Jak przetrwać samotnie święta?

Udostępnij

Święta Bożego Narodzenia większości z nas kojarzą się z czasem radości, spotkań z rodziną i przyjaciółmi. Jednak nie wszyscy możemy mieć takie odczucia. Dla wielu osób są to również dni pełne samotności i smutku. Jeśli i Ty znajdujesz się w takiej sytuacji, poniższe wskazówki mogą pomóc Ci przetrwać te dni.

Po pierwsze, nie bój się prosić o pomoc. Jeśli masz bliskich, którzy mieszkają daleko lub nie mogą przyjechać, zadzwoń do nich i porozmawiaj. W dzisiejszych czasach można skorzystać z technologii i połączyć się z bliskimi przez różne komunikatory. Przecież jedno z miejsc przy stole może być „zajęte” przez tablet czy laptop. To nie to samo co osobisty kontakt, jednak dzięki technologii nie będziesz czuć się samotnie.

Po drugie, może warto porozmawiać ze znajomymi lub sąsiadami, którzy wiedząc o Twojej samotności, chętnie zaproszą Cię na wigilijną kolację. Wielu ludzi jest gotowych nas wspierać, tylko to my musimy umieć się na to otworzyć.

Jeśli nie masz nikogo, do kogo mógłbyś się zwrócić, zaplanuj coś dla siebie. Może to być wyjście na spacer, przygotowanie ulubionej potrawy lub wyprawa na narty. Ważne, byś zajęła swój czas czymś, co sprawi Ci przyjemność. Może zwyczajnie odpocznij. Pociesz się chwilą. Wiedz, że  wielu domach pełnych ludzi Wigilia niestety nie będzie miłym wydarzeniem. Młodzi ludzie znowu mogą być narażeni na niezwykle trudne pytania, na które nie chcieliby odpowiadać. Panie domu będą padać ze zmęczenia i robić „dobrą minę do złej gry”. Dojdzie do sprzeczek na tematy polityczne i można by tak wymieniać i wymieniać.

Jeśli masz psa lub kota, zadbaj o to, by miał on wystarczająco dużo uwagi w tym wyjątkowym czasie. Poruszanie się, zabawa czy przytulanie pomogą Wam obojgu zachować dobry nastrój i przeczekać ten czas.

Możesz też skorzystać z internetowej Wigilii organizowanej przez znaną polską psycholog oraz prezenterkę telewizyjną Małgorzatę Ohme, która już kolejny rok z rzędu organizuje wigilię dla osób, które czują się samotne. Zaprasza wszystkich do połączenia się z nią i jej gośćmi, którymi w tym roku będą Dorota Wellman, Ania Kalczyńska, Marcin Prokop i Andrzej Polan. Informacje możesz znaleźć na profilu Dzień dobry TVN i Onet.pl. Wydarzenie rozpoczyna się o godzinie 18.00.

Jeśli czujesz się naprawdę samotna i smutna i nie wiesz jak przetrwać trudne chwile, nie bój się skorzystać z pomocy profesjonalisty. Skontaktuj się z ośrodkiem pomocy psychologicznej, gdzie uzyskasz fachową pomoc i wsparcie. Jeżeli jest to utrudnione z jakiegoś powodu wiedz, że jednym z miejsc gdzie możesz uzyskać pomoc jest Kryzysowy Telefon Zaufania 116 123. Powstał on z myślą o osobach, które z różnych powodów nie mają możliwości bezpośredniego kontaktu z psychologiem. Dla dzieci i młodzieży pomoc można znaleźć pod nr 116 111.

Pamiętaj, że święta Bożego Narodzenia to nie tylko czas rodzinnych spotkań, ale również okazja do refleksji i bycia dla siebie dobrym. Bądź dla siebie wyrozumiały i zadbaj o swoje potrzeby. Pamiętaj, że bycie samotnym w święta nie jest niczym złym ani wstydliwym. Wiele osób znajduje się w podobnej sytuacji i możesz skorzystać z ich doświadczeń i rad. Dzięki temu święta mogą stać się dla Ciebie czasem spokoju i relaksu, a nie dodatkowym źródłem stresu.

Popularne wpisy

Treści znajdujące się w niniejszej witrynie nie stanowią opinii prawnych,
medycznych ani jakichkolwiek porad terapeutycznych, dietetycznych, prawnych
i innych, nie mogą więc być podstawą do podejmowania
decyzji bez konsultacji ze specjalistą w danej dziedzinie. Czytaj dalej.

Related Posts

Polecane

Jak podejmować dobre decyzje? Kluczowe wskazówki i narzędzia.

Podjęcie właściwej decyzji może być trudnym zadaniem, szczególnie gdy...

6 sposobów na to jak radzić sobie z krytyką

Krytyka nie jest łatwa do przyjęcia, nawet jeśli się...

12 faktów na temat ADHD

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób postrzega siebie samych...

Koszyczek pełen uroku: pomysły na piękne ozdoby wielkanocne

Piękne ozdoby do koszyczka wielkanocnego mogą całkowicie odmienić nawet...

Jak stres wpływa na rozwój dziecka?

Niemowlę przychodząc na świat, jest całkowicie zależne od otoczenia...

Jak nie bawić się z małym dzieckiem? Zachowania opiekuna, które mogą być źródłem strachu dziecka.

Czy wiesz, że mimo najlepszych chęci niektóre zachowania opiekunów,...
0
Would love your thoughts, please comment.x