Planowanie kuchni – na jaki układ najlepiej się zdecydować?

Udostępnij

Jeśli zastanawiasz się nad tym, jak rozpocząć remont lub wykańczanie kuchni w domu koniecznie przemyśl kolejność prac. Jako jeden z elementów przygotowań do meblowania tego pomieszczenia, warto uwzględnić dokładny rozkład mebli oraz AGD, który najlepiej sprawdzi się w naszym domu. O jakich układach mowa i na który z nich najlepiej się zdecydować?

Urządzanie kuchni to bardzo indywidualna kwestia. W końcu każdy z nas ma zupełnie inne potrzeby i oczekiwania względem tego pomieszczenia. Plan kuchni powinien być dostosowany, chociażby do tego, co chcemy w nim robić i w jaki sposób będziemy się po nim poruszać. Dużo też zależy od sposobu pracy. Niektórym zależy na bardzo dużym blacie, na którym poza zamontowaniem kuchenki indukcyjnej będzie można porozkładać wszystkie składniki na czas gotowania, a w razie potrzeby pracować w dnie osoby. Inni wolą dużą ilość szafek, w których mogą pochować potrzebne narzędzia i nie potrzebują takiej przestrzeni.

Na jaki układ mebli się zdecydować?

Duży wpływ na to, jak będziemy mogli rozplanować, meble będzie miała wielkość samego pomieszczenia. Zupełnie inaczej będziemy podchodzić do planowania małej i wąskiej kuchni w bloku, niż do wielkiego i przestronnego pomieszczenia otwartego na salon w domu. Oba ustawienia mogą być jednak niezwykle funkcjonalne. Najczęściej jednak spotykamy się z dwoma rozwiązaniami. Pierwsze to prosta zabudowa wzdłuż ściany, na którą warto przygotować co najmniej 3,5 metra. Drugie rozwiązanie to dwa rzędy, które łatwiej ustawić w krótkich, ale szerokich pomieszczeniach. Warto jednak zadbać o to, aby pomiędzy rzędami zachować co najmniej metr odstępu. Z jakich układów jeszcze można wykorzystać?

Układ kuchni w „L” – to metoda na dopasowanie dodatkowych szafek oraz blatów, przez co otrzymujemy większą powierzchnię roboczą. Koniec blatu można też wykorzystać jako przestrzeń na kącik jadalniany poprzez dostawienie wyższych stołków.

Układ kuchni w „U” – jest to zdecydowanie najczęściej wybierany układ, szczególnie w przypadku kwadratowej kuchni. Warto unikać go jednak w małych i wąskich pomieszczeniach. Przy dużej ilości szafek dolnych, często rezygnuje się z szafek wiszących, lub mocno ogranicza ich ilość. W tym przypadku ściany najlepiej wykorzystać na ładne ozdoby i organizery na przykład na przyprawy, czy świeże zioła.

Popularne wpisy

Treści znajdujące się w niniejszej witrynie nie stanowią opinii prawnych,
medycznych ani jakichkolwiek porad terapeutycznych, dietetycznych, prawnych
i innych, nie mogą więc być podstawą do podejmowania
decyzji bez konsultacji ze specjalistą w danej dziedzinie. Czytaj dalej.

Related Posts

Polecane

Jak budować pewność siebie?

Czy zdarzyło Ci się myśleć, że większość osób wokół...

Kto powinien płacić w restauracji?

Każdy z nas nie raz zadawał sobie pytanie, kto...

Czym jest ADHD i czy może mieć coś wspólnego z dietą?

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób spostrzega siebie samych...

Kalendarz sezonowych owoców i warzyw – sierpień

Lato w pełni, a wraz z nim bogactwo darów...

Kalendarz sezonowych owoców i warzyw w lipcu

Lipiec to wymarzony miesiąc pod kątem dostępności warzyw i...

Jak urządzić małe mieszkanie?

Optymalne urządzenie małego mieszkania może wydawać się sporym wyzwaniem....
0
Would love your thoughts, please comment.x