Dlaczego czytanie dzieciom jest takie ważne?

Udostępnij

Czytanie dzieciom to nie tylko przyjemność, ale również bardzo ważna czynność w procesie wychowywania dziecka. Dzieci, którym rodzice regularnie czytają na dobranoc, zyskują nie tylko wiedzę i rozumienie świata, ale także kształtują swój język oraz wyobraźnię. Dlaczego czytanie dziecku jest takie ważne? Poniżej kilka przykładów.

Czytanie pozwala się zrelaksować

Czytanie na dobranoc pozwala dziecku zrelaksować się przed snem, a także wprowadza je w świat fantazji i wyobraźni. W ten sposób dziecko może na chwilę oderwać się od rzeczywistości i odprężyć się przed snem. Ponadto, pozytywne doświadczenia związane z czytaniem przed snem mogą stać się dla dziecka miłym zwyczajem, który będzie chętnie praktykować także w dorosłym życiu.

Czytanie wpływa na rozwój mowy dziecka

Czytanie dzieciom na dobranoc wpływa także na rozwój mowy dziecka. Dziecko słysząc różne słowa i wyrażenia, uczy się ich znaczenia i sposobu ich użycia w różnych sytuacjach życiowych. Ponadto, częste czytanie na dobranoc rozwija słownik dziecka oraz pozwala mu na swobodne i poprawne formułowanie myśli. Z czasem dziecko staje się bardziej pewne siebie w mówieniu i zaczyna swobodnie wyrażać swoje myśli.

Czytanie rozwija wyobraźnię

Czytanie na dobranoc rozwija wyobraźnię dziecka. Książki pełne są magicznych historii i postaci, które  to pobudzają wyobraźnię dziecka. Dziecko może się wczuwać w rolę bohaterów książek, a także rozwijać swoje umiejętności logicznego myślenia, co przyczynia się do ogólnego rozwoju intelektualnego dziecka, szczególnie jeśli osoba dorosła chce z dzieckiem rozmawiać o poszczególnych wątkach czytanych historii.

Czytanie pogłębia dobre relacje

Czytanie na dobranoc to także idealny czas na budowanie relacji między rodzicem a dzieckiem. To ważny moment, w którym dziecko może poczuć  bliskość rodzica, a rodzic może w spokojny i pozytywny sposób przekazywać swoje wartości i doświadczenia. Czytanie na dobranoc pozwala także na rozmowę o różnych tematach, co może prowadzić do rozwijania empatii i zrozumienia się wzajemnie. Dziecko mające dobre relacje ze swoim rodzicem, lepiej radzi sobie w życiu. Wie, że nie jest samo. Potrafi opowiadać o swoich sukcesach, ale co ważniejsze również o problemach.

Codzienne czytanie tworzy rytm, którego dzieci potrzebują

W dzisiejszych czasach, kiedy coraz więcej czasu spędzamy przed ekranami komputerów i telefonów, czytanie na dobranoc to idealny sposób na oderwanie się od ekranu i spędzenie czasu z dzieckiem w sposób pozytywny i kreatywny. Dzięki temu, że czytanie na dobranoc staje się stałym elementem codziennych rytuałów, dziecko może poczuć się dobrze i stabilnie. Małe dzieci bardzo lubią powtarzalne rytuały. Czują się dzięki nim bezpiecznie.

Dlaczego warto czytać dziecku regularnie?

Regularne czytanie dziecku ma dobry wpływ na jego ogólny rozwój. Poprawia samopoczucie małego człowieka, rozwija wyobraźnię, język, myślenie logiczne, kreatywność, pozwala na budowanie głębszych relacji między rodzicem a dzieckiem oraz wprowadza je w niezwykle bogaty i piękny świat literatury. Dzieci, które przy pomocy opiekunów poznają najróżniejsze historie literackie, zazwyczaj same w późniejszym okresie wykazują większą chęć do czytania i bardziej lubią książki niż dzieci, które nie doświadczyły tego zwyczaju.

Warto również zauważyć, że czytanie dzieciom nie musi być zarezerwowane tylko dla rodziców. Na przykład dziadkowie, starsze rodzeństwo, nauczyciele, czy wolontariusze czytający dzieciom np. na targach książki czy podczas różnych wydarzeń organizowanych w bibliotekach czy domach kultury mogą wprowadzać dziecko w niezwykle ciekawy świat literatury. Wszyscy z nich mają okazję wpłynąć na rozwój dziecka i stworzyć miłe, niezapomniane wspomnienia.

Co jeśli nie mamy książek w domu lub wszystkie już przeczytaliśmy?

W dobie technologicznej rewolucji, nie trzeba rezygnować z korzyści płynących z czytania dzieciom na dobranoc. Istnieje wiele aplikacji i książek elektronicznych, które mogą ułatwić proces czytania, szczególnie gdy rodzice są zapracowani i nie maja czasu na kupowanie czy wypożyczanie książek. Jednak należy pamiętać, że warto czasami odłożyć elektroniczne urządzenia i zasiąść z dzieckiem z tradycyjną książką.

Czytanie dzieciom na dobranoc to fantastyczny i niezwykle ważny zwyczaj. Doświadczenie to bardzo zbliża dziecko i opiekuna, jest rozwijające, buduje relacje oraz kształtuje charakter, a to tylko niektóre z korzyści, jakie płyną z tego prostego rytuału. W moje ocenienie to jeden z lepszych sposobu na spokojne i bezpieczne zakończenie dnia. Miłe chwile spędzone z bliskim człowiekiem i dobrą książką są bezcenne.

Popularne wpisy

Treści znajdujące się w niniejszej witrynie nie stanowią opinii prawnych,
medycznych ani jakichkolwiek porad terapeutycznych, dietetycznych, prawnych
i innych, nie mogą więc być podstawą do podejmowania
decyzji bez konsultacji ze specjalistą w danej dziedzinie. Czytaj dalej.

Related Posts

Polecane

Koszyczek pełen uroku: pomysły na piękne ozdoby wielkanocne

Piękne ozdoby do koszyczka wielkanocnego mogą całkowicie odmienić nawet...

Jak stres wpływa na rozwój dziecka?

Niemowlę przychodząc na świat, jest całkowicie zależne od otoczenia...

Jak nie bawić się z małym dzieckiem? Zachowania opiekuna, które mogą być źródłem strachu dziecka.

Czy wiesz, że mimo najlepszych chęci niektóre zachowania opiekunów,...

Jak wczesne doświadczenia z dzieciństwa wpływają na funkcjonowanie w dorosłym życiu? Style przywiązania.

Niemowlę przychodząc na świat, jest całkowicie zależne od otoczenia...

Jak budować pewność siebie?

Czy zdarzyło Ci się myśleć, że większość osób wokół...

Kto powinien płacić w restauracji?

Każdy z nas nie raz zadawał sobie pytanie, kto...
0
Would love your thoughts, please comment.x