Planowanie kuchni – na jaki układ najlepiej się zdecydować?

Udostępnij

Jeśli zastanawiasz się nad tym, jak rozpocząć remont lub wykańczanie kuchni w domu koniecznie przemyśl kolejność prac. Jako jeden z elementów przygotowań do meblowania tego pomieszczenia, warto uwzględnić dokładny rozkład mebli oraz AGD, który najlepiej sprawdzi się w naszym domu. O jakich układach mowa i na który z nich najlepiej się zdecydować?

Urządzanie kuchni to bardzo indywidualna kwestia. W końcu każdy z nas ma zupełnie inne potrzeby i oczekiwania względem tego pomieszczenia. Plan kuchni powinien być dostosowany, chociażby do tego, co chcemy w nim robić i w jaki sposób będziemy się po nim poruszać. Dużo też zależy od sposobu pracy. Niektórym zależy na bardzo dużym blacie, na którym poza zamontowaniem kuchenki indukcyjnej będzie można porozkładać wszystkie składniki na czas gotowania, a w razie potrzeby pracować w dnie osoby. Inni wolą dużą ilość szafek, w których mogą pochować potrzebne narzędzia i nie potrzebują takiej przestrzeni.

Na jaki układ mebli się zdecydować?

Duży wpływ na to, jak będziemy mogli rozplanować, meble będzie miała wielkość samego pomieszczenia. Zupełnie inaczej będziemy podchodzić do planowania małej i wąskiej kuchni w bloku, niż do wielkiego i przestronnego pomieszczenia otwartego na salon w domu. Oba ustawienia mogą być jednak niezwykle funkcjonalne. Najczęściej jednak spotykamy się z dwoma rozwiązaniami. Pierwsze to prosta zabudowa wzdłuż ściany, na którą warto przygotować co najmniej 3,5 metra. Drugie rozwiązanie to dwa rzędy, które łatwiej ustawić w krótkich, ale szerokich pomieszczeniach. Warto jednak zadbać o to, aby pomiędzy rzędami zachować co najmniej metr odstępu. Z jakich układów jeszcze można wykorzystać?

Układ kuchni w „L” – to metoda na dopasowanie dodatkowych szafek oraz blatów, przez co otrzymujemy większą powierzchnię roboczą. Koniec blatu można też wykorzystać jako przestrzeń na kącik jadalniany poprzez dostawienie wyższych stołków.

Układ kuchni w „U” – jest to zdecydowanie najczęściej wybierany układ, szczególnie w przypadku kwadratowej kuchni. Warto unikać go jednak w małych i wąskich pomieszczeniach. Przy dużej ilości szafek dolnych, często rezygnuje się z szafek wiszących, lub mocno ogranicza ich ilość. W tym przypadku ściany najlepiej wykorzystać na ładne ozdoby i organizery na przykład na przyprawy, czy świeże zioła.

Popularne wpisy

Treści znajdujące się w niniejszej witrynie nie stanowią opinii prawnych,
medycznych ani jakichkolwiek porad terapeutycznych, dietetycznych, prawnych
i innych, nie mogą więc być podstawą do podejmowania
decyzji bez konsultacji ze specjalistą w danej dziedzinie. Czytaj dalej.

Related Posts

Polecane

Koszyczek pełen uroku: pomysły na piękne ozdoby wielkanocne

Piękne ozdoby do koszyczka wielkanocnego mogą całkowicie odmienić nawet...

Jak stres wpływa na rozwój dziecka?

Niemowlę przychodząc na świat, jest całkowicie zależne od otoczenia...

Jak nie bawić się z małym dzieckiem? Zachowania opiekuna, które mogą być źródłem strachu dziecka.

Czy wiesz, że mimo najlepszych chęci niektóre zachowania opiekunów,...

Jak wczesne doświadczenia z dzieciństwa wpływają na funkcjonowanie w dorosłym życiu? Style przywiązania.

Niemowlę przychodząc na świat, jest całkowicie zależne od otoczenia...

Jak budować pewność siebie?

Czy zdarzyło Ci się myśleć, że większość osób wokół...

Kto powinien płacić w restauracji?

Każdy z nas nie raz zadawał sobie pytanie, kto...
0
Would love your thoughts, please comment.x