Coraz częściej słyszymy, że jelita są naszym drugim mózgiem i że to od ich kondycji zależy nasze zdrowie. Tezę tę potwierdzają liczne badania i obserwacje. Zdrowa mikroflora jelitowa ma korzystny wpływ na nasz organizm, w tym stan skóry. Bardzo często w reklamach słyszymy o probiotykach, prebiotykach i synbiotykach. Czy wiesz jakie są różnice pomiędzy nimi?
Co to są probiotyki
Probiotyki to inaczej mówiąc szczepy drobnoustrojów, które po spożyciu są w stanie przetrwać w kwaśnym środowisku panującym w żołądku i nie zginąć pod wpływem działania enzymów trawiennych, a następnie przedostać się do jelit i skolonizować je, czyli rozgościć się w nich na dobre. Najbardziej znanymi źródłami probiotyków są fermentowane produkty mleczne np. jogurt, kefir czy maślanka. Znajdziemy je również między innymi w kiszonej kapuście, ogórkach, kwasie chlebowym czy zakwasie buraczanym.
Co to są prebiotyki
Prebiotyki to z kolei substancje będące pożywką dla dobrych bakterii. Odżywiają je i pobudzają ich wzrost. Występują np. w cebuli, czosnku, porach, szparagach czy cykorii.
Co to są synbiotyki
Najprostsza definicja synbiotyku mówi, że jest to połączenie probiotyku i prebiotyku zamknięte np. w kapsułce suplementu diety.
Mikroflora jelitowa, która zamieszkuje jelita pełni w nich wiele ważnych funkcji. Warto wiedzieć, że to ona pobudza komórki jelita do pracy, chroni je przed kolonizacją chorobotwórczych bakterii i grzybów i wpływa korzystnie na układ immunologiczny, wydziela substancje, które odżywiają komórki jelit. Warto, więc zadbać o jej kondycję włączając do diety produkty bogate w probiotyki i prebiotyki i dbać o zdrową, zróżnicowaną dietę pełną kolorowych warzyw i owoców.