Wybierając armaturę sanitarną do naszych mieszkań, z reguły kierujemy się jej designem oraz walorami użytkowymi. Mimo ich niewielkich rozmiarów ma ona duże znaczenie w kontekście aranżacji całego wnętrza – przykuwa uwagę i jest „wisienką na torcie” całej koncepcji wystroju.
Producenci oferują dziesiątki różnorodnych baterii łazienkowych i kuchennych, które prezentują odmienne spojrzenia na design i użytkowość. Wszystkie łączy jednak jedna właściwość – aby cieszyć się ich wyglądem, należy o nie odpowiednio dbać. W związku z tym eksperci marki Laveo przygotowali poradnik, dzięki któremu utrzymanie armatury w czystości będzie dużo łatwiejsze.
Dbanie o czystość przedłuża życie baterii
O armaturę sanitarną należy dbać tak, jak o każdy element wystroju mieszkania. Pielęgnacja baterii, obok standardowego ścierania kurzu, czy mycia podłóg, powinna być stałym punktem cotygodniowego sprzątania. Dzięki niej zapobiegamy m.in. tworzeniu się osadów wapiennych, czyli tzw. kamienia, który jest jednym z pierwszych kroków do zaburzenia estetyki armatury, a w konsekwencji nawet jej awarii. Gdy jednak dojdzie do pojawienia się nieestetycznego osadu, walkę z nim powinniśmy rozpocząć od przeczyszczenia baterii wodą z mydłem lub, w przypadku większego zanieczyszczenia, roztworu wody z octem w stosunku 1:1. Jeśli te sposoby zawiodą, wtedy powinniśmy zakupić dedykowane ekologiczne środki chemiczne. Nie powinny one zawierać w składzie kwasów, alkoholi, czy chloru, a gdy posiadamy baterię z niklowo-chromową powłoką, również podchloryn potasu i chloru. Te substancje mogą bowiem zniszczyć powierzchnię baterii. Jeśli dysponujemy baterią termostatyczną, istotne jest także cykliczne przekręcanie pokrętła termostatu oraz zmiana pozycji przełącznika funkcji – dzięki temu kamień nie będzie zbierał się w środku i uszkadzał głowicy.
Do niedawna spotykany tylko w nielicznych łazienkach, a obecnie popularniejszy od starszej siostry wanny. Mowa oczywiście o prysznicu W porównaniu do wanien jest on po prostu wygodniejszy w codziennym użytkowaniu. Chętnie wyposażamy go w specjalne panele oraz deszczownie, które umilają codzienną higienę. W przypadku deszczownic oraz słuchawek miejsce wylotu wody z reguły pokrywają gumowe końcówki, na których często zostaje osad. Aby do tego nie dopuścić, po każdym użyciu należy „przeczesać” je ręką, co skruszy kamień. Trikiem, dzięki któremu deszczownica nie będzie akumulowała wewnątrz osadu, jest pozostawienie jej pod skosem. To rozwiązanie sprawia, że woda swobodnie skapuje (na deszczownicy ustawionej w pozycji horyzontalnej woda wysycha, pozostawiając kamień)
Jak wybrać armaturę?
Najważniejsze jest dopasowanie armatury do własnych potrzeb. W przypadku kuchni należy postawić przede wszystkim na funkcjonalność. W portfolio marki Laveo znajdziemy m.in. baterie z wyciąganą wylewką, która ułatwi mycie naczyń czy produktów spożywczych. W przypadku mniejszych pomieszczeń, w których liczy się każdy centymetr kwadratowy (np. tam, gdzie zlewozmywak montowany jest pod oknem), doskonale sprawdzą się natomiast baterie ze składaną wylewką. Mała powierzchnia powinna skłonić nas także do zaopatrzenia się w instalacje podtynkowe oraz odpływy liniowe. Kolejnym elementem wyposażenia armatury, na który powinniśmy zwrócić uwagę, jest aerator. Pozwala on na oszczędność wody, co z jednej strony jest dobre dla środowiska, a z drugiej przełoży się na obniżenie rachunków za media.
Armatura sanitarna jest podstawowym i koniecznym elementem wyposażenia każdego domu i mieszkania. W związku z tym pod względem pielęgnacji powinniśmy traktować ją z tą samą uwagą, z jaką traktujemy podłogi, szafki, czy okna. Podobnie jak w przypadku większości innych aktywności w naszym życiu najważniejsza jest systematyczność. Dzięki niej nasza wkład w utrzymanie czystości armatury zostanie ograniczony do minimum, a my będziemy mogli cieszyć się estetycznym wyglądem naszych kuchni i łazienek przez długi czas.