Wigilia dla wielu osób, to jeden z ważniejszych dni w roku. To właśnie tego wieczoru rodziny zbierają się przy stole, by wspólnie zjeść kolację składającą się z tradycyjnych potraw. Jednym ze zwyczajów jest przygotowywanie nieparzystej liczby dań. Kiedyś w bardzo zamożnych domach przygotowywano 12 potraw, które symbolizowały według wierzeń ludowych 12 miesięcy roku, a według tradycji chrześcijańskiej 12 apostołów. Wśród potraw znajdowały się różne dania, które są charakterystyczne dla naszej rodzimej kuchni. Różnią się nieco w różnych regionach Polski, ale stanowią nieodłączny element wigilijnej kolacji.
Jednym z takich dań jest kapusta z grochem, która jest przygotowywana na bazie kapusty kiszonej, grochu i przypraw. W Wielkopolsce nazywana jest ciupką z grochem. W innych regionach Polski przygotowywany jest postny bigos z kiszonej kapusty i grzybów. Groch, kapusta i leśne grzyby miały według wierzeń ludowych przynosić dostatek, szczęście i chronić przed chorobami.
Kolejną potrawa jest czerwony barszcz. To danie jest bardzo popularne w polskiej kuchni i stanowi nieodłączny element wigilijnej kolacji. Najczęściej serwowany jest z uszkami lub drożdżowymi pasztecