Kuchnia to pomieszczenie, w którym staramy się spędzać możliwie najmniej czasu. Długie przygotowanie posiłków sprawia, że często brakuje nam czasu na inne domowe czynności. Dlatego też decydując się na zaprojektowanie kuchni, warto rozważyć nie tylko odpowiedni układ kuchni, ale też zadbać o jej wysoką funkcjonalność. Na przykład poprzez zastosowanie zasady 5 stref roboczych.
Zasada 5 stref roboczych w kuchni określa następujące etapy: zapasy, przechowywanie, zmywanie, przygotowanie i gotowanie. Zastosowanie tej metody sprawia, że kuchnia zyskuje na funkcjonalności, a gotowanie w niej jest niezwykle proste. Jak więc zaplanować te miejsca?
5 stref roboczych w kuchni
Zapasy – To miejsce w kuchni, które powinno być możliwie blisko drzwi. W tej sekcji kuchni powinny znaleźć się: lodówka, zamrażarka oraz szafki na suche produkty spożywcze. Dzięki temu od razu po wejściu do kuchni będzie można szybko rozpakować zakupy.
Przechowywanie – Strefa ta ma służyć do przechowywania naczyń, garnków i małych urządzeń AGD. Najlepiej umieścić w niej głębokie szafki z wysuwanymi szufladami, aby zapewnić sobie wygodny dostęp do wszystkiego.
Zmywanie – miejsce to powinno być wyposażone w zlew oraz zmywarkę. To właśnie w tej sekcji powinien znaleźć się też kosz na śmieci oraz wszystkie niezbędne akcesoria do utrzymania czystości w kuchni.
Przygotowywanie – sekcja ta ma służyć przygotowaniu posiłków, to właśnie tu powinny znaleźć się wszystkie akcesoria ułatwiające gotowane. W tym miejscu warto mieć też szeroki i długi blat
Gotowanie – To miejsce do pieczenia, gotowania i smażenia. W tym miejscu umieszcza się piekarnik oraz kuchenkę indukcyjną. W razie potrzeby można też zdecydować się na zakup kuchenki mikrofalowej. W tej sekcji kuchni warto pomyśleć o umieszczeniu okapu, który nie tylko pomoże zredukować zapachy oraz będzie pochłaniać wilgoć, która mogłaby na przykład uszkodzić meble kuchenne.