Odruch Moro jest to fizjologiczny odruch bezwarunkowy charakterystyczny dla niemowląt. Jest to odruch niezależny od woli dziecka i świadomości. Można go zaobserwować już w okresie płodowym. W 24 tygodniu ciąży występuje u 50 % płodów, a w 28 tygodniu u wszystkich. Odruch ten powinien zaniknąć w 5 miesiącu życia noworodka. *
Jak wygląda odruch Moro u noworodka
Początkowo jeszcze w okresie płodowym widoczny jest jako wyprostowanie palców. Rozwój tego odruchu można zaobserwować już w drugim trymestrze ciąży i doskonali się do czasu narodzin. Odruch ten u noworodka spowodowany jest silnym bodźcem zewnętrznym, na który dziecko reaguje w konkretny sposób. Noworodek wykonuje gwałtowny ruch. Rozsuwa ręce i szeroko rozstawia palce. Może pojawić się przyspieszony oddech i płacz. Po czym dziecko zaciska rączki w piąstki i przyciąga je do siebie.
Co może powodować odruch Moro
Na pewno jest to głośny hałas, dzwonek do drzwi, brzęk upuszczonych przedmiotów, klakson itp. Mogą to być również bodźce wzrokowe np. zapalenie ostrego światła. Odruch Moro mogą wywołać też bodźce ruchowe np. nagłe podniesienie dziecka, utrata podparcia pod głową lub bodziec, który może spowodować ból u dziecka, a nawet zbyt wysoka temperatura otoczenia.
Kiedy powinien zaniknąć odruch Moro
Odruch ten stopniowo zanika. W czwartym miesiącu życia dziecka odruch Moro powinien zamienić się na wzdrygnięcie pod wpływem bodźca, a w szóstym miesiącu nie powinien już występować
Co może być przyczyną nie zaniknięcia odruchu Moro
Jeżeli po ukończeniu piątego miesiąca życia dziecka odruch Moro nie zanika, świadczyć to może o tym, że dziecko wychowuje się w stresujących i nieodpowiednich warunkach. Należy zwrócić baczną uwagę na to jakie bodźce i z jakim natężeniem docierają do dziecka i spróbować je wyeliminować. Nie na wszystko mamy wpływ, ale istotne jest, aby dziecko przebywało w spokojnym, bezpiecznym i wspierającym otoczeniu.
Jeżeli pomimo tego odruch Moro nie zanika może to świadczyć o chorobach neurologicznych u niemowlęcia. W tej sytuacji niezwłocznie trzeba skonsultować tę sytuację z lekarzem.
*VastaR.,Haith M.M., Miller S.A. Psychologia dziecka. Warszawa, WSiP. (1995)
** red. Trempała J. i in. Psychologia rozwoju człowieka. Warszawa, PWN. (2020)