Jak rozwijać zdolności plastyczne u dzieci?

Udostępnij

Rysowanie, malowanie czy lepienie to umiejętności, które mają duży wpływ na rozwój ogólny dziecka. Pozytywnie wpływają na rozkwit kreatywności i samodzielności, jednocześnie doskonalą motorykę małą czyli sprawność dłoni i palców. Dzieci zachęcane do tego typu zajęć, na ogół w szkole uzyskują lepsze wyniki w nauce.  Poniżej przedstawię kilka sposobów, które pomagają rozwijać zdolności plastyczne, a co za tym idzie również manualne u dzieci.

Zajęcia z wykorzystaniem farb i kredek

Przybory plastyczne, takie jak kredki, farby, różnego rodzaju pisaki czy cienkopisy, są doskonałym sposobem na rozwijanie zdolności plastycznych i manualnych u dzieci. Daj dziecku dostęp do różnorodnych narzędzi plastycznych i pozwól mu swobodnie z nich korzystać. Warto do tego celu wykorzystywać kartki, nie tylko z bloków formatu A4 czy A3, ale również duże arkusze papieru. Przy zabawach farbkami zabezpiecz powierzchnię, na których dzieci się bawią rozłożonym kartonem czy dużym arkuszem foli, tak by nie generować sobie i maluchom stresu, faktem że zachlapią farbą czy wodą np. wykładzinę dywanową. Pozwól dziecku puścić wodze fantazji. Do malowania wykorzystajcie różnej grubości pędzle, gąbeczki czy ręce. Zadbaj, tylko o to aby farbki były dobrej jakości z atestami bezpieczeństwa.

Daj dziecku do rysowania różne rodzaje kredek, nie tylko ołówkowe, oczywiście dobierając je do wieku dziecka i jego możliwości. Niech młody człowiek zobaczy jak rysuje się pastelami suchymi, a jak olejnymi, kredkami świecowymi, kredami czy kredkami bambino. Palety kolorów, stopień twardości, ścieralność lub trwałość, matowość lub połysk to ogrom rzeczy do odkrycia dla młodego człowieka.

Zabawy z papierem

Zabawy z papierem, takie jak wycinanie z papieru czy wydzieranie są świetnym sposobem na rozwijanie zdolności manualnych u dzieci. Daj dziecku różne rodzaje papieru, o różnych fakturach do dyspozycji i pozwól mu swobodnie z nich korzystać. Niech wycina i wydziera różne elementy i tworzy swoje obrazy, kolaże czy plakaty.

Zabawy z gliną

Zabawy z gliną to doskonały sposób na rozwijanie nie tylko zdolności plastycznych, ale przede wszystkim manualnych u dzieci. Daj dziecku glinę do dyspozycji i pozwól mu swobodnie się nią bawić. Może to być np. modelowanie figurek czy tworzenie naczyń. Glina to fantastyczny materiał. Może pomyśl o warsztatach, na których dziecko oprócz lepienia z gliny będzie miało okazję zobaczyć jak się tworzy, suszy, maluje  i wypala figurki, talerzyki czy dzbanuszki.

Tworzenie własnego zielnika

Wybierz się z dzieckiem na spacer. Nazbierajcie różnych listków, kwiatków, traw i poukładajcie je pomiędzy kartkami w książkach do ususzenia. Po kilku dniach wykorzystajcie ususzone rośliny do stworzenia np. zielnika lub obrazu z liści i kwiatów.

Zabawy z klockami

Zabawy z klockami to doskonały sposób na rozwijanie zdolności manualnych i kreatywności u dzieci. Daj dziecku różnorodne klocki do dyspozycji i pozwól mu swobodnie z nich korzystać. Może to być budowanie różnych zamków, fortec, fos, domków, bloków czy  własnych konstrukcji. Różne rodzaje klocków pozwolą dziecku tworzyć niepowtarzalne obiekty i kształtować zdolności przestrzenne, które mogą prowadzić do lepszych umiejętności matematycznych we wczesnym dzieciństwie, a co za tym idzie do rozwoju zainteresowań z zakresu nauki, technologii czy inżynierii.

Zabawy z ciastoliną, plasteliną, modeliną lub ciastem

Zabawy z ciastoliną, plasteliną czy najzwyklejszym ciastem to doskonały sposób na rozwijanie zdolności manualnych i plastycznych u dzieci.  Wyrabianie ciasta lub plasteliny, formowanie różnych kształtów, wałkowanie, łączenie kolorów, rozdzielanie, urywanie, wykrawanie foremkami, to idealne ćwiczenia do rozwoju motoryki małej czyli sprawności dłoni i palców, a co za tym idzie integracji sensorycznej dziecka czyli zdolności do rozumienia i porządkowania bodźców i informacji dostarczanych z otoczenia i własnego ciała poprzez zmysły. Warto zachęcać dzieci do pomocy w kuchni. Idealnym zadaniem dla kilkuletniego człowieka jest mycie owoców i warzyw, czy dekorowanie wypieków.  Zadania takie pomagają rozwijać zdolności manualne, uczą cierpliwości i pomagają ćwiczyć precyzję wykonywania określonych zadań.

Pamiętaj, że ważne jest, aby zapewnić dzieciom dostęp do różnorodnych narzędzi i materiałów, które pozwolą im swobodnie bawić się i eksperymentować. Ważne jest także, aby nie ograniczać dzieci i pozwolić im na swobodną ekspresję poprzez różnego rodzaju działania plastyczne i manualne. Zabawy te pozytywnie wpłyną na rozwój dziecka i przyczynią się do osiągania lepszych wyników w nauce. 

* Dostosowuj zadania i materiały do wieku i możliwości dziecka.  Pamiętaj, żeby zadbać o bezpieczeństwo maluszka, ponieważ kreatywność dziecka czasem nie zna granic i modelina może zostać połknięta lub znaleźć się w uchu lub nosie :).

 

Popularne wpisy

Treści znajdujące się w niniejszej witrynie nie stanowią opinii prawnych,
medycznych ani jakichkolwiek porad terapeutycznych, dietetycznych, prawnych
i innych, nie mogą więc być podstawą do podejmowania
decyzji bez konsultacji ze specjalistą w danej dziedzinie. Czytaj dalej.

Related Posts

Polecane

Jak podejmować dobre decyzje? Kluczowe wskazówki i narzędzia.

Podjęcie właściwej decyzji może być trudnym zadaniem, szczególnie gdy...

6 sposobów na to jak radzić sobie z krytyką

Krytyka nie jest łatwa do przyjęcia, nawet jeśli się...

12 faktów na temat ADHD

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób postrzega siebie samych...

Koszyczek pełen uroku: pomysły na piękne ozdoby wielkanocne

Piękne ozdoby do koszyczka wielkanocnego mogą całkowicie odmienić nawet...

Jak stres wpływa na rozwój dziecka?

Niemowlę przychodząc na świat, jest całkowicie zależne od otoczenia...

Jak nie bawić się z małym dzieckiem? Zachowania opiekuna, które mogą być źródłem strachu dziecka.

Czy wiesz, że mimo najlepszych chęci niektóre zachowania opiekunów,...
0
Would love your thoughts, please comment.x