Jak dbać o ścierki kuchenne i jak je prać, aby długo nam służyły?

Udostępnij

Ściereczki kuchenne to podstawowe wyposażenie każdej kuchni. Korzystamy z nich podczas wielu prac kuchennych. Są niezastąpione do wycierania blatów, kuchenki, szafek czy naczyń. Niestety szybko osadzają się na nich różnego rodzaju zabrudzenia, a to prowadzi do sytuacji, w której stają się doskonałym siedliskiem do rozwoju bakterii i wirusów.

Oto kilka prostych rad jak dbać o ściereczki kuchenne:

  1. Przede wszystkim należy prać je regularnie. Powinniśmy to robić przynajmniej co kilka dni. Trzeba pamiętać o tym, aby temperatura prania nie była niższa niż 60 stopni Celsjusza. Dzięki praniu w wysokich temperaturach pozbędziemy się z nich groźnych bakterii.
  2. Jeżeli ściereczki brzydko pachną warto przed praniem wypłukać je w wodzie z octem lub spryskać je roztworem octu z wodą w proporcji 50% octu i 50% wody. Po spryskaniu warto pozostawić je na kilka minut i następnie wyprać w temperaturze 60 stopni Celsjusza.
  3. Innym skutecznym środkiem jest np. soda oczyszczona o znakomitych właściwościach dezynfekujących. Wystarczy, że do miski z wodą wsypiemy kilka łyżek tego produktu oraz wlejemy odrobinę ulubionego olejku zapachowego. Następnie w takim roztworze zanurzamy ścierki na kilkanaście minut i po upływie tego czasu pierzemy je w pralce. Na koniec musimy pamiętać o ich dokładnym wysuszeniu.
  4. Ściereczki po każdym użyciu powinny być rozwieszone, aby mogły swobodnie wysychać.
  5. Wilgotne ścierki po użyciu można przepłukać w zimnej wodzie a następnie je rozwiesić. Zimna woda spowolni proces namnażania się niepożądanych mikroorganizmów.
  6. Do bardzo brudnych powierzchni warto użyć najpierw ręcznika papierowego, a następnie ściereczki.

Na koniec jeszcze jedna ważna informacja: kilka razy w roku warto wymienić ścierkę na zupełnie nową. Wykorzystanie powyższych patentów ułatwia dbanie o porządek w kuchni i ma istotne znaczenie nie tylko dla naszego komfortu, ale również zdrowia.

Related Posts

Polecane

Jak skutecznie posprzątać mieszkanie i utrzymać w nim porządek?

Potrzebujesz podpowiedzi jak skutecznie posprzątać dom, ale nie wierzysz,...

7 sposobów na to jak być szczęśliwym.

W trudnych czasach coraz częściej zastanawiamy się jak odnaleźć...

Jak mądrze wychować dziecko?

To pytanie nurtuje wielu rodziców. Niełatwo znaleźć jednoznaczną odpowiedź....

Jak myśleć pozytywnie?

Myśl pozytywnie – rada, którą często możemy usłyszeć. Brzmi...

Jak uprościć swoje życie?

Czy Ty też coraz częściej gonisz w przysłowiową piętkę?  Zastanawiasz...

Jak zaoszczędzić pieniądze?

W obecnych czasach coraz częsciej zastanawiamy się jak zaoszczędzić...
0
Would love your thoughts, please comment.x