Jak przechowywać olej i oliwę?

Udostępnij

Wszystkie tłuszcze spożywcze są mieszaniną nasyconych i nienasyconych kwasów tłuszczowych. W zależności od rodzaju tłuszczu proporcje tych kwasów są różne. Liczne badania naukowe potwierdzają, że w zdrowej, zróżnicowanej diecie istotnym elementem są kwasy tłuszczowe jednonienasycone, które występują w większych ilościach w olejach np. rzepakowym, oliwach z oliwek, a także w orzechach oraz awokado. Możemy znaleźć je w nasionach i pestkach oraz mięsie, rybach i jajkach. Aby zachować jak najwięcej zdrowych wartości, tłuszcze należy właściwie przechowywać.

Oto kilka zasad:

  1. Oleje przechowuj w temperaturze pokojowej z dala od światła w zamkniętej szafce kuchennej. Zwróć jednak uwagę, że są oleje, które, aby zachowały swoje najlepsze właściwości, należy przechowywać w lodówce np. olej lniany. Zawsze zwróć uwagę na informacje podane przez producenta.

2. Olej kokosowy nie wymaga żadnych dodatkowych zabiegów. Przechowuj go w szczelnie zamkniętym słoiku w temperaturze pokojowej.

3. Oleje i oliwy zawsze przechowuj w zamkniętych butelkach bez dostępu tlenu.

4. Nie przechowuj oleju obok kuchenki czy piekarnika, ponieważ bliskość źródła ciepła może powodować wielokrotne nagrzewanie się oleju.

5. Jeżeli zażywasz suplementy diety z olejem rybim, przechowuj je w chłodnym miejscu bez dostępu światła np. w zamkniętej szafce, ale z dala od źródeł ciepła. Zwróć uwagę czy producent nie zaleca przechowywania ich w lodówce.

6. Jeżeli samodzielnie wykonujesz w domu oliwy smakowe np. oliwę czosnkową przechowuj ją w lodówce i spożyj w ciągu kilku dni.

Pamiętaj, że zdrowe tłuszcze są niezbędnym składnikiem zróżnicowanej diety i nie należy z nich rezygnować. Dobrej jakości oleje, dobrze przechowywane i odpowiednio użyte do potraw pełnią w organizmie wiele ważnych funkcji, m.in. dostarczają znaczną ilośc energii, wpływają na kondycje skóry i włosów, pomagają wytwarzać ważne substancje i przyswajać niektóre witaminy. 

Related Posts

Polecane

Ciąża tydzień po tygodniu – co warto wiedzieć?

Ciąża to niezwykły czas w życiu całej rodziny. Warto wiedzieć...

Co to jest odruch Moro?

Odruch Moro jest to fizjologiczny odruch bezwarunkowy charakterystyczny dla...

Zielona herbata – dlaczego warto ją pić?

Zielona herbata cieszy się bardzo dużą popularnością, również w...

Jak dobrać muchę do stylizacji?

Wybór odpowiedniej muchy często okazuje się bardzo trudnym zadaniem....

Co przyszła mama powinna wiedzieć o pierwszych 8 tygodniach rozwoju ciąży

Pierwsze tygodnie ciąży to okres embrionalny. Rozpoczyna się od...

8 grup produktów, których nie może zabraknąć w zdrowej diecie

Chyba każdemu z nas zależy na zdrowym i sprawnym...
0
Would love your thoughts, please comment.x