Kalendarz sezonowych owoców i warzyw to narzędzie, które pomaga określić, które owoce i warzywa są dostępne w danym momencie w sezonie w naszym regionie. Jest to szczególnie ważne, ponieważ kupowanie sezonowych produktów ma wiele korzyści, takich jak niższe ceny, większa dostępność i zdecydowanie lepsza jakość produktów.
Jakie warzywa i owoce powinny gościć na naszym stole w maju?
Oto lista owoców i warzyw sezonowych w maju:
- marchew
- buraki
- pietruszka
- pasternak
- czarna rzepa
- seler
- czosnek
- cebula
- śliwa tarnina *
- kapusta
- orzechy laskowe
- orzechy włoskie
- gruszki
- jabłka
- rzodkiewka
- szparagi
- cebula dymka
- czarny bez
- szczypiorka
- natka pietruszki
- sałaty
- rabarbar
- rukola
- szpinak
- botwinka
- szczaw
- zielony groszek
*Po przemarznięciu śliwa-tarnina traci swój bardzo kwaśny smak. Jej owoce warto wykorzystać do przygotowania kompotów, soków, a także nalewek (tarniówka). Tarninę możemy też spożywać w formie suszonych owoców. Ma ponoć wiele właściwości zdrowotnych i od najdawniejszych czasów wykorzystywana jest w medycynie naturalnej ze względu na duże ilości polifenoli, witaminy C, E i soli mineralnych. Owoce tarniny mogą być pomocne w leczeniu nieżytów żołądka i jelit, szczególnie w przypadku nadmiernej fermentacji jelitowej, a także w profilaktyce miażdżycy, regulacji gospodarki lipidowej, zawału serca, chorobie Parkinsona czy Alzheimera. Ze względu na silne właściwości oksydacyjne tarnina może być wykorzystywana w profilaktyce antynowotworowej. Nie zaleca się spożywania tarniny w okresie ciąży i laktacji. W przypadku wątpliwości warto zawsze zapytać lekarza. Po więcej informacji można sięgnąć do książki: Lamer-Zarawska E., Kowal-Gierczak B., Niedworok J.,: Fitoterapia i leki roślinne. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014 r.
Podsumowując, warto wiedzieć, że spożywanie warzyw i owoców zgodnie z ich sezonowością ma duże znaczenie, ponieważ nie muszą one przechodzić długiej drogi od zerwania, poprzez sklepową półkę, aż do momentu, w którym będą mogły trafić do naszej kuchni. Dzięki temu zachowują większość cennych właściwości. Wyhodowane w sezonie miały szansę wyrosnąć w najbardziej sprzyjających warunkach i nabrać pełni smaku. Nie potrzebowały też dużej ilości nawozów sztucznych. Brzmi przekonująco? Dla mnie tak.