Jak rozwijać zdolności logicznego myślenia u dzieci?

Udostępnij

Zdolność logicznego myślenia to ważna umiejętność, która pomaga dziecku w rozwiązywaniu problemów i podejmowaniu decyzji.  Czym zatem jest logiczne myślenie? Jest to zdolność do integrowania zdobytych informacji czyli po prostu rozumowanie. Dzięki tej umiejętności rozumiemy sens wypowiedzi czy treść przeczytanej książki. Dzięki niej potrafimy łączyć fakty i wyciągać wnioski. Poniżej przedstawiam kilka sposobów, na rozwijanie tej zdolności u dzieci.

Zabawy z użyciem układanek

Zabawy z wykorzystaniem układanek to doskonały sposób na rozwijanie zdolności logicznego myślenia u dzieci. Możesz zaoferować dziecku różne rodzaje układanek, takie jak puzzle czy układanki obrazkowe, dzięki którym nauczy się łączyć fakty, rozwiązywać problemy, czy tworzyć ciąg zdarzeń układając różne elementy w odpowiedniej kolejności.

Zabawy klockami

Zabawy klockami to kolejny świetny sposób na rozwijanie zdolności logicznego myślenia u dzieci. Daj dziecku różne rodzaje klocków do dyspozycji i pozwól mu swobodnie z nich korzystać. Może to być np. budowanie różnych budowli, postaci, pojazdów czy tworzenie bardziej złożonych własnych projektów, takich jak budowa farmy czy stacji kolejowej.

Gry planszowe

Gry planszowe to doskonały sposób na rozwijanie zdolności logicznego myślenia u dzieci. Możesz zaoferować dziecku gry, w których trzeba podejmować decyzje, układać elementy w odpowiedniej kolejności czy rozwiązywać różnego rodzaju zagadki. Wspólne, miłe spędzanie czasu z dzieckiem to bezcenne chwile, szczególnie jeśli wykorzystujemy ten czas na rozwijanie logicznego myślenia  u naszej pociechy przez zabawę.

Doskonałym pomysłem jest stworzenie Waszej wspólnej gry od podstaw. To zadanie, które można zaproponować dziecku już wieku 5-6 lat. Oczywiście będzie to prosta planszówka na miarę możliwości dziecka. Wraz z wiekiem dzieci tworzą coraz bardziej rozbudowane i skomplikowane gry. Stworzenie planszy, wymyślenie zadań i reguł gry to spore wyzwanie, które pięknie rozwija logiczne myślenie.

Zabawy matematyczne

Zabawy z wykorzystaniem liczenia to kolejny sposób na rozwijanie zdolności logicznego myślenia u dzieci. Możesz zaoferować dziecku różne zabawy związane z liczeniem np. klocków, z których zbudowało domek. Dodawanie lub odejmowanie elementów, dzielenie czy łączenie je w grupy np. po 5 sztuk. Uczmy liczenia w najróżniejszych sytuacjach życiowych: w sklepie, na spacerze, podczas przygotowywania posiłków.

Klasyfikowanie zbiorów to kolejne dobre ćwiczenie. Możemy ćwiczyć je w trakcie wykonywania codziennych czynności np. prosząc dziecko o pomoc w rozpakowaniu zakupów. Prosimy np. o schowanie warzyw do dolnej szuflady lodówki, a owoców do drugiej szuflady od dołu. Innym przykładem może być segregacja prania na kolory białe i kolorowe.  Świetnie w nauce klasyfikowania sprawdzą się różnego rodzaju obrazki, które dziecko musi połączyć w grupy np. pielęgniarka – strzykawka – tabletka, czy ogrodnik – kosiarka – sekator. Warto od najmłodszych lat uczyć dziecko tworzenia zbiorów rzeczy np. poprzez segregowanie zabawek tworząc kosz z samochodzikami, misiami czy klockami.

