Czym są strefy robocze w kuchni? Jak poprawić funkcjonalność?

Udostępnij

Kuchnia to pomieszczenie, w którym staramy się spędzać możliwie najmniej czasu. Długie przygotowanie posiłków sprawia, że często brakuje nam czasu na inne domowe czynności. Dlatego też decydując się na zaprojektowanie kuchni, warto rozważyć nie tylko odpowiedni układ kuchni, ale też zadbać o jej wysoką funkcjonalność. Na przykład poprzez zastosowanie zasady 5 stref roboczych.

Zasada 5 stref roboczych w kuchni określa następujące etapy: zapasy, przechowywanie, zmywanie, przygotowanie i gotowanie. Zastosowanie tej metody sprawia, że kuchnia zyskuje na funkcjonalności, a gotowanie w niej jest niezwykle proste. Jak więc zaplanować te miejsca?

5 stref roboczych w kuchni

Zapasy – To miejsce w kuchni, które powinno być możliwie blisko drzwi. W tej sekcji kuchni powinny znaleźć się: lodówka, zamrażarka oraz szafki na suche produkty spożywcze. Dzięki temu od razu po wejściu do kuchni będzie można szybko rozpakować zakupy.

Przechowywanie – Strefa ta ma służyć do przechowywania naczyń, garnków i małych urządzeń AGD. Najlepiej umieścić w niej głębokie szafki z wysuwanymi szufladami, aby zapewnić sobie wygodny dostęp do wszystkiego.

kuchnia

Zmywanie – miejsce to powinno być wyposażone w zlew oraz zmywarkę. To właśnie w tej sekcji powinien znaleźć się też kosz na śmieci oraz wszystkie niezbędne akcesoria do utrzymania czystości w kuchni.

Przygotowywanie – sekcja ta ma służyć przygotowaniu posiłków, to właśnie tu powinny znaleźć się wszystkie akcesoria ułatwiające gotowane. W tym miejscu warto mieć też szeroki i długi blat

Nowoczesne kuchenki indukcyjne

Gotowanie – To miejsce do pieczenia, gotowania i smażenia. W tym miejscu umieszcza się piekarnik oraz kuchenkę indukcyjną. W razie potrzeby można też zdecydować się na zakup kuchenki mikrofalowej. W tej sekcji kuchni warto pomyśleć o umieszczeniu okapu, który nie tylko pomoże zredukować zapachy oraz będzie pochłaniać wilgoć, która mogłaby na przykład uszkodzić meble kuchenne.

Related Posts

Polecane

Jak uprościć swoje życie?

Czy Ty też coraz częściej gonisz w przysłowiową piętkę?  Zastanawiasz...

Jak zaoszczędzić pieniądze?

W obecnych czasach coraz częsciej zastanawiamy się jak zaoszczędzić...

Fotelki dla dziecka – jak wybrać?

Foteliki dla dziecka to obowiązkowy sprzęt każdego rodzica. Jak...

Jak szybko oczyścić kurki?

Sezon na kurki trwa zwykle od czerwca do października....

Jak dobrze wychować dziecko?

To pytanie nurtuje wielu rodziców. Niełatwo znaleźć jednoznaczną odpowiedź....

Jak żyć długo i szczęśliwie?

To pytanie nurtuje wiele osób. Odpowiedź nie jest skomplikowana....
0
Would love your thoughts, please comment.x