Jak żyć długo i szczęśliwie?

Udostępnij

To pytanie nurtuje wiele osób. Odpowiedź nie jest skomplikowana. Każdy z nas mógłby sporządzić taką listę.  Moja składa się z sześciu punktów.

1. Jak najwcześniej wyrabiaj w sobie dobre nawyki zdrowotne.

Z wyrabianiem dobrych nawyków zdrowotnych nie można czekać do późnej starości. Jeśli jeszcze tego nie robisz, to zacznij zmieniać je od dziś bez względu na to, ile masz lat.

  • Jeżeli palisz papierosy – rzuć je. To samo dotyczy słodyczy. O alkoholu nie będę wspominać. 🙂
  • Stosuj zdrową dietę. Do tej pory pomimo wielu modnych trendów, nadal za najzdrowszą uznawana jest dieta śródziemnomorska.
  • Utrzymuj prawidłową wagę ciała.
  • Dbaj o zdrowy sen.

2. Regularnie wykonuj ćwiczenia fizyczne.

To najlepszy możliwy nawyk zdrowotny. Rób to koniecznie bez względu na wiek. Nie musisz zostawać biegaczem długodystansowym czy mistrzem pływania. Wystarczą lekkie ćwiczenia przynajmniej przez pół godziny, trzy razy w tygodniu. Regularne spacery to idealny początek. Zrezygnuj z jazdy samochodem i zacznij chodzić pieszo w celu załatwiania spraw w okolicy miejsca zamieszkania.

3. Znajdź sposób ograniczenia lub zapanowania nad stresem.

Na ten temat powstało setki opracowań. Gdy stres stał się częścią twojego życia, warto sięgnąć po pomoc. Jedną z uniwersalnych rad jest poświęcenie sobie codziennie chwili, niech to będzie nawet kilka minut, na „skupieniu się” na sobie. Sposobów jest kilka. Może to być medytacja, modlitwa lub po prostu wygodne usadowienie się i głębokie oddychania. Na początek warto wprowadzić kilka takich chwil w swoim planie dnia. Mój wstęp do nauki medytacji znajdziesz poniżej.

https://smarterlife.pl/jak-zaczac-medytowac/

4. Regularnie wykonuj ćwiczenia umysłowe.

Nie poprzestawaj na zdobytym wykształceniu. Ucz się nowych rzeczy np. nowego języka, poezji na pamięć, graj w gry wymagające myślenia np. szachy czy brydż. Czytaj gazety, rozwiązuj krzyżówki. Ogranicz czas spędzony w mediach społecznościowych. Stawiaj umysłowi coraz to nowsze wyzwania. Może zapisz się na jakiś kurs.

5. Dbaj o kontakty towarzyskie.

Jeżeli nie zadbasz o swoje kontakty społeczne, nie otrzymasz pomocy wtedy, gdy najbardziej będziesz jej potrzebować. Nie chodzi tu tylko o spotkania towarzyskie ze znajomymi czy rodziną. Istotna jest pomoc, którą możemy nieść innym ludziom w trudnych chwilach. Jest szansa, że odwdzięczą się tym samym.

6. Naucz się wypoczywać.

Korzystaj z urlopu. Dłuższe przerwy w pracy są naprawdę istotne i mają wpływ na twoje zdrowie. Przynajmniej raz w roku zaplanuj dwutygodniowy urlop. Nie pracuj wtedy. Przyznaję, że nie jest to łatwe, ale liczne badania dotyczące optymalnego funkcjonowania psychospołecznego, dowodzą, że wakacje mają bardzo ważny wpływ na różne aspekty naszego zdrowia.

 

Postaraj się nie snuć czarnych wizji, większość z nich na ogół się nie spełnia. Staraj się żyć uważnie. Ciesz się chwilą. Uśmiechaj się. Dbaj o siebie, nie tylko o aspekt fizyczny, ale również psychospołeczny. Zachowanie równowagi pomiędzy tymi czynnikami, to warunek bycia zdrowym i szczęśliwym. 

Popularne wpisy

Treści znajdujące się w niniejszej witrynie nie stanowią opinii prawnych,
medycznych ani jakichkolwiek porad terapeutycznych, dietetycznych, prawnych
i innych, nie mogą więc być podstawą do podejmowania
decyzji bez konsultacji ze specjalistą w danej dziedzinie. Czytaj dalej.

Related Posts

Polecane

Jak podejmować dobre decyzje? Kluczowe wskazówki i narzędzia.

Podjęcie właściwej decyzji może być trudnym zadaniem, szczególnie gdy...

6 sposobów na to jak radzić sobie z krytyką

Krytyka nie jest łatwa do przyjęcia, nawet jeśli się...

12 faktów na temat ADHD

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób postrzega siebie samych...

Koszyczek pełen uroku: pomysły na piękne ozdoby wielkanocne

Piękne ozdoby do koszyczka wielkanocnego mogą całkowicie odmienić nawet...

Jak stres wpływa na rozwój dziecka?

Niemowlę przychodząc na świat, jest całkowicie zależne od otoczenia...

Jak nie bawić się z małym dzieckiem? Zachowania opiekuna, które mogą być źródłem strachu dziecka.

Czy wiesz, że mimo najlepszych chęci niektóre zachowania opiekunów,...
0
Would love your thoughts, please comment.x