Innym przykładem może być układanie klocków w kolejności  od najmniejszego do największego czy rysowanie kropek i linii według określonego schematu. Możemy wyszukiwać figur geometrycznych w różnych przedmiotach np. telewizor to prostokąt, a talerz to koło. Poproś by dziecko wyszukało jak najwięcej rzeczy o kształcie prostokąta.

Zabawy z kolorami

Zabawy z kolorami to doskonały sposób na rozwijanie zdolności logicznego myślenia u dzieci. Możesz zaoferować dziecku różne zabawy związane z kolorami, takie jak układanie elementów według kolorów, czy rysowanie według określonego schematu np. wszystkie czerwone owoce, które zna dziecko.

Zabawy z różnymi materiałami

Zabawy z różnymi materiałami, takimi jak papier, plastelina czy modelina, to doskonały sposób na rozwijanie zdolności logicznego myślenia u dzieci. Możesz zaoferować dziecku różnorodne materiały do dyspozycji i pozwolić mu swobodnie z nich korzystać np. tworzyć figurki z bajek, obrazki, wyklejanki czy wydzieranki. Jednym z pomysłów może być tworzenie figurek z masy cukrowej na własnoręcznie wykonany domowy tort.

Tworzenie ciekawych historii czy planowanie tras wycieczek

Prosta zabawa, w której dziecko dopowiada zakończenie do zapoczątkowanej przez rodzica opowieści. Innym sposobem jest planowanie np. wyjścia na spacer i odwiedzenia określonych miejsc. Niech dziecko samo wymyśli trasę spaceru np. najpierw idziemy karmić wiewiórki, potem odwiedzamy kaczki nad stawem i kończymy zabawą na huśtawce.

Eksperymentowanie

To jedna z ulubionych zabaw dziecięcych. Najprostszym eksperymentem może być łączenie kolorowych farbek, tak by dziecko samo odkryło, że połączenie koloru czerwonego z żółtym stworzy pomarańczowy. Czy kostka cukru szybciej rozpuści się w ciepłej czy zimnej wodzie? Sprawdzenie co stanie się, gdy połączymy olej z wodą? Która ciecz będzie na górze?

Pamiętaj, że ważne jest, aby zapewnić dziecku dostęp do różnorodnych zabaw i gier, które pozwolą mu rozwijać zdolności logicznego myślenia. Ważne jest także, aby zachęcać dzieci do samodzielnego myślenia i rozwiązywania problemów, a nie tylko podążania za gotowymi rozwiązaniami. Tego typu zabawy pozytywnie wpływają na rozwój zdolności logicznego myślenia u dziecka oraz pomagają mu dobrze się rozwijać.

Popularne wpisy

Treści znajdujące się w niniejszej witrynie nie stanowią opinii prawnych,
medycznych ani jakichkolwiek porad terapeutycznych, dietetycznych, prawnych
i innych, nie mogą więc być podstawą do podejmowania
decyzji bez konsultacji ze specjalistą w danej dziedzinie. Czytaj dalej.

Related Posts

Polecane

Jak podejmować dobre decyzje? Kluczowe wskazówki i narzędzia.

Podjęcie właściwej decyzji może być trudnym zadaniem, szczególnie gdy...

6 sposobów na to jak radzić sobie z krytyką

Krytyka nie jest łatwa do przyjęcia, nawet jeśli się...

12 faktów na temat ADHD

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób postrzega siebie samych...

Koszyczek pełen uroku: pomysły na piękne ozdoby wielkanocne

Piękne ozdoby do koszyczka wielkanocnego mogą całkowicie odmienić nawet...

Jak stres wpływa na rozwój dziecka?

Niemowlę przychodząc na świat, jest całkowicie zależne od otoczenia...

Jak nie bawić się z małym dzieckiem? Zachowania opiekuna, które mogą być źródłem strachu dziecka.

Czy wiesz, że mimo najlepszych chęci niektóre zachowania opiekunów,...
0
Would love your thoughts, please comment.x