Na pewno nie raz spotkałaś/spotkałeś się z informacją, że żywność przygotowana na grillu jest niezdrowa. Niestety jest w tym dużo prawdy, ale istnieje kilka sposobów, które powodują, że jedzenie przyrządzone na grillu może być zdrowsze. Kluczowe znaczenie ma tu sposób przyrządzenia żywności, technika grillowania i wybór produktów. Dzięki kilku trikom możemy znacząco zminimalizować ilość toksyn w jedzeniu.
Wybór grilla
Nie da się ukryć, że pod kątem zdrowotnym najlepszym wyborem będzie grill elektryczny lub gazowy, ale są wśród nas miłośnicy tradycyjnego grillowania, którzy uważają, że najlepszy zapach i smak potrawy można osiągnąć, grillując tylko w sposób klasyczny.
Co, jeśli wybierzemy grilla tradycyjnego?
-
Wybór podpałki
Przede wszystkim zwracaj uwagę na skład materiałów, których używasz do rozpalenia grilla. Wiele podpałek zawiera w sobie duże ilości toksycznych, rakotwórczych substancji. Poszukaj podpałek ekologicznych. Na rynku można znaleźć podpałki np. nasączone stearyną, która jest substancją bezpieczną, pochodzącą z naturalnego składnika (łoju wołowego). Nie rozpalaj grilla benzyną czy denaturatem. Nie używaj do tego gazet czy kartonów.
2. Jaki węgiel lub brykiet wybrać?
Wybór brykietu lub węgla ma bardzo duże znaczenie. Dokonując wyboru, zadbaj o to, aby materiał nie pochodził z drzew iglastych, ponieważ zawierają one duże ilości żywic. Zdecydowanie lepszym wyborem będzie węgiel lub brykiet z drzew liściastych. Najlepszym rozwiązaniem będzie zainwestowanie w ekologiczny brykiet, który nie zawiera syntetycznego kleju (niebezpiecznego podczas procesu spalania), lub ekologiczny węgiel drzewny, który nie jest nasączony szkodliwymi substancjami.
3. Dobrze rozpal grilla
Bardzo ważne jest dobre rozpalenie grilla. Potrawy powinno układać się na ruszt dopiero w momencie, gdy w palenisku mamy żar.
Czyść grilla regularnie
Po każdym grillowaniu, gdy grill wystygnie, dokładnie wyszoruj ruszt. Na ruszcie podczas przyrządzania potraw osadza się spalony tłuszcz, który stanowi źródło niebezpiecznych dla zdrowia polimerów kwasów tłuszczowych. Pamiętaj, że grilla czyścimy całego. Czyste palenisko to podstawa zdrowszego przyrządzania posiłków.
Używaj tacek
Do grillowania używaj specjalnych tacek, które zapobiegają skapywaniu tłuszczu do żaru. Dzięki temu zmniejszysz ryzyko powstawania WWA (wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych), substancji o charakterze rakotwórczym. Popularnym rozwiązaniem są tacki aluminiowe, choć ja polecam zainwestować w tacki żeliwne lub ze stali nierdzewnej, które będziesz mogła/mógł używać wielokrotnie.
Zadbaj o jakość produktów, które przyrządzasz na grillu
Wybór wysokiej jakości, świeżych produktów, to także ważny element. Przy wyborze zdrowych produktów na grilla zrezygnuj z dostępnych w sklepach gotowych dań lub dobrze zapoznaj się ze składem np. mieszanki ziołowej, którą produkt został posypany. W wielu przypadkach znajduje się tam np. glutaminian sodu. Przeczytaj też skład kiełbasy, którą wybierzesz.
Potrawy z grilla cenimy za niepowtarzalne walory smakowe i zapachowe oraz przyjemność przyrządzania posiłku w plenerze. Istnieje kilka sposobów, które powodują, że jedzenie przyrządzone na grillu może być zdrowe. Kluczowe znaczenie ma tu sposób przyrządzenia żywności, technika grillowania i wybór produktów. Dzięki tym kilku trikom możemy znacząco zminimalizować ilość toksyn w jedzeniu i cieszyć się mile spędzonym czasem na świeżym powietrzu w gronie osób, z którymi lubimy spędzać wolne chwile.