Jak żyć długo i szczęśliwie?

Udostępnij

To pytanie nurtuje wiele osób. Odpowiedź nie jest skomplikowana. Każdy z nas mógłby sporządzić taką listę.  Moja składa się z sześciu punktów.

1. Jak najwcześniej wyrabiaj w sobie dobre nawyki zdrowotne.

Z wyrabianiem dobrych nawyków zdrowotnych nie można czekać do późnej starości. Jeśli jeszcze tego nie robisz, to zacznij zmieniać je od dziś bez względu na to, ile masz lat.

  • Jeżeli palisz papierosy – rzuć je. To samo dotyczy słodyczy. O alkoholu nie będę wspominać. 🙂
  • Stosuj zdrową dietę. Do tej pory pomimo wielu modnych trendów, nadal za najzdrowszą uznawana jest dieta śródziemnomorska.
  • Utrzymuj prawidłową wagę ciała.
  • Dbaj o zdrowy sen.

2. Regularnie wykonuj ćwiczenia fizyczne.

To najlepszy możliwy nawyk zdrowotny. Rób to koniecznie bez względu na wiek. Nie musisz zostawać biegaczem długodystansowym czy mistrzem pływania. Wystarczą lekkie ćwiczenia przynajmniej przez pół godziny, trzy razy w tygodniu. Regularne spacery to idealny początek. Zrezygnuj z jazdy samochodem i zacznij chodzić pieszo w celu załatwiania spraw w okolicy miejsca zamieszkania.

3. Znajdź sposób ograniczenia lub zapanowania nad stresem.

Na ten temat powstało setki opracowań. Gdy stres stał się częścią twojego życia, warto sięgnąć po pomoc. Jedną z uniwersalnych rad jest poświęcenie sobie codziennie chwili, niech to będzie nawet kilka minut, na „skupieniu się” na sobie. Sposobów jest kilka. Może to być medytacja, modlitwa lub po prostu wygodne usadowienie się i głębokie oddychania. Na początek warto wprowadzić kilka takich chwil w swoim planie dnia. Mój wstęp do nauki medytacji znajdziesz poniżej.

https://smarterlife.pl/jak-zaczac-medytowac/

4. Regularnie wykonuj ćwiczenia umysłowe.

Nie poprzestawaj na zdobytym wykształceniu. Ucz się nowych rzeczy np. nowego języka, poezji na pamięć, graj w gry wymagające myślenia np. szachy czy brydż. Czytaj gazety, rozwiązuj krzyżówki. Ogranicz czas spędzony w mediach społecznościowych. Stawiaj umysłowi coraz to nowsze wyzwania. Może zapisz się na jakiś kurs.

5. Dbaj o kontakty towarzyskie.

Jeżeli nie zadbasz o swoje kontakty społeczne, nie otrzymasz pomocy wtedy, gdy najbardziej będziesz jej potrzebować. Nie chodzi tu tylko o spotkania towarzyskie ze znajomymi czy rodziną. Istotna jest pomoc, którą możemy nieść innym ludziom w trudnych chwilach. Jest szansa, że odwdzięczą się tym samym.

6. Naucz się wypoczywać.

Korzystaj z urlopu. Dłuższe przerwy w pracy są naprawdę istotne i mają wpływ na twoje zdrowie. Przynajmniej raz w roku zaplanuj dwutygodniowy urlop. Nie pracuj wtedy. Przyznaję, że nie jest to łatwe, ale liczne badania dotyczące optymalnego funkcjonowania psychospołecznego, dowodzą, że wakacje mają bardzo ważny wpływ na różne aspekty naszego zdrowia.

 

Postaraj się nie snuć czarnych wizji, większość z nich na ogół się nie spełnia. Staraj się żyć uważnie. Ciesz się chwilą. Uśmiechaj się. Dbaj o siebie, nie tylko o aspekt fizyczny, ale również psychospołeczny. Zachowanie równowagi pomiędzy tymi czynnikami, to warunek bycia zdrowym i szczęśliwym. 

Related Posts

Polecane

Ciąża tydzień po tygodniu – co warto wiedzieć?

Ciąża to niezwykły czas w życiu całej rodziny. Warto wiedzieć...

Co to jest odruch Moro?

Odruch Moro jest to fizjologiczny odruch bezwarunkowy charakterystyczny dla...

Zielona herbata – dlaczego warto ją pić?

Zielona herbata cieszy się bardzo dużą popularnością, również w...

Jak dobrać muchę do stylizacji?

Wybór odpowiedniej muchy często okazuje się bardzo trudnym zadaniem....

Co przyszła mama powinna wiedzieć o pierwszych 8 tygodniach rozwoju ciąży

Pierwsze tygodnie ciąży to okres embrionalny. Rozpoczyna się od...

8 grup produktów, których nie może zabraknąć w zdrowej diecie

Chyba każdemu z nas zależy na zdrowym i sprawnym...
0
Would love your thoughts, please comment.x