasz rośliny do domu, która będzie odporna na błędy początkującego? Jednym z najlepszych wyborów będzie Zamiokulkas. Bardzo często możecie spotkać go właśnie w domach u amatorów, w biurach, czy innych lokalach użytkowych, gdzie na pielęgnacje kwiatów nie przeznacza się zbyt wiele czasu. Jak o niego dbać?

Zamiokulkas ma bardzo niewielkie wymagania i jest wytrzymały na trudne warunki. W naturalnych warunkach rośnie w północno-wschodniej części Afryki, gdzie rośnie na suchych terenach. Roślina ta zalicza się do grona sukulentów, a więc potrafi gromadzić zapasy wody i składników odżywczych w podziemnym kłączu i w liściach. Łatwo rozpoznać go po grubych pędach, które osiągają długość nawet 150 cm i po mięsistych, ciemnozielonych liściach, które z nich wyrastają. Roślina rośnie powoli, ale co roku wypuszcza kilka młodych liści.

Zamiokulkas – odmiany

Możemy wyróżnić odmianę Zamiokulkas Raven, która charakteryzuje się czarnym wybarwieniem liści, która podobnie jak podstawowy gatunek nie ma zbyt wysokich wymagań co do uprawy, temperatury, wilgotności powietrza, czy braku dostępu do wody.

Często spotykany jest też Zamiokulkas Zenzi, który jest miniaturową odmianą. Ma bardziej zwarte i grubsze pędy, na których ściślej rosną liście. Pędy są znacznie krótsze niż w podstawowej odmianie, liście też są nieco mniejsze, ale są równie błyszczące i ciemne. Podobnie jak inne odmiany też nie ma szczególnie dużych wymagań.

Jak dbać o zamiokulkasa?

Roślina nie wymaga szczególnej uwagi, dlatego też bardzo dobrze radzi sobie w domach u osób, które mają tendencję do zapominania o roślinach. Na co dzień nie trzeba się nim szczególnie zajmować, a kwiat poradzi sobie nawet z dłuższym przesuszeniem, czy małą ilością światła. Najlepiej jednak postawić go w jasnym miejscu, które będzie oddalone od ostrego słońca. Dzięki temu unikniemy poparzenia liści. Za mała ilość światła może natomiast sprawić, że pędy wydłużą się i staną się jaśniejsze. Dlatego też najlepiej co jakiś czas obracać doniczkę, aby ustawiać go różnymi kierunkami w stronę światła. Kwiat najlepiej czuje się w temperaturze od 22 do 25 stopni, ale większe spadki temperatur i przeciągi mu nie zaszkodzą.

Jeśli chcesz go przesadzić, najlepiej używaj ziemi próchniczej, żyznej o odczynie kwaśnym lub lekko kwaśnym. Warto też na dnie doniczki usypać mu warstwę drenażową, aby korzenie rośliny nie stały w wodzie. W kwestii nawozów raczej nie trzeba ich szczególnie stosować, choć w okresie intensywnego wzrostu warto zastanowić się nad używaniem nawozu wieloskładnikowego, jednak w połowie zalecanej przez producenta dawki.

Zamiokulkas – jak często podlewać?

Rośliny z grupy sukulentów nie wymagają częstego podlewania. Roślina bez problemu gromadzi dla siebie wodę w liściach i podziemnych kłączach. Dlatego też potrafi sobie poradzić nawet przez kilka tygodni bez wody. Co więcej, zimą ograniczenie podlewania Zamiokulkasa jest wręcz wskazane. Roślina ta nie lubi nadmiaru wilgoci, dlatego trzeba podlewać ją z rozsądkiem. Przelanie rośliny może prowadzić go gnicia i zamierania. Przy podlewaniu warto też uważać na to, aby nie zalać liści. Może to spowodować, ze roślina zostanie pokryta przez źle wyglądający nalot.

Zamiokulkas przesadzanie
fot. shutterstock / Zamiokulkas

Zamiokulkas – rozsadzanie i przesadzanie

Zamiokulkasa przesadza się na wiosnę do większej doniczki. Młode rośliny powinno przesadzać się raz do roku, w przypadku starszych robi się to raz na dwa, albo nawet trzy lata. Nowa doniczka powinna być o kilka centymetrów szersza, ale nie za wysoka.

Dodatkowo zamiokulkasa można też w prosty sposób rozmnażać. Wystarczy podczas przesadzania wykonać podział kłącza u dorosłej rośliny. Roślinę można rozmnażać też przez pobieranie sadzonek z liści. W takim przypadku pojedyncze liście należy odciąć przy ich nasadzie, a następnie włożyć na około 1 cm głębokości w mieszance torfu z piaskiem w proporcjach 1:1. Korzenie zazwyczaj pojawiają się po kilku tygodniach. W tym czasie jednak warto zadbać o to, aby roślina miała podwyższoną wilgoć oraz temperaturę w przedziale 22 do 24 stopni. Warto jednak pamiętać o tym, że Zamiokulkas rośnie bardzo powoli, dlatego ta metoda nie wszystkich zadowoli.

Popularne wpisy

Treści znajdujące się w niniejszej witrynie nie stanowią opinii prawnych,
medycznych ani jakichkolwiek porad terapeutycznych, dietetycznych, prawnych
i innych, nie mogą więc być podstawą do podejmowania
decyzji bez konsultacji ze specjalistą w danej dziedzinie. Czytaj dalej.

Related Posts

Polecane

Jak podejmować dobre decyzje? Kluczowe wskazówki i narzędzia.

Podjęcie właściwej decyzji może być trudnym zadaniem, szczególnie gdy...

6 sposobów na to jak radzić sobie z krytyką

Krytyka nie jest łatwa do przyjęcia, nawet jeśli się...

12 faktów na temat ADHD

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób postrzega siebie samych...

Koszyczek pełen uroku: pomysły na piękne ozdoby wielkanocne

Piękne ozdoby do koszyczka wielkanocnego mogą całkowicie odmienić nawet...

Jak stres wpływa na rozwój dziecka?

Niemowlę przychodząc na świat, jest całkowicie zależne od otoczenia...

Jak nie bawić się z małym dzieckiem? Zachowania opiekuna, które mogą być źródłem strachu dziecka.

Czy wiesz, że mimo najlepszych chęci niektóre zachowania opiekunów,...
0
Would love your thoughts, please comment.x