Dlaczego warto mieć zwierzęta?

Udostępnij

Zastanawialiście się kiedyś, co dzieje się z waszym organizmem, gdy głaszczecie zwierzę? Czy posiadanie w domu zwierząt ma więcej plusów, czy minusów? Całkiem niedawno miałam okazję brać udział w bardzo ciekawej rozmowie dotyczącej zwierząt domowych. Po całej dyskusji zdecydowałam się nawet sięgnąć do internetu i zapoznać się z różnymi badaniami i ankietami. Dlaczego warto mieć zwierzęta?

Moje przeczucia co do większej ilości pozytywów płynących z posiadania zwierzęcego członka rodziny potwierdziły się, a dziś chciałabym się z Wami podzielić kilkoma ciekawymi faktami, które przeczytałam. Od dziecka wychowywałam się zawsze przy zwierzętach, więc część z tych faktów mogę też potwierdzić osobiście. A oto one:

Uśmiech

Zwierzęta domowe potrafią bardzo pozytywnie wpłynąć na nasz humor. Jeśli w naszym domu znalazło się miejsce dla czworonożnego przyjaciela, to już od samego wejścia do domu widzimy, jak zwierzak biegnie do nas żeby nas powitać. Kot też potrafi radośnie przywitać swojego właściciela po nieobecności. Czy naprawdę jest tu ktoś, kto nie uśmiechnąłby się na taki widok?

Odczucie stresu i bólu

Przeprowadzono badania, z których wynikało, że Ci pracownicy, którzy mogli zabrać ze sobą do pracy swojego psa, są zdecydowanie mniej zestresowani od pozostałych. Dodatkowo udowodniono też, że głaskanie kota czy psa, potrafi złagodzić odczuwanie bólu. Mówi się też, że kot potrafi wyczuć promieniowanie z bolesnego miejsca swojego właściciela i będzie się na nim kładł, aby całe zjawisko złagodzić. Czy może być w tym część prawdy? Na pewno skupienie się na naszym futrzanym przyjacielu pomoże nie myśleć tak intensywnie o bólu. Kot to przecież naturalny termoforek :).

Zdrowie

Nie powinno być to dla Was zaskoczeniem: osoby, które posiadają w domu psa, są w znacznie lepszej kondycji od ich rówieśników bez zwierząt. Nie dość, że przez spacery poprawiają swoją kondycję, to bardziej uodparniają się na brzydką pogodę. Dzięki wyższej odporności znacznie szybciej dochodzą do siebie po chorobie. W dodatku dowiedziono, że dzieciństwo spędzone ze zwierzętami może zmniejszyć ryzyko wystąpienia późniejszych alergii.

Serce

Przytulanie i głaskanie zwierzaka, a nawet patrzenie na rybki sprawia, że obniża się nasze ciśnienie i tętno. Właściciele zwierząt mają też zazwyczaj niższy poziom złego cholesterolu. Z badań wynika, że rzadziej chorują na serce, a ich szanse przeżycia po zawale są znacznie większe.

Podsumowanie

Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ po zabawie ze zwierzakiem nasz mózg decyduje o zwiększeniu wydzielania się hormonów szczęścia. Posiadanie zwierząt zwiększa też znacznie szansę na poznanie innych właścicieli i poszerzenie grona znajomych. Decyzja wydaje się prosta, nasz humor i zdrowie są ważniejsze od czystej podłogi. Pamiętajcie jednak, że decyzja o przygarnięciu do domu pupila musi być dobrze przemyślana! Zwierzę, to przyjaciel na całe życie w pełni zależny od Ciebie.

Ciekawa jestem Twojego zdania na temat posiadania zwierząt.

Related Posts

Polecane

Ciąża tydzień po tygodniu – co warto wiedzieć?

Ciąża to niezwykły czas w życiu całej rodziny. Warto wiedzieć...

Co to jest odruch Moro?

Odruch Moro jest to fizjologiczny odruch bezwarunkowy charakterystyczny dla...

Zielona herbata – dlaczego warto ją pić?

Zielona herbata cieszy się bardzo dużą popularnością, również w...

Jak dobrać muchę do stylizacji?

Wybór odpowiedniej muchy często okazuje się bardzo trudnym zadaniem....

Co przyszła mama powinna wiedzieć o pierwszych 8 tygodniach rozwoju ciąży

Pierwsze tygodnie ciąży to okres embrionalny. Rozpoczyna się od...

8 grup produktów, których nie może zabraknąć w zdrowej diecie

Chyba każdemu z nas zależy na zdrowym i sprawnym...
0
Would love your thoughts, please comment.x