Czy każdy może biegać?

Udostępnij

Mówi się, że bieganie to najbardziej dostępny sport. W końcu to trening, który pokochały miliony osób na całym świecie. Nie wymaga ono specjalnego sprzętu, ani znajomości zasad. Choć to wszystko wygląda bardzo przyjemnie, warto najpierw upewnić się, czy na pewno możemy wyjść na trasę. Czy każdy może biegać?

Często spotykam się z opinią, że bieganie to sport dla każdego. Chciałabym móc to potwierdzić, jednak realnie wygląda to troszkę inaczej. Jak każda aktywność fizyczna, bieganie też wymaga odpowiedniej sprawności. Zanim zaczniemy treningi biegowe, powinniśmy na spokojnie sprawdzić stan swojego zdrowia.

Kto nie powinien biegać?

Do biegania przede wszystkim musimy mieć zdrowe stawy i mięśnie. Dlatego, jeśli jesteś po kontuzji, koniecznie skonsultuj się z lekarzem lub fizjoterapeutą. On pomoże Ci ocenić Twój stan zdrowia i ustalić treningi. Jeśli stawy lub mięśnie są przeciążone, bardzo łatwo złapać kontuzję.

Bieganie nie będzie też dobrą aktywnością dla osób, które są otyłe. Mimo że to jedna z najłatwiejszych metod na spalanie tkanki tłuszczowej. Przy dużej masie ciała bardzo obciąża się stawy. W takim przypadku najlepiej postawić na dobrą dietę. Przede wszystkim rezygnując ze śmieciowego jedzenia oraz słodkich napojów. Do tego dokładamy coraz szybsze marsze. Gdy waga nieco spadnie, można pomyśleć o pierwszych biegach.

Jest jeszcze jedna grupa osób, która nie powinna decydować się na treningi biegowe. Bieganie mocno obciąża serce. Dlatego wszystkie osoby, które mają jakąś wadę serca lub zauważyły u siebie niepokojące objawy takie jak kołatanie czy ból, koniecznie powinny wykonać EKG i skonsultować się z kardiologiem.

Podsumowanie

Jeśli nie widzisz u siebie wymienionych przeze mnie problemów ze zdrowiem, to spokojnie możesz rozpocząć treningi. Jeśli jednak zaliczasz się do którejś z powyższych grup, spokojnie. Nic straconego. Ja na przykład 2 lata temu usłyszałam od lekarzy, że przez kontuzję nigdy nie będę mogła znowu biegać. Odpowiednie rehabilitacje i praca z mojej strony pozwoliły mi wrócić na trasę. Dobry lekarz z pewnością podpowie Ci jak poprawić swój stan zdrowia, aby zacząć biegać.

Popularne wpisy

Treści znajdujące się w niniejszej witrynie nie stanowią opinii prawnych,
medycznych ani jakichkolwiek porad terapeutycznych, dietetycznych, prawnych
i innych, nie mogą więc być podstawą do podejmowania
decyzji bez konsultacji ze specjalistą w danej dziedzinie. Czytaj dalej.

Related Posts

Polecane

Jak podejmować dobre decyzje? Kluczowe wskazówki i narzędzia.

Podjęcie właściwej decyzji może być trudnym zadaniem, szczególnie gdy...

6 sposobów na to jak radzić sobie z krytyką

Krytyka nie jest łatwa do przyjęcia, nawet jeśli się...

12 faktów na temat ADHD

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób postrzega siebie samych...

Koszyczek pełen uroku: pomysły na piękne ozdoby wielkanocne

Piękne ozdoby do koszyczka wielkanocnego mogą całkowicie odmienić nawet...

Jak stres wpływa na rozwój dziecka?

Niemowlę przychodząc na świat, jest całkowicie zależne od otoczenia...

Jak nie bawić się z małym dzieckiem? Zachowania opiekuna, które mogą być źródłem strachu dziecka.

Czy wiesz, że mimo najlepszych chęci niektóre zachowania opiekunów,...
Poprzedni artykuł
Następny artykuł
0
Would love your thoughts, please comment.x