Czy każdy może biegać?

Udostępnij

Mówi się, że bieganie to najbardziej dostępny sport. W końcu to trening, który pokochały miliony osób na całym świecie. Nie wymaga ono specjalnego sprzętu, ani znajomości zasad. Choć to wszystko wygląda bardzo przyjemnie, warto najpierw upewnić się, czy na pewno możemy wyjść na trasę. Czy każdy może biegać?

Często spotykam się z opinią, że bieganie to sport dla każdego. Chciałabym móc to potwierdzić, jednak realnie wygląda to troszkę inaczej. Jak każda aktywność fizyczna, bieganie też wymaga odpowiedniej sprawności. Zanim zaczniemy treningi biegowe, powinniśmy na spokojnie sprawdzić stan swojego zdrowia.

Kto nie powinien biegać?

Do biegania przede wszystkim musimy mieć zdrowe stawy i mięśnie. Dlatego, jeśli jesteś po kontuzji, koniecznie skonsultuj się z lekarzem lub fizjoterapeutą. On pomoże Ci ocenić Twój stan zdrowia i ustalić treningi. Jeśli stawy lub mięśnie są przeciążone, bardzo łatwo złapać kontuzję.

Bieganie nie będzie też dobrą aktywnością dla osób, które są otyłe. Mimo że to jedna z najłatwiejszych metod na spalanie tkanki tłuszczowej. Przy dużej masie ciała bardzo obciąża się stawy. W takim przypadku najlepiej postawić na dobrą dietę. Przede wszystkim rezygnując ze śmieciowego jedzenia oraz słodkich napojów. Do tego dokładamy coraz szybsze marsze. Gdy waga nieco spadnie, można pomyśleć o pierwszych biegach.

Jest jeszcze jedna grupa osób, która nie powinna decydować się na treningi biegowe. Bieganie mocno obciąża serce. Dlatego wszystkie osoby, które mają jakąś wadę serca lub zauważyły u siebie niepokojące objawy takie jak kołatanie czy ból, koniecznie powinny wykonać EKG i skonsultować się z kardiologiem.

Podsumowanie

Jeśli nie widzisz u siebie wymienionych przeze mnie problemów ze zdrowiem, to spokojnie możesz rozpocząć treningi. Jeśli jednak zaliczasz się do którejś z powyższych grup, spokojnie. Nic straconego. Ja na przykład 2 lata temu usłyszałam od lekarzy, że przez kontuzję nigdy nie będę mogła znowu biegać. Odpowiednie rehabilitacje i praca z mojej strony pozwoliły mi wrócić na trasę. Dobry lekarz z pewnością podpowie Ci jak poprawić swój stan zdrowia, aby zacząć biegać.

Related Posts

Polecane

Ciąża tydzień po tygodniu – co warto wiedzieć?

Ciąża to niezwykły czas w życiu całej rodziny. Warto wiedzieć...

Co to jest odruch Moro?

Odruch Moro jest to fizjologiczny odruch bezwarunkowy charakterystyczny dla...

Zielona herbata – dlaczego warto ją pić?

Zielona herbata cieszy się bardzo dużą popularnością, również w...

Jak dobrać muchę do stylizacji?

Wybór odpowiedniej muchy często okazuje się bardzo trudnym zadaniem....

Co przyszła mama powinna wiedzieć o pierwszych 8 tygodniach rozwoju ciąży

Pierwsze tygodnie ciąży to okres embrionalny. Rozpoczyna się od...

8 grup produktów, których nie może zabraknąć w zdrowej diecie

Chyba każdemu z nas zależy na zdrowym i sprawnym...
Poprzedni artykułJak polubić bieganie?
Następny artykułJak zacząć biegać?
0
Would love your thoughts, please comment.x