Stare powiedzenie „jesteś tym, co jesz” niesie w sobie ważne przesłanie. Codziennie nasz organizm narażony jest na wiele czynników, które mogą przyspieszać procesy starzenia się organizmu, a także negatywnie wpływać na nasze zdrowie i samopoczucie. Chociaż nadal nie wiemy wszystkiego o procesach starzenia się, udowodniono, że istnieją składniki, które z dużym prawdopodobieństwem wpływają na nasze zdrowie. Jednym z nich jest błonnik pokarmowy.
Dlaczego powinniśmy jeść produkty bogate w błonnik
Produkty bogate w błonnik pokarmowy pomagają nam utrzymać właściwą masę ciała. Ponadto zapobiegają zaparciom, oczyszczają nasze jelita z zalegających resztek pokarmowych, a także pośrednio wpływają na gospodarkę cholesterolu oraz cukrów w organizmie. Dodatkowo mogą działać profilaktycznie, chroniąc nasz organizm przed rozwojem nowotworów, ponieważ pomagają usuwać szkodliwe substancje z jelit i skracają ich kontakt ze śluzówką jelita, która to odpowiedzialna jest między innymi za wchłanianie substancji pokarmowych. Warto też wspomnieć, że spożycie błonnika zwiększa różnorodność mikroflory jelitowej.
W jakich produktach występuje błonnik
Błonnik możemy znaleźć:
- w warzywach
- owocach świeżych i suszonych np. figach, śliwkach, morelach
- orzechach
- pestkach np. dyni, nasionach słonecznika, siemieniu lnianym, nasionach chia
- zbożach – szczególnie w razowym pieczywie, otrębach
- nasionach roślin strączkowych
- kiełkach.
Ile błonnika powinniśmy spożywać
Według zaleceń WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) dzienne spożycie błonnika powinno wynosić około 20-40 gramów. Nawet ze zdrowym składnikiem pokarmowym nie należy przesadzać, ponieważ nadmierne spożycie błonnika może przyczynić się do słabszego wchłaniania tłuszczów, witamin i minerałów czy też podrażniać jelita.
Zdrowa dieta bogata w błonnik jest bardzo ważna w zachowaniu zdrowia i młodości. Spożywając produkty bogate w błonnik powinniśmy pamiętać o piciu wody oraz o tym, że istnieją różne frakcje błonnika, dlatego ważne jest aby nasza dieta była jak najbardziej urozmaicona.