Jak zacząć biegać?

Udostępnij

Jeśli od jakiegoś czasu zastanawiasz się nad tym, aby rozpocząć przygodę z bieganiem, to jesteś na dobrej drodze. Już niedługo czeka Cię pierwszy trening. Jednak, mimo że bieganie to jeden z najłatwiej dostępnych sportów, warto odpowiednio się do niego przygotować. Chcesz wiedzieć jak zacząć biegać?

Skoro decyzja o rozpoczęciu treningów już zapadła, to jesteś o krok od pokonania pierwszych kilometrów na trasie. Bieganie to sport, który nie wymaga na starcie żadnego nakładu finansowego. Wystarczy wyciągnąć z szafy sportowe buty i strój. Wstajemy z kanapy, przebieramy się i wychodzimy na pierwszy trening. Nic więcej nie jest nam potrzebne. Proste prawda? Jeśli jednak tym razem chcesz porządnie zabrać się za bieganie mam dla Ciebie kilka porad, które Ci w tym pomogą. Jak zacząć biegać?

Dasz radę!

Przede wszystkim musisz uwierzyć w swoje możliwości. Zapomnij o tekstach „nie dam rady” czy „to nie dla mnie”. Każdy z nas musiał kiedyś wyjść na swój pierwszy trening. Większość zawodowych biegaczy też kiedyś walczyła z brakiem wolnego czasu, nadmiarem kilogramów czy zadyszką. Nastaw się na to, że wszystko dookoła będzie sugerować Ci, że czas się poddać. Kanapa będzie miała super moc przyciągania, a seriale będą jeszcze bardziej interesujące. Też przez to przechodziłam. Podstawowa zasada to ani razu się temu nie poddać. Rezygnując z jednego treningu, pozwalamy sobie na ominięcie kolejnego i tak w nieskończoność. Ale spokojnie, na pocieszenie dodam, że po pewnym czasie, gdy przekonamy nasze ciało do wysiłku, ono samo będzie go potrzebowało.

Zrób badania

Samo w sobie bieganie tylko sprzyja naszemu zdrowiu. Kondycja się poprawia, organizm lepiej funkcjonuje, a nasze tętno spoczynkowe maleje. Zanim jednak przystąpimy do treningu, warto sprawdzić swój stan zdrowia. Warto wybrać się do lekarza i poprosić o skierowanie na badania krwi (morfologię), EKG oraz echo serca. Prawidłowe wyniki dają nam zielone światło do treningów! Jeśli coś będzie nie tak, to nie wszystko stracone. Wyniki morfologii łatwo poprawić wprowadzając kilka zmian w naszym życiu. A jeśli coś będzie nie tak z EKG? Ludzie z wadami serca też mogą biegać, jednak ich treningi będą wyglądać nieco inaczej.

Przygotuj ubranie i buty

Jeśli jeszcze nie wiesz, czy bieganie jest dla Ciebie, nie musisz inwestować w drogi sprzęt. Na pierwszy trening wystarczą Ci buty sportowe i stary dres. Mówi się, że na pierwsze bieganie można wyjść nawet w starych trampkach, jednak jako osoba, która przechodziła kontuzję kolana – odradzam. Buty są niezwykle ważne, ponieważ chronią naszą stopę, kostkę oraz amortyzują. Jeśli po kilku treningach przekonasz się, ile radości może przynosić bieganie, warto pomyśleć o skompletowaniu całego sprzętu. Tu znowu buty będą na pierwszym miejscu. Kobiety powinny zainwestować też w dobry sportowy stanik.

Postaw sobie cel

Może być prosty do osiągnięcia. Wystarczy, że założysz sobie, że przebiegniesz 5 kilometrów bez zatrzymania. Jeśli do zadania podchodzisz ambitnie, powiedz sobie, że przebiegniesz półmaraton. Małymi kroczkami do celu. Wszystko da się osiągnąć. Na początku miałam problem z przebiegnięciem 100 metrów, bo dostawałam zadyszki. Chwilę później przebiegłam swoje pierwsze 3 kilometry bez zatrzymania. Wiesz, jak to motywuje do dalszej pracy? Tak jak nie raz już wspomniałam, nie jestem profesjonalistką, a bieganie to tylko moje hobby. Na ten moment mój cel to pokonanie półmaratonu. A Ty jaki postawisz sobie cel?

Po prostu zacznij!

To ten moment, kiedy musisz wstać z kanapy i zacząć pierwszy trening. Zacznij powoli! Nie przejmuj się, że nie dajesz rady przebiec nawet 100 metrów. Biegnij tyle, ile dasz radę, a następnie przejdź do marszu. Podczas pierwszych treningów nie bój się maszerować. Liczy się to, aby robić to regularnie. Jeśli się nie poddasz, zapewniam Cię, że bardzo szybko zobaczysz postępy. Moje pierwsze 3 kilometry „przebiegłam” w 28 minut, już po 2 tygodniach regularnych treningów co 2 dni, udało mi się skrócić ten czas o 6 minut. Czy było łatwo? Bieganie to w dużej mierze walka z własnym oddechem i psychiką. To właśnie od niej zależy, ile wytrzymamy. Dla mnie każdy trening to walka z samą sobą. Na koniec jednak daje to niezwykłą satysfakcję. Naprawdę da się polubić bieganie!

To jak? Kiedy ruszasz?

Popularne wpisy

Treści znajdujące się w niniejszej witrynie nie stanowią opinii prawnych,
medycznych ani jakichkolwiek porad terapeutycznych, dietetycznych, prawnych
i innych, nie mogą więc być podstawą do podejmowania
decyzji bez konsultacji ze specjalistą w danej dziedzinie. Czytaj dalej.

Related Posts

Polecane

Koszyczek pełen uroku: pomysły na piękne ozdoby wielkanocne

Piękne ozdoby do koszyczka wielkanocnego mogą całkowicie odmienić nawet...

Jak stres wpływa na rozwój dziecka?

Niemowlę przychodząc na świat, jest całkowicie zależne od otoczenia...

Jak nie bawić się z małym dzieckiem? Zachowania opiekuna, które mogą być źródłem strachu dziecka.

Czy wiesz, że mimo najlepszych chęci niektóre zachowania opiekunów,...

Jak wczesne doświadczenia z dzieciństwa wpływają na funkcjonowanie w dorosłym życiu? Style przywiązania.

Niemowlę przychodząc na świat, jest całkowicie zależne od otoczenia...

Jak budować pewność siebie?

Czy zdarzyło Ci się myśleć, że większość osób wokół...

Kto powinien płacić w restauracji?

Każdy z nas nie raz zadawał sobie pytanie, kto...
0
Would love your thoughts, please comment.x