Czereśnie to popularne owoce wczesnego lata. Są pyszne i mają dużo właściwości zdrowotnych. Zaliczamy je do owoców niskokalorycznych, jedzone z umiarem korzystnie wpływają na nasze zdrowie i samopoczucie. W zależności od odmiany i czasu zbiorów mogą być bardziej kwaśne lub słodkie. Im ciemniejsze owoce, tym więcej w nich antyoksydantów. W kalendarzu sezonowym pojawiają się od końca maja do połowy lipca.
Właściwości czereśni
Czereśnie bogate są w wiele witamin i minerałów. Związki w nich zawarte wspomagają nasz organizm w utrzymaniu zdrowia. Oto niektóre właściwości:
- Czereśnie to owoce bogate w jod, który wspomaga pracę tarczycy, m.in. regulując przemianę materii.
- Składniki w nich zawarte neutralizują działanie wolnych rodników, przez co spowalniają procesy starzenia się skóry. Systematycznie jedzone, mogą sprawić, że skóra stanie się bardziej napięta.
- Odkwaszają organizm.
- Pobudzają pracę trzustki i wspomagają pracę wątroby.
- Zawarta w nich kwertycyna zmniejsza przepuszczalność naczyń krwionośnych, reguluje stężenie cholesterolu we krwi.
- Przeciwutleniacze zawarte w czereśniach chronią przed niekorzystnym działaniem stresu oksydacyjnego na komórki mózgu.
- Potas, którego czereśnie mają naprawdę dużo korzystnie wpływa m.in. na układ krążenia, reguluje ciśnienie tętnicze krwi.
- Czereśnie zalecane są dla osób chorych na dnę moczanową, ponieważ zmniejszają ilość kwasu moczowego we krwi i mogą wykazywać delikatne działanie przeciwbólowe.
- Czereśnie zawierają również antocyjany – naturalne barwniki pochodzenia roślinnego- które pełnią funkcje detoksykacyjne. Oczyszczają organizm. Dzięki nim bakterie, grzyby i wirusy mają utrudniony proces namnażania się. Antocyjany mają także działanie przeciwzapalne. Mogą redukować obrzęki.
- Czereśnie zalecane są dla osób cierpiących z powodu kamieni i piasku w nerkach i pęcherzu moczowym. Mają delikatne działanie moczopędne.
Kto nie powinien jeść czereśni lub spożywać je z umiarem?
- Czereśnie najlepiej spożywać jako przekąskę. Są sycące i dość długo pozostają w żołądku.
- Nie powinno się ich jeść przed posiłkiem, ponieważ mogą utrudniać trawienie szczególnie potraw z dodatkiem mięsa.
- Czereśnie w dużych ilościach mogą powodować ból brzucha i wzdęcia. Nie powinno popijać się ich wodą, ponieważ u osób z wrażliwym układem pokarmowym takie połączenie może wywołać biegunkę.
- Nie poleca się jedzenia surowych czereśni osobom z chorobą wrzodową.
- W przypadku wrażliwego układu pokarmowego czereśnie można spożywać po ugotowaniu.
- Kobiety w ciąży powinny spożywać je w umiarkowanych ilościach z obawy na mogące wystąpić dolegliwości żołądkowo-jelitowe.
Kaloryczność czereśni i indeks glikemiczny
- Czereśnie są owocami niskokalorycznymi, bo składają się głównie z wody. 100 gram czereśni to 50 kcal.
- Mają niski indeks glikemiczny – IG=23, a to oznacza, że nie powodują skoków poziomu cukru we krwi, dlatego mogą po nie sięgać chorzy na cukrzycę typu 2, oraz osoby na diecie ubogokalorycznej.
Czereśnie w medycynie ludowej
Czereśnie znalazły swoje miejsce w medycynie ludowej. Olejek uzyskiwany ze zmiażdżonych pestek podobno wykazuje działanie rozkurczowe, a wywary z liści sprawdzały się w chorobach wątroby oraz w zaburzeniach pracy serca.
Jak wybierać czereśnie?
Czereśnie nie powinny być uszkodzone czy przebarwione. Owoce należy kupować dojrzałe, ponieważ zerwane z drzewa już nie dojrzewają.
Przechowywanie czereśni
Czereśnie przechowujemy w lodówce. Można je też zamrażać, po usunięciu ogonków i przechowywać do 10 miesięcy.
Zastosowanie w kuchni
Czereśnie doskonale sprawdzają się jako dodatek do sałatek, lodów czy owsianek, oczywiście po wydrążeniu pestek. Można z nich robić konfitury, dżemy, musy i kompoty czy dodawać do ciast.
Cieszmy się smakiem czereśni, korzystajmy z ich walorów odżywczych i właściwości zdrowotnych.