Czym jest budzikowy ból głowy i jakie są jego przyczyny?

Udostępnij

Czy zdarza Ci się, że w środku nocy budzi Cię ból głowy? Budzikowy ból głowy, to rzadki rodzaj bólu, który pojawia się tylko w czasie snu. Ból ten bardzo często pojawia się o podobnych porach. Lekarze opisują go jako nocne dolegliwości, które mogą wynikać z aktywacji obszaru mózgu, który odpowiada za przetwarzanie bólu. Jako przyczynę podają też zaburzenia wydzielania melatoniny.

Czy ten rodzaj bólu może być groźny?

Budzikowy ból głowy może pojawiać się nawet kilkukrotnie w ciągu miesiąca. Cierpi na niego około 1% społeczeństwa. Określa się go jako ból pierwotny, co oznacza, że jego przyczyną prawdopodobnie nie są schorzenia, ale jeżeli ból ten nas niepokoi warto porozmawiać o nim z dobrym lekarzem.

Jak rozpoznać budzikowy ból głowy?

Ten rodzaj bólu dość łatwo rozpoznać, ponieważ ma bardzo charakterystyczne cechy. Przede wszystkim jest to rodzaj bólu, który wybudza ze snu, w dodatku pojawia się w nocy i to zazwyczaj o podobnych porach, najczęściej między 2:00, a 4:00 w nocy. Jest to ból tępy, który występuje najczęściej po obu stronach głowy, ale zdarzają się przypadki, w których ciężko ustalić konkretne miejsce, gdzie go odczuwamy. Zazwyczaj jest rozproszony. Budzikowy ból głowy nie powoduje niepokoju i nie towarzyszą mu inne objawy takie jak łzawienie, nudności, czy światłowstręt. Czas trwania to zazwyczaj do 30 minut.

Jakie są przyczyny budzikowego bólu głowy?

Obecnie nie da się jednocześnie określić, jakie są przyczyny pojawiania się budzikowego bólu głowy. Jako możliwe elementy wskazuje się między innymi nieprawidłowe uwalnianie melatoniny oraz zaburzenia snu, na które uskarża się coraz więcej Polaków. Przyczyną może być także aktywność mózgu w trakcie snu, która pojawia się w obszarach, które odpowiadają za odczuwanie bólu. Jako możliwe przyczyny podaje się też nadciśnienie tętnicze oraz niski poziom tlenu. Badania jednak wciąż trwają dlatego trudno jednoznacznie wskazać przyczyny.

Czy przy budzikowym bólu głowy warto wykonać jakieś badania?

Jeśli jakiekolwiek objawy budzą u Ciebie niepokój, koniecznie skonsultuj się ze swoim lekarzem, który w razie potrzeby zaproponuje odpowiednia badania diagnostyczne, które pomogą wykluczyć inne choroby, które mogą powodować takie objawy. Dla pewności można wykonać rezonans magnetyczny głowy, badania polisomnograficzne oraz kontrolne badania neurologiczne.

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób ma problemy ze snem. Na dłuższą metę nie powinno się ich zlekceważyć szczególnie, że mogą przekształcić się w poważniejsze problemy. Bezsenność to bardzo poważny problem zdrowotny, który trudno się leczy. Napewno warto przed snem przewietrzyć pokój, w którym śpimy, ograniczyć korzystanie ze smartfona czy oglądanie telewizji, ostatni posiłek zjeść na 2-3 godziny przed udaniem się na nocny spoczynek. Zadbajmy o sen, bo to najlepsza regeneracja dla naszego organizmu. 

Popularne wpisy

Treści znajdujące się w niniejszej witrynie nie stanowią opinii prawnych,
medycznych ani jakichkolwiek porad terapeutycznych, dietetycznych, prawnych
i innych, nie mogą więc być podstawą do podejmowania
decyzji bez konsultacji ze specjalistą w danej dziedzinie. Czytaj dalej.

Related Posts

Polecane

Jak budować pewność siebie?

Czy zdarzyło Ci się myśleć, że większość osób wokół...

Kto powinien płacić w restauracji?

Każdy z nas nie raz zadawał sobie pytanie, kto...

Czym jest ADHD i czy może mieć coś wspólnego z dietą?

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób spostrzega siebie samych...

Kalendarz sezonowych owoców i warzyw – sierpień

Lato w pełni, a wraz z nim bogactwo darów...

Kalendarz sezonowych owoców i warzyw w lipcu

Lipiec to wymarzony miesiąc pod kątem dostępności warzyw i...

Jak urządzić małe mieszkanie?

Optymalne urządzenie małego mieszkania może wydawać się sporym wyzwaniem....
0
Would love your thoughts, please comment.x