Jakie kwiaty możemy sadzić w marcu na balkonie i w ogrodzie?

Udostępnij

Wczesną wiosną z niecierpliwością czekamy na pierwsze cieplejsze dni. Zmęczeni długimi, zimowymi dniami z radością odkrywamy pierwsze oznaki wiosny. Pierwsze pąki na krzewach i drzewach czy  pierwsze kwiaty poprawiają nam humor, dlatego też chętnie sadzimy je w swoich ogrodach na balkonach i tarasach. Zapewne większości z nas gdy myślimy o kwiatach do pojemników wiosna kojarzy się z bratkami, ale warto wiedzieć, że w naszych donicach mogą zagościć także inne wiosenne kwiaty.

Stokrotki

Stokrotki to idealne rośliny do sadzenia na balkony, tarasy czy do ogrodu. Zaczynają kwitnąć już w marcu, a ich białe, czerwone lub różowe kwiatki pojawiają się aż do listopada. Stokrotki to kwiatki o małych wymaganiach, dlatego dobrze sobie radzą posadzone w skrzyniach czy donicach. Lubią miejsca słoneczne, ale radzą sobie także na stanowiskach lekko zacienionych. Im więcej wiosennego słońca, tym stokrotki piękniej kwitną. Dobrze rosną w zwykłej ziemi ogrodowej i nie muszą być często nawożone. Lubią podłoże umiarkowanie wilgotne. Nie lubią zastojów wody, dlatego warto pamiętać o drenażu w donicy. Niestety stokrotki wyhodowane w szklarniach nie zbyt dobrze znoszą przymrozki, dlatego warto w chłodniejsze noce, gdy temperatura spada poniżej zera przykrywać je np. białą agrowłókniną lub gałązkami drzew iglastych. Podobno osy nie znoszą stokrotek, dlatego też kwiaty te śmiało można umieszczać w bliskiej odległości miejsc, w których odpoczywamy.

Bratki – fiołki trójbarwne

Te  małe, kolorowe, niezwykle dekoracyjne kwiatki są dość odporne na niskie temperatury i nawet delikatne przymrozki im nie szkodzą. Bratki nazywane fiołkami trójbarwnymi są kwiatami o żywych kolorach i pięknych kształtach. Są idealne do ozdabiania balkonów, tarasów i innych przestrzeni na zewnątrz domu. Wnoszą do naszego otoczenia świeżość, radość i piękne barwy, których tak bardzo brakowało nam przez długie, szare zimowe miesiące. Bratki to rośliny, które nie wymagają skomplikowanej pielęgnacji. Są łatwe w uprawie i nie potrzebują dużo miejsca. Wystarczy im regularne podlewanie, ewentualnie nawożenie i usuwanie uschniętych kwiatów, zanim zawiążą nasiona (taki zabieg wydłuża kwitnienie fiołków trójbarwnych). Dzięki temu, że bratki są odporne na niskie temperatury, możemy sadzić  je już pod koniec marca, jeżeli temperatury na zewnątrz są dodatnie. Świetnie rosną w pojemnikach, co czyni je idealnymi dla osób, które mają ograniczoną przestrzeń na balkonie lub tarasie. Wystarczy odpowiednio dobrać pojemnik i podłoże (zwykła ziemia do kwiatów), a kwiaty będą rosnąć zdrowo i pięknie.

Prymulki często nazywane pierwiosnkami

Prymulki to kwiaty, które możemy sadzić po ostatnich mrozach. Najczęściej dobrym czasem na posadzenie pierwiosnków jest początek kwietnia. Są to kwiaty, które kwitną całą wiosnę, a na dobrym stanowisku nawet latem. Należą do roślin wieloletnich. Lubią miejsca lekko zacienione. W pełnym słońcu szybko więdną. Są bardzo wrażliwe na przesuszenie, dlatego trzeba je regularnie podlewać. Nie powinno się podlewać liści i kwiatów, bo to może powodować szybki rozwój chorób grzybowych.

Wykiełkowane cebule żonkili, narcyzów, szafirków czy hiacyntów

Na balkony i tarasy najlepiej wiosną kupić już podpędzone cebulki żonkil, narcyzów, czy szafirków, ponieważ kwiaty te sadzi się jesienią, a ich cebulki aby zakwitły muszą przezimować w ziemii, aby mieć czas na uformowanie korzeni. Żonkile i narcyzy kwitną od końca marca do maja. Najlepiej podlewać je rzadziej ale bardziej obficie. U mnie sprawdza się podlewanie raz w tygodniu. Czy wiedziałaś/wiedziałeś, że każdy żonkil jest narcyzem, ale nie każdy narcyz jest żonkilem? Żonkile wyróżniają się żółtym kolorem płatków oraz żółtym środkiem. Natomiast narcyzów podobno jest, aż około 10 tysięcy odmian. Najczęściej mają białe płatki.

Żonkile                                                  Narcyzy

Szafirki                                                    Hiacynty

A Ty jakie kwiaty wybierasz do sadzenia wczesną wiosną? Będzie nam miło jak podzielisz się z nami swoimi pomysłami w komentarzu.

Popularne wpisy

Treści znajdujące się w niniejszej witrynie nie stanowią opinii prawnych,
medycznych ani jakichkolwiek porad terapeutycznych, dietetycznych, prawnych
i innych, nie mogą więc być podstawą do podejmowania
decyzji bez konsultacji ze specjalistą w danej dziedzinie. Czytaj dalej.

Related Posts

Polecane

Jak podejmować dobre decyzje? Kluczowe wskazówki i narzędzia.

Podjęcie właściwej decyzji może być trudnym zadaniem, szczególnie gdy...

6 sposobów na to jak radzić sobie z krytyką

Krytyka nie jest łatwa do przyjęcia, nawet jeśli się...

12 faktów na temat ADHD

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób postrzega siebie samych...

Koszyczek pełen uroku: pomysły na piękne ozdoby wielkanocne

Piękne ozdoby do koszyczka wielkanocnego mogą całkowicie odmienić nawet...

Jak stres wpływa na rozwój dziecka?

Niemowlę przychodząc na świat, jest całkowicie zależne od otoczenia...

Jak nie bawić się z małym dzieckiem? Zachowania opiekuna, które mogą być źródłem strachu dziecka.

Czy wiesz, że mimo najlepszych chęci niektóre zachowania opiekunów,...
0
Would love your thoughts, please comment.x