Czym są strefy robocze w kuchni? Jak poprawić funkcjonalność?

Udostępnij

Kuchnia to pomieszczenie, w którym staramy się spędzać możliwie najmniej czasu. Długie przygotowanie posiłków sprawia, że często brakuje nam czasu na inne domowe czynności. Dlatego też decydując się na zaprojektowanie kuchni, warto rozważyć nie tylko odpowiedni układ kuchni, ale też zadbać o jej wysoką funkcjonalność. Na przykład poprzez zastosowanie zasady 5 stref roboczych.

Zasada 5 stref roboczych w kuchni określa następujące etapy: zapasy, przechowywanie, zmywanie, przygotowanie i gotowanie. Zastosowanie tej metody sprawia, że kuchnia zyskuje na funkcjonalności, a gotowanie w niej jest niezwykle proste. Jak więc zaplanować te miejsca?

5 stref roboczych w kuchni

Zapasy – To miejsce w kuchni, które powinno być możliwie blisko drzwi. W tej sekcji kuchni powinny znaleźć się: lodówka, zamrażarka oraz szafki na suche produkty spożywcze. Dzięki temu od razu po wejściu do kuchni będzie można szybko rozpakować zakupy.

Przechowywanie – Strefa ta ma służyć do przechowywania naczyń, garnków i małych urządzeń AGD. Najlepiej umieścić w niej głębokie szafki z wysuwanymi szufladami, aby zapewnić sobie wygodny dostęp do wszystkiego.

kuchnia

Zmywanie – miejsce to powinno być wyposażone w zlew oraz zmywarkę. To właśnie w tej sekcji powinien znaleźć się też kosz na śmieci oraz wszystkie niezbędne akcesoria do utrzymania czystości w kuchni.

Przygotowywanie – sekcja ta ma służyć przygotowaniu posiłków, to właśnie tu powinny znaleźć się wszystkie akcesoria ułatwiające gotowane. W tym miejscu warto mieć też szeroki i długi blat

Nowoczesne kuchenki indukcyjne

Gotowanie – To miejsce do pieczenia, gotowania i smażenia. W tym miejscu umieszcza się piekarnik oraz kuchenkę indukcyjną. W razie potrzeby można też zdecydować się na zakup kuchenki mikrofalowej. W tej sekcji kuchni warto pomyśleć o umieszczeniu okapu, który nie tylko pomoże zredukować zapachy oraz będzie pochłaniać wilgoć, która mogłaby na przykład uszkodzić meble kuchenne.

Popularne wpisy

Treści znajdujące się w niniejszej witrynie nie stanowią opinii prawnych,
medycznych ani jakichkolwiek porad terapeutycznych, dietetycznych, prawnych
i innych, nie mogą więc być podstawą do podejmowania
decyzji bez konsultacji ze specjalistą w danej dziedzinie. Czytaj dalej.

Related Posts

Polecane

Jak budować pewność siebie?

Czy zdarzyło Ci się myśleć, że większość osób wokół...

Kto powinien płacić w restauracji?

Każdy z nas nie raz zadawał sobie pytanie, kto...

Czym jest ADHD i czy może mieć coś wspólnego z dietą?

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób spostrzega siebie samych...

Kalendarz sezonowych owoców i warzyw – sierpień

Lato w pełni, a wraz z nim bogactwo darów...

Kalendarz sezonowych owoców i warzyw w lipcu

Lipiec to wymarzony miesiąc pod kątem dostępności warzyw i...

Jak urządzić małe mieszkanie?

Optymalne urządzenie małego mieszkania może wydawać się sporym wyzwaniem....
0
Would love your thoughts, please comment.x