Co to są probiotyki, prebiotyki i synbiotyki?

Udostępnij

Coraz częściej słyszymy, że jelita są naszym drugim mózgiem i że to od ich kondycji zależy nasze zdrowie. Tezę tę potwierdzają liczne badania i obserwacje. Zdrowa mikroflora jelitowa ma korzystny wpływ na nasz organizm, w tym stan skóry. Bardzo często w reklamach słyszymy o probiotykach, prebiotykach i synbiotykach. Czy wiesz jakie są różnice pomiędzy nimi?

Co to są probiotyki

Probiotyki to inaczej mówiąc szczepy drobnoustrojów, które po spożyciu są w stanie przetrwać w kwaśnym środowisku panującym w żołądku i nie zginąć pod wpływem działania enzymów trawiennych, a następnie przedostać się do jelit i skolonizować je, czyli rozgościć się w nich na dobre. Najbardziej znanymi źródłami probiotyków są fermentowane produkty mleczne np. jogurt, kefir czy maślanka. Znajdziemy je również między innymi w kiszonej kapuście, ogórkach, kwasie chlebowym czy zakwasie buraczanym.

Co to są prebiotyki

Prebiotyki to z kolei substancje będące pożywką dla dobrych bakterii. Odżywiają je i pobudzają ich wzrost. Występują np. w cebuli, czosnku, porach, szparagach czy cykorii.

Co to są synbiotyki

Najprostsza definicja synbiotyku mówi, że jest to połączenie probiotyku i prebiotyku zamknięte np. w kapsułce suplementu diety.

Mikroflora jelitowa, która zamieszkuje jelita pełni w nich wiele ważnych funkcji. Warto wiedzieć, że to ona pobudza komórki jelita do pracy, chroni je przed kolonizacją chorobotwórczych bakterii i grzybów i wpływa korzystnie na układ immunologiczny, wydziela substancje, które odżywiają komórki jelit. Warto, więc zadbać o jej kondycję włączając do diety produkty bogate w probiotyki i prebiotyki i dbać o zdrową, zróżnicowaną dietę pełną kolorowych warzyw i owoców.

Related Posts

Polecane

Ciąża tydzień po tygodniu – co warto wiedzieć?

Ciąża to niezwykły czas w życiu całej rodziny. Warto wiedzieć...

Co to jest odruch Moro?

Odruch Moro jest to fizjologiczny odruch bezwarunkowy charakterystyczny dla...

Zielona herbata – dlaczego warto ją pić?

Zielona herbata cieszy się bardzo dużą popularnością, również w...

Jak dobrać muchę do stylizacji?

Wybór odpowiedniej muchy często okazuje się bardzo trudnym zadaniem....

Co przyszła mama powinna wiedzieć o pierwszych 8 tygodniach rozwoju ciąży

Pierwsze tygodnie ciąży to okres embrionalny. Rozpoczyna się od...

8 grup produktów, których nie może zabraknąć w zdrowej diecie

Chyba każdemu z nas zależy na zdrowym i sprawnym...
0
Would love your thoughts, please comment.x