Dlaczego warto jeść strączki?

Udostępnij

Jeśli chodzi o naszą Polską kuchnię to rośliny takie jak fasola, czy groch zawsze miały w niej specjalne względy. Niestety jednak większość z nas zupełnie zapomina o tym, aby włączać je do codziennej diety, nawet nie wiedząc, co przez to traci. Właśnie dlatego chciałbym Wam opowiedzieć, jakie są korzyści ze spożywania roślin strączkowych.

Jeśli należysz do osób, u których strączki powodują wzdęcia, postaraj się wprowadzać je od niewielkich ilości. Wybieraj też te z nich, które będą najdelikatniejsze. Przykładowo przygodę ze strączkami możesz rozpocząć od soczewicy. Pamiętaj, tylko aby najpierw wymoczyć ją przez kilka godzin w wodzie, a następnie ugotować z przyprawami takimi jak majeranek, bazylia, oregano, liść laurowy, czy kminek.

Dlaczego warto jeść rośliny strączkowe?

Spożywanie roślin strączkowych może nieść ze sobą wiele pozytywnych skutków. Strączki takie jak fasola, groch, soczewica, ciecierzyca, czy soja posiadają masę walorów odżywczych.

Strączki są bogatym źródłem białka

Oczywiście jest to białko pochodzenia roślinnego, przez co ma niepełny profil aminokwasów, ale bardzo dobrze współgrają z produktami zbożowymi. To sprawia, że ich aminogram uzupełnia się. Białko roślinne powinno być też uwzględniane w diecie kobiet, które planują ciążę. To właśnie te produkty są też ważnym elementem wszystkich diet wegetariańskich oraz wegańskich.

Strączki mają wysoki indeks sytości

Indeks sytości to wskaźnik, który został stworzony po to, by informować nas o zdolności danego produktu do zaspokojenia głodu. Rośliny strączkowe charakteryzują się właśnie bardzo wysokim indeksem sytości, dzięki czemu po ich spożyciu znacznie dłużej czujemy się najedzeni. To wpływa też na zmniejszenie chęci do podjadania pomiędzy posiłkami. Właśnie dlatego strączki powinny trafić do diet osób, które chcą się odchudzać lub mają problemy z ciągłym podjadaniem.

Strączki regulują funkcjonowanie przewodu pokarmowego

Wszystkie rośliny strączkowe są dobrym źródłem błonnika, który pełni niezwykle ważną funkcję w naszym układzie pokarmowym. Daje duże uczucie sytości oraz ułatwia regularnie wypróżnianie się. Zapobiega też powstawaniu zaparć, przyśpiesza usuwanie niestrawionych resztek oraz staje się idealną pożywką dla rozwoju dobrej flory bakteryjnej jelit.

Strączki regulują gospodarkę lipidową

Osoby, które dbają o odpowiednią ilość roślin strączkowych w diecie, mają większą szansę na normalizację gospodarki lipidowej poprzez stałe obniżanie stężenia trójglicerydów i cholesterolu LDL we krwi. Wpływają też na podwyższenie stężenia cholesterolu HDL. Właśnie dlatego strączki zaleca się w profilaktyce i leczeniu dyslipidemii oraz hipertriglicerydemii.

 


Wawryka J, Zdrojewicz Z, Fasola – ważny składnik zdrowej diety. Analiza wartości odżywczych, Pediatria i Medycyna Rodzinna, 2016.

McCrory MA, Hamaker BR, Lovejoy JC, Eichelsdoerfer PE, Pulse consumption, satiety, and weight management, Advances in Nutrition, 2010.

Popularne wpisy

Treści znajdujące się w niniejszej witrynie nie stanowią opinii prawnych,
medycznych ani jakichkolwiek porad terapeutycznych, dietetycznych, prawnych
i innych, nie mogą więc być podstawą do podejmowania
decyzji bez konsultacji ze specjalistą w danej dziedzinie. Czytaj dalej.

Related Posts

Polecane

Koszyczek pełen uroku: pomysły na piękne ozdoby wielkanocne

Piękne ozdoby do koszyczka wielkanocnego mogą całkowicie odmienić nawet...

Jak stres wpływa na rozwój dziecka?

Niemowlę przychodząc na świat, jest całkowicie zależne od otoczenia...

Jak nie bawić się z małym dzieckiem? Zachowania opiekuna, które mogą być źródłem strachu dziecka.

Czy wiesz, że mimo najlepszych chęci niektóre zachowania opiekunów,...

Jak wczesne doświadczenia z dzieciństwa wpływają na funkcjonowanie w dorosłym życiu? Style przywiązania.

Niemowlę przychodząc na świat, jest całkowicie zależne od otoczenia...

Jak budować pewność siebie?

Czy zdarzyło Ci się myśleć, że większość osób wokół...

Kto powinien płacić w restauracji?

Każdy z nas nie raz zadawał sobie pytanie, kto...
0
Would love your thoughts, please comment.x