Skąd się wzięło całowanie pod jemiołą?

Udostępnij

Całowanie pod jemiołą to bardzo stary zwyczaj, kojarzony ze świętami Bożego Narodzenia.  Jego początki sięgają czasów kiedy to wikingowie zaczęli przypływać do Europy. Już wtedy wierzono, że jemioła jest magiczną rośliną o właściwościach leczniczych i ochronnych.

Według jednej z legend nordyckich, bogini Frigg, żona Odyna po usłyszeniu proroctwa, że jej syn Baldur umrze  spotkała się ze wszystkimi żywymi istotami i poprosiła je by nigdy nie skrzywdziły jej syna. Tylko niepozorna jemioła nie spełniła jej prośby. To z niej bóg Loki stworzył włócznię i dał ją drugiemu synowi Frigg – niewidomemu Hodurowi, aby ugodził nią brata. Wikingowie wierzyli, że łzy Frigg stały się jagodami, które rosną na gałęziach jemioły. Bogini zapragnęła, aby od tego momentu jemioła już nigdy nie była bronią i stała się symbolem miłości.

Jemioła od wieków, była używana do leczenia różnych chorób, a także do ochrony przed złymi duchami. Ludzie nosili ją przy sobie jako talizman, a także przynosili do swoich domów, by chronić je przed złymi mocami. Wierzono również, że jemioła ma moc przyciągania miłości i szczęścia, dlatego też zaczęto całować się pod nią.

Całowanie pod jemiołą stało się popularne w średniowieczu, kiedy to w Europie rozprzestrzeniła się moda na gałązki jemioły. Ludzie zaczęli przystrajać swoje domy i kościoły jemiołą, a także obdarowywać nią bliskich. Całowanie się pod jemiołą stało się wtedy symbolem miłości i szczęścia oraz znakiem przyjaźni i wierności. Grecy w tamtych czasach uważali, że pocałunek pod jemiołą był obietnicą zaślubin.

Zwyczaj ten przetrwał do dziś i jest obecnie szczególnie popularny w Polsce. Boże Narodzenie to czas, kiedy ludzie obdarowują się gałązkami jemioły i całują się pod nią, wyrażając w ten sposób swoją miłość i przyjaźń.Dziś całowanie się pod jemiołą jest już nie tylko tradycją ludową, ale także symbolem świąt.

Popularne wpisy

Treści znajdujące się w niniejszej witrynie nie stanowią opinii prawnych,
medycznych ani jakichkolwiek porad terapeutycznych, dietetycznych, prawnych
i innych, nie mogą więc być podstawą do podejmowania
decyzji bez konsultacji ze specjalistą w danej dziedzinie. Czytaj dalej.

Related Posts

Polecane

Jak podejmować dobre decyzje? Kluczowe wskazówki i narzędzia.

Podjęcie właściwej decyzji może być trudnym zadaniem, szczególnie gdy...

6 sposobów na to jak radzić sobie z krytyką

Krytyka nie jest łatwa do przyjęcia, nawet jeśli się...

12 faktów na temat ADHD

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób postrzega siebie samych...

Koszyczek pełen uroku: pomysły na piękne ozdoby wielkanocne

Piękne ozdoby do koszyczka wielkanocnego mogą całkowicie odmienić nawet...

Jak stres wpływa na rozwój dziecka?

Niemowlę przychodząc na świat, jest całkowicie zależne od otoczenia...

Jak nie bawić się z małym dzieckiem? Zachowania opiekuna, które mogą być źródłem strachu dziecka.

Czy wiesz, że mimo najlepszych chęci niektóre zachowania opiekunów,...
0
Would love your thoughts, please comment.x