Codziennie nasz organizm narażony jest na wiele czynników, które mogą przyspieszać procesy starzenia się organizmu, a także negatywnie wpływać na nasze zdrowie i samopoczucie. Chociaż nadal nie wiemy wszystkiego o procesach starzenia się, udowodniono, że istnieją składniki, które z dużym prawdopodobieństwem wpływają na nasze zdrowie. W ostatnich latach dużo mówi się o postarzających właściwościach cukru.
Czy po zjedzeniu każdego ciastka czy cukierka robimy się starsi i co to są cząsteczki AGE?
Niestety, ale w tej teorii tkwi maleńkie ziarnko prawdy. Już na początku XX wieku francuski chemik i lekarz Louis Camille Millard opublikował wyniki badań nad reakcjami białek z cukrami. Proces ten zwany glikacją prowadzi do powstawania cząsteczek AGE (Advanced Glycation Endoproducts, czyli zaawansowanych produktów glikacji). Najprościej mówiąc im mamy wyższy poziom glukozy, tym mocniej oblepione są nią białka w naszym organizmie, a co za tym idzie, białka te są niszczone. W konsekwencji zostaje osłabiona elastyczność naszych tkanek budujących ścięgna, skórę czy naczynia krwionośne.
Dlaczego nadmiar cząsteczek AGE skraca życie?
W badaniach nad zwierzętami udowodniono, że duża koncentracja cząsteczek AGE w organizmie skraca długość życia i przyspiesza procesy starzenia się organizmu. Cząsteczki AGE mogą również nasilać procesy zapalne i powodować wytwarzanie wolnych rodników. Wysokie spożycie cukrów, w szczególności fruktozy i produktów zawierających syrop glukozowo-fruktozowy może prowadzić do rozwoju insulinooporności i zaburzeń lipidowych, dlatego tak ważne jest czytanie składu na etykietach produktów, które kupujemy.
Co zrobić, gdy chcemy zjeść coś słodkiego?
Najprostszym rozwiązaniem będzie wybór świeżych lub suszonych owoców zamiast ciastek czy cukierków. Dobrą alternatywą jest też czekolada z wysoką zawartością kakao, jednak tu warto przeczytać etykietą ze składem tego produktu. Ważne jest też zachowanie umiaru.
Zbyt duża ilość cukru w naszym organizmie nie boli. Na choroby związane ze spożywaniem zbyt dużej ilości cukrów pracujemy latami, wkładając na talerz produkty, które nam szkodzą. Jest jednak dobra wiadomość – to my możemy wpływać na sposób i jakość naszego żywienia. To od nas zależy styl życia, który wybieramy. W końcu każdy wie, że lepiej zapobiegać niż leczyć.