12 faktów na temat ADHD

Udostępnij

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób postrzega siebie samych jako osoby szalenie roztargnione i ogarnięte wewnętrznym niepokojem. Wiele z nich szukając pomocy, dla siebie lub dla swoich dzieci dowiaduje się, że ma ADHD i nagle potrafią połączyć fakty i zrozumieć, co było powodem ich cierpienia. Dowiadują się, że objawy ADHD nie znikają wraz z wejściem w dorosłość, a nie zdiagnozowane zaburzenie bardzo utrudnia codzienne funkcjonowanie i może przyczyniać się do rozwoju innych chorób.

Czym jest ADHD?

Nazwa ADHD pochodzi z języka angielskiego (attention deficyt hyperactivity disorder) i oznacza zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi. Wiele osób często mylnie rozumie niektóre symptomy ADHA.

ADHD jest zaburzeniem neurorozwojowym. Najprościej można powiedzieć, że ADHD wiąże się z nieco odmiennym sposobem pracy mózgu. Ludzki mózg jest niezwykle skomplikowanym narządem, ale nie trzeba być neurochirurgiem, żeby wiedzieć, że w przedniej części mózgu znajduje się obszar zwany korą przedczołową. Do jej zadań należy między innymi organizacja, motywacja i panowanie nad naszymi emocjami. Kora czołowa jest odpowiedzialna za funkcje wykonawcze, można więc powiedzieć, że jest szefem w naszym mózgu.

W przypadku osób z ADHD występują opóźnienia w korze czołowej czy funkcjach wykonawczych. Szef takiego mózgu jest często bardzo bystry, ale pracuje w swoim własnym tempie.

Co to oznacza dla osób z ADHD?

Osoby z ADHD potrafią się zorganizować, potrafią zapanować nad emocjami, ale niekoniecznie tak szybko i sprawnie jakby tego chciały. Ciekawostką jest fakt, że mózgi osób z ADHD mogą, powtarzam – mogą, przetwarzać różne rzeczy wolniej, ale ich myśli mogą biec szybciej – dlatego ich umysły są ciągle pełne kreatywnych pomysłów.

Rodzaje ADHD

Ogólnie można powiedzieć, że u osób z ADHD występuje charakterystyczna triada objawów, na którą składają się problemy: z utrzymaniem koncentracji uwagi, z kontrolą impulsywności oraz z nadmierną ruchliwością. Nieco więcej informacji na temat typów ADHD możesz znaleźć tu: https://smarterlife.pl/czym-jest-adhd-i-czy-moze-miec-cos-wspolnego-z-dieta/

12 faktów na temat ADHD

  1. ADHD to prawdziwy problem medyczny, który jest diagnozowany przez lekarzy i nie jest niczyim wymysłem.
  2. ADHD nie jest zaraźliwe i nikt nie może się nim zarazić.
  3. Nie ma leków, które mogłyby wyleczyć ADHD, ale są leki, które mogą pomóc zmniejszyć niektóre objawy.
  4. Ludzi z ADHD spotykamy na całym świecie, w różnych kulturach.
  5. Z ADHD się raczej nie wyrasta, gdyż większość dzieci z ADHD, będzie miało ADHD w dorosłości.
  6. ADHD ma podłoże biologiczne i jest zapisane w DNA. Nie zależy więc od metod wychowawczych stosowanych przez rodziców. Mam tu na myśli często podawany przykład, że rodzice byli zbyt pobłażliwi, zamiast surowo prowadzić swoje dziecko.
  7. Słodycze mogą sprawić, że ktoś będzie przez chwilę trochę bardziej pobudzony czy ruchliwy, ale nie powodują wystąpienia ADHD u dziecka.
  8. ADHD ma się od urodzenia i nie jest to niczyja wina.
  9. ADHD wiąże się z innym sposobem pracy mózgu, co czasem może utrudniać robienie różnych rzeczy, ale nie zawsze jest to brak motywacji czy lenistwo.
  10. Są 3 typy ADHD. Jeden z nich nie ma wpływu na poziom ruchliwości.
  11. Wielu ludzi z ADHD jest obdarzonych dużą inteligencją, są kreatywni, mają ciekawe spojrzenie na różne kwestie.
  12. Duża część osób z ADHD potrafi robić kilka rzeczy naraz, dlatego, jeśli w Twoim otoczeniu są osoby, które np. rysują różne rzeczy na kartce w trakcie jakiejś prezentacji, rozmowy czy wykładu, nie zawsze jest to oznaka lekceważenia. Czasami jest to jedyny sposób, pozwalający osobie z ADHD utrzymać uwagę i wysiedzieć w miejscu.

Mam nadzieję, że tych kilka faktów pozwoli Ci lepiej zrozumieć, o co chodzi z tym ADHD. Jeżeli jesteś osobą, u której zdiagnozowano ADHD lub znasz osoby, które się z tym zmagają, to chcę Ci powiedzieć, że warto szukać pomocy i informacji na temat tego stanu.  Powtórzę, że ADHD to nie jest niczyja wina i niczyj wybór. Każdy z nas jest inny i każdy z nas ma swoje supermoce. Szanujmy swoją różnorodność.

 

Popularne wpisy

Treści znajdujące się w niniejszej witrynie nie stanowią opinii prawnych,
medycznych ani jakichkolwiek porad terapeutycznych, dietetycznych, prawnych
i innych, nie mogą więc być podstawą do podejmowania
decyzji bez konsultacji ze specjalistą w danej dziedzinie. Czytaj dalej.

Related Posts

Polecane

Jak podejmować dobre decyzje? Kluczowe wskazówki i narzędzia.

Podjęcie właściwej decyzji może być trudnym zadaniem, szczególnie gdy...

6 sposobów na to jak radzić sobie z krytyką

Krytyka nie jest łatwa do przyjęcia, nawet jeśli się...

Koszyczek pełen uroku: pomysły na piękne ozdoby wielkanocne

Piękne ozdoby do koszyczka wielkanocnego mogą całkowicie odmienić nawet...

Jak stres wpływa na rozwój dziecka?

Niemowlę przychodząc na świat, jest całkowicie zależne od otoczenia...

Jak nie bawić się z małym dzieckiem? Zachowania opiekuna, które mogą być źródłem strachu dziecka.

Czy wiesz, że mimo najlepszych chęci niektóre zachowania opiekunów,...

Jak wczesne doświadczenia z dzieciństwa wpływają na funkcjonowanie w dorosłym życiu? Style przywiązania.

Niemowlę przychodząc na świat, jest całkowicie zależne od otoczenia...
0
Would love your thoughts, please comment.x