W Polsce ziemniaki są niezwykle popularne o czym może świadczyć ilość uprawianych odmian. Różnią się między sobą wielkością bulw, smakiem, kolorem i terminem zbiorów. Są doskonałym dodatkiem do obiadu. Zaliczamy je do grupy roślin psiankowatych. Ze względu na bardzo bogate możliwości wykorzystania ich w naszych domach warto bliżej zapoznać się z ich właściwościami.
Ziemniaki są skarbnicą witamin i minerałów
Ziemniaki to doskonałe źródło energii, białka, witamin z grupy B, C czy beta karotenu oraz składników mineralnych takich jak potas, magnez, cynk, miedź, fosfor, mangan i jod. Są doskonałym źródłem błonnika pokarmowego, który poprawia perystaltykę jelit, ułatwia trawienie i daje poczucie sytości. Ponadto ziemniaki pomagają oczyszczać organizm z toksyn.
Ziemniaki są niskokaloryczne, ale mają wysoki indeks glikemiczny
Ziemniaki nie zawierają dużo kalorii – w 100 g są zaledwie 73 kcal. Niestety posiadają wysoki indeks glikemiczny, o czym powinny pamiętać osoby chore na cukrzycę. Istnieje sposób na obniżenie tego wskaźnika. Po ugotowaniu można je schłodzić i wstawić do lodówki na kilka godzin, a następnie odgrzać. Niska temperatura przekształca skrobię zawartą w ziemniakach na bardziej oporną, co utrudnia jej rozkład w organizmie.
Jak wybrać ziemniaki?
W Polsce ziemniaki dzielimy na 4 grupy:
- Typ A – twarde, wilgotne o niskiej zawartości skrobi. Idealne do sałatek, gotowania czy pieczenia w mundurkach lub na grilla.
- Typ B – nie rozsypują się podczas gotowania, o średniej twardości i zawartości skrobi. Idealne do gotowania, pieczenia i smażenia. https://jolagotuje.pl/2015/12/placki-ziemniaczane/
- Typ C – mączyste z dużą ilością skrobi. Idealne do przygotowywania kopytek, pyz, klusek czy placków.
- Typ D – bardzo mączysty, rozgotowujący się. Odmiany tego typu nie maja większego zastosowania kulinarnego, ponieważ mają suchy, szorstki miąższ.
Ziemniaki wykorzystywane są w medycynie naturalnej
Ugotowane ziemniaki można stosować jako okłady na bolące miejsca. Ciepłe, rozgniecione ziemniaki wkładamy np. do płóciennego lub bawełnianego woreczka i przykładamy na bolące miejsce. Pomocne mogą być przy bólach reumatycznych, bólach brzucha czy ucha. Podobno surowe plastry ziemniak przyłożone do skroni pomagają łagodzić bóle migrenowe. Okłady z surowych ziemniaków pomocne są w łagodzeniu siniaków i przyspieszają ich wchłanianie. Ze względu na wysoką strawność i bogate wartości odżywcze gotowane ziemniaki warto włączyć do diety osób wracających do zdrowia po różnych chorobach, szczególnie cierpiących na schorzenia układu pokarmowego.
Jak najlepiej przyrządzać ziemniaki?
Ziemniaki najlepiej gotować lub piec w całości wraz ze skórką, aby nie tracić cennych składników odżywczych. Może skorzystasz z przepisu na pyszną i łatwą przekąskę lub ciekawy dodatek do obiadu łączący w sobie smak frytek i pieczonych ziemniaków? Idealne do tego przepisu są młode ziemniak, ale stare również się sprawdzą, wystarczy je obrać. Po upieczeniu wyglądają bardzo atrakcyjnie i pysznie smakują.
https://jolagotuje.pl/2022/10/ziemniaki-hasselback-pieczone-ziemniaki-w-stylu-szwedzkim/
Ziemniaki ze względu na ich wartości odżywcze warto włączyć do swojej diety nawet kilka razy w tygodniu. Ograniczenia w tej kwestii dotyczą jedynie osób cierpiących na cukrzycę.