Jakie jajka najlepiej wybierać?

Udostępnij

Choć sama ze względu na alergię nie mogę jeść jajek, to przy ich zakupie dla innych członków rodziny dbam o to, aby wybierać takie, które będą najlepsze. W końcu jajka to bardzo dobre źródło białka i kwasów tłuszczowych. Przygotowałam dla Was mini poradnik, który pomoże Wam podejmować świadome decyzje zakupowe.

Jajku to bogate źródło składników mineralnych takich jak: potas, fosfor oraz sód. Dodatkowo zawierają w sobie witaminy A, E, D oraz kwas foliowy. Są też bardzo dobrym źródłem białka w diecie.

Rodzaje jajek dostępne w sklepach

0 – to jajka z chowu ekologicznego od tak zwanych” szczęśliwych kurek”. Dlaczego tak mówimy o kurkach z hodowli eko? Ponieważ mają one dostęp do wolnego wybiegu. Są też karmione karmą ekologia. Jak odróżnić takie jajka? Przede wszystkim będą one miały oznaczenie „0”. Dodatkowo powinny mieć one unijne logo ekologiczne, czyli zielony listek.

1– są to jajka z chowu na wolnym wybiegu. Zwierzęta te mogą przebywać na świeżym powietrzu, ale karmione są tradycyjna karma.

2– to jajku z choi ściółkowego. W takich hodowlach kury nie mają dostępu do światła słonecznego, choć nie są zamknięte w klatkach. Niestety jednak żyją na małej przestrzeni, gdzie zapewnia im się tylko dostęp do wody oraz jedzenia.

3– to jaja z chowu klatkowego. Kury z takich hodowli nie tylko nie mają dostępu do słońca, ale żyją na małej przestrzeni w zamkniętej klatce.

Jakie jajka najlepiej wybierać i ile można ich jeść?

Ja staram się kupować wyłącznie jajka oznaczone „0”. Jeśli jednak czasem nie ma ich w sklepie zdarza mi się sięgnąć po „1”. Fajnie, jeśli chcielibyście podejmować w sklepie podobne decyzje. 🙂

Przy okazji poruszę jeszcze jeden istoty temat. Zgodnie z polskimi rekomendacjami można spożywać od 2 do 3 jajek dziennie. Takie ilości nie powodują u zdrowej osoby wzrostu cholesterolu. Mimo zaleceń nie warto jednak przesadzać i najlepszym rozwiązaniem byłoby jedzenie jajek tylko kilka dni w tygodniu. Ich regularne, codzienne spożywanie może (choć nie musi) prowadzić do powstania nietolerancji.

Jako ciekawostką dodam też, że obróbka jajek ma wpływ na ilość przyjmowanych witamin. Długie gotowanie może powodować większe straty, dlatego dobrym wyborem będzie na przykład spożywanie jajek przygotowanych na miękko.

Dajce znać czy czujecie różnice w smaku jajek ekologicznych, a tych z chowu klatkowego? Ciekawa jestem też, w jakiej postaci najczęściej jecie jajka?

Related Posts

Polecane

Jak uprościć swoje życie?

Czy Ty też coraz częściej gonisz w przysłowiową piętkę?  Zastanawiasz...

Jak zaoszczędzić pieniądze?

W obecnych czasach coraz częsciej zastanawiamy się jak zaoszczędzić...

Fotelki dla dziecka – jak wybrać?

Foteliki dla dziecka to obowiązkowy sprzęt każdego rodzica. Jak...

Jak szybko oczyścić kurki?

Sezon na kurki trwa zwykle od czerwca do października....

Jak dobrze wychować dziecko?

To pytanie nurtuje wielu rodziców. Niełatwo znaleźć jednoznaczną odpowiedź....

Jak żyć długo i szczęśliwie?

To pytanie nurtuje wiele osób. Odpowiedź nie jest skomplikowana....
0
Would love your thoughts, please comment.x