Jak przechowywać olej i oliwę?

Udostępnij

Wszystkie tłuszcze spożywcze są mieszaniną nasyconych i nienasyconych kwasów tłuszczowych. W zależności od rodzaju tłuszczu proporcje tych kwasów są różne. Liczne badania naukowe potwierdzają, że w zdrowej, zróżnicowanej diecie istotnym elementem są kwasy tłuszczowe jednonienasycone, które występują w większych ilościach w olejach np. rzepakowym, oliwach z oliwek, a także w orzechach oraz awokado. Możemy znaleźć je w nasionach i pestkach oraz mięsie, rybach i jajkach. Aby zachować jak najwięcej zdrowych wartości, tłuszcze należy właściwie przechowywać.

Oto kilka zasad:

  1. Oleje przechowuj w temperaturze pokojowej z dala od światła w zamkniętej szafce kuchennej. Zwróć jednak uwagę, że są oleje, które, aby zachowały swoje najlepsze właściwości, należy przechowywać w lodówce np. olej lniany. Zawsze zwróć uwagę na informacje podane przez producenta.

2. Olej kokosowy nie wymaga żadnych dodatkowych zabiegów. Przechowuj go w szczelnie zamkniętym słoiku w temperaturze pokojowej.

3. Oleje i oliwy zawsze przechowuj w zamkniętych butelkach bez dostępu tlenu.

4. Nie przechowuj oleju obok kuchenki czy piekarnika, ponieważ bliskość źródła ciepła może powodować wielokrotne nagrzewanie się oleju.

5. Jeżeli zażywasz suplementy diety z olejem rybim, przechowuj je w chłodnym miejscu bez dostępu światła np. w zamkniętej szafce, ale z dala od źródeł ciepła. Zwróć uwagę czy producent nie zaleca przechowywania ich w lodówce.

6. Jeżeli samodzielnie wykonujesz w domu oliwy smakowe np. oliwę czosnkową przechowuj ją w lodówce i spożyj w ciągu kilku dni.

Pamiętaj, że zdrowe tłuszcze są niezbędnym składnikiem zróżnicowanej diety i nie należy z nich rezygnować. Dobrej jakości oleje, dobrze przechowywane i odpowiednio użyte do potraw pełnią w organizmie wiele ważnych funkcji, m.in. dostarczają znaczną ilośc energii, wpływają na kondycje skóry i włosów, pomagają wytwarzać ważne substancje i przyswajać niektóre witaminy. 

Popularne wpisy

Treści znajdujące się w niniejszej witrynie nie stanowią opinii prawnych,
medycznych ani jakichkolwiek porad terapeutycznych, dietetycznych, prawnych
i innych, nie mogą więc być podstawą do podejmowania
decyzji bez konsultacji ze specjalistą w danej dziedzinie. Czytaj dalej.

Related Posts

Polecane

10 powodów, dla których warto ćwiczyć jogę?

W dzisiejszych czasach, w dobie szybkiego tempa życia i...

Chodnik – idealny dodatek do wnetrza

Estetyczne wizualnie, a jednocześnie niesamowicie praktyczne chodniki dywanowe będą...

Jak rozwijać u dzieci motorykę dużą poprzez codzienne czynności?

Rozwój ogólny dziecka to bardzo złożony, wieloetapowy i skomplikowany...

Jak przygotować się do karmienia piersią?

Wkrótce zostaniesz mamą? Narodziny bobasa to bez wątpienia prawdziwa...

Jak odpowiednio zadbać o swoje zdrowie?

W dzisiejszych czasach nasze tempo życia jest bardzo szybkie....

Przeziębienie – czy mogę biegać?

Niestety poranki i wieczory nadal są bardzo zimne. Wciąż...
0
Would love your thoughts, please comment.x