Jakie są zwyczaje adwentowe?

Udostępnij

Adwent to czas oczekiwania na przyjście Chrystusa, który rozpoczyna się zawsze cztery tygodnie przed Bożym Narodzeniem. Jest to czas refleksji i przygotowań do nadejścia Świąt Bożego Narodzenia. W wielu krajach, w tym w Polsce, mamy różne zwyczaje adwentowe, które nadają znaczenie temu szczególnemu okresowi w roku.

Wieńce adwentowe

Jednym z najpopularniejszych zwyczajów jest przygotowywanie wieńców adwentowych. Wieniec adwentowy to krąg z gałązek jodły lub sosny, który jest ozdobiony czterema świecami.Każda ze świec symbolizuje jedną z czterech niedziel adwentowych.  Każdego tygodnia zapala się po jednej świecy. Światło świec ma nieść przesłanie, by nigdy nie zabrakło nam nadziei. Zieleń jest symbolem trwającego życia. Kształt kręgu symbolizuje wieczność Boga, który nie ma początku ani końca, oraz wieczność życia Chrystusa. I- wsza świeca to symbol przebaczenia, II świeca to symbol wiary, III świeca to symbol radości, a IV symbol nadziei.  Wieniec adwentowy jest często ustawiany w miejscu, w którym rodzina spędza wieczór, aby przypominać o nadchodzących świętach. Wszystkie 4 świece zapala się w Wigilię.

Gwiazdy adwentowe

Innym zwyczajem jest zapalanie adwentowych gwiazd. Gwiazda adwentowa jest symbolem nadziei i radości, które przynosi przyjście Chrystusa.

Ozdoby świąteczne

Kolejnym zwyczajem adwentowym jest przygotowywanie ozdób. W wielu domach w adwencie przygotowuje się szopki, gwiazdki, łańcuchy czy też inne ozdoby na choinkę. Na zewnątrz domów rozwieszane są lampki, które pięknie rozświetlają ten najciemniejszy miesiąc w roku. Przygotowywanie się do świąt umila ten szczególny czas oczekiwania i tworzy magiczną atmosferę w domu.

Potrawy i wypieki

Adwent to również czas przygotowywania specjalnych potraw np. zakwasu z buraków na barszcz czy wypieków. W Polsce pieczemy między innymi pierniczki, pierniki, miodowniki, serniki czy makowce, które umilają rodzinne spotkania czy Wigilię.

Po przepis na pyszne pierniczki i inne potrawy świąteczne zapraszamy na bloga https://jolagotuje.pl/category/boze-narodzenie/

Roraty i rekolekcje w kościele

Adwent to czas modlitwy i refleksji. W wielu kościołach w adwencie odprawia się specjalne msze, zwane roratami. Są to msze ku czci Marii Panny, na pamiątkę tego, że przyjęła nowinę od archanioła Gabriela zwiastującego, iż zostanie matką Syna Bożego. W kościołach odbywają się też rekolekcje. Jest to sposób na przygotowanie się do przyjścia Chrystusa i na skupienie się na ważnych wartościach, takich jak miłość, współczucie i dobroć.

Zwyczaje adwentowe różnią się w zależności od kraju czy regionu, jednak wszystkie mają na celu uczczenie tego szczególnego okresu i przygotowanie  się do przyjścia Chrystusa. Są one sposobem na wprowadzenie magicznej atmosfery w domu i na pielęgnowanie tradycji.

Popularne wpisy

Treści znajdujące się w niniejszej witrynie nie stanowią opinii prawnych,
medycznych ani jakichkolwiek porad terapeutycznych, dietetycznych, prawnych
i innych, nie mogą więc być podstawą do podejmowania
decyzji bez konsultacji ze specjalistą w danej dziedzinie. Czytaj dalej.

Related Posts

Polecane

Jak poznać nowych ludzi i zbudować trwałe relacje?

Człowiek jako istota społeczna potrzebuje innych ludzi, aby czuć...

Jakie warzywa i owoce powinny gościć na naszym stole w maju? Kalendarz sezonowy.

Kalendarz sezonowych owoców i warzyw to narzędzie, które pomaga...

Jak zacząć malować? Poradnik dla początkujących

Malowanie to wspaniałe hobby, które pozwala na twórcze wyrażanie...

Jak zdrowo grillować?

Na pewno nie raz spotkałaś/spotkałeś się z informacją, że...

Sześć trików, dzięki którym twoje mieszkanie będzie zawsze czyste i zadbane

Czystość w naszym domu jest ważna zarówno dla naszego...

Poradnik dla introwertyków: jak radzić sobie w towarzystwie?

Dla niektórych ludzi spędzanie czasu w towarzystwie innych osób...
0
Would love your thoughts, please comment.x