Planowanie kuchni – na jaki układ najlepiej się zdecydować?

Udostępnij

Jeśli zastanawiasz się nad tym, jak rozpocząć remont lub wykańczanie kuchni w domu koniecznie przemyśl kolejność prac. Jako jeden z elementów przygotowań do meblowania tego pomieszczenia, warto uwzględnić dokładny rozkład mebli oraz AGD, który najlepiej sprawdzi się w naszym domu. O jakich układach mowa i na który z nich najlepiej się zdecydować?

Urządzanie kuchni to bardzo indywidualna kwestia. W końcu każdy z nas ma zupełnie inne potrzeby i oczekiwania względem tego pomieszczenia. Plan kuchni powinien być dostosowany, chociażby do tego, co chcemy w nim robić i w jaki sposób będziemy się po nim poruszać. Dużo też zależy od sposobu pracy. Niektórym zależy na bardzo dużym blacie, na którym poza zamontowaniem kuchenki indukcyjnej będzie można porozkładać wszystkie składniki na czas gotowania, a w razie potrzeby pracować w dnie osoby. Inni wolą dużą ilość szafek, w których mogą pochować potrzebne narzędzia i nie potrzebują takiej przestrzeni.

Na jaki układ mebli się zdecydować?

Duży wpływ na to, jak będziemy mogli rozplanować, meble będzie miała wielkość samego pomieszczenia. Zupełnie inaczej będziemy podchodzić do planowania małej i wąskiej kuchni w bloku, niż do wielkiego i przestronnego pomieszczenia otwartego na salon w domu. Oba ustawienia mogą być jednak niezwykle funkcjonalne. Najczęściej jednak spotykamy się z dwoma rozwiązaniami. Pierwsze to prosta zabudowa wzdłuż ściany, na którą warto przygotować co najmniej 3,5 metra. Drugie rozwiązanie to dwa rzędy, które łatwiej ustawić w krótkich, ale szerokich pomieszczeniach. Warto jednak zadbać o to, aby pomiędzy rzędami zachować co najmniej metr odstępu. Z jakich układów jeszcze można wykorzystać?

Układ kuchni w „L” – to metoda na dopasowanie dodatkowych szafek oraz blatów, przez co otrzymujemy większą powierzchnię roboczą. Koniec blatu można też wykorzystać jako przestrzeń na kącik jadalniany poprzez dostawienie wyższych stołków.

Układ kuchni w „U” – jest to zdecydowanie najczęściej wybierany układ, szczególnie w przypadku kwadratowej kuchni. Warto unikać go jednak w małych i wąskich pomieszczeniach. Przy dużej ilości szafek dolnych, często rezygnuje się z szafek wiszących, lub mocno ogranicza ich ilość. W tym przypadku ściany najlepiej wykorzystać na ładne ozdoby i organizery na przykład na przyprawy, czy świeże zioła.

Related Posts

Polecane

Ciąża tydzień po tygodniu – co warto wiedzieć?

Ciąża to niezwykły czas w życiu całej rodziny. Warto wiedzieć...

Co to jest odruch Moro?

Odruch Moro jest to fizjologiczny odruch bezwarunkowy charakterystyczny dla...

Zielona herbata – dlaczego warto ją pić?

Zielona herbata cieszy się bardzo dużą popularnością, również w...

Jak dobrać muchę do stylizacji?

Wybór odpowiedniej muchy często okazuje się bardzo trudnym zadaniem....

Co przyszła mama powinna wiedzieć o pierwszych 8 tygodniach rozwoju ciąży

Pierwsze tygodnie ciąży to okres embrionalny. Rozpoczyna się od...

8 grup produktów, których nie może zabraknąć w zdrowej diecie

Chyba każdemu z nas zależy na zdrowym i sprawnym...
0
Would love your thoughts, please comment.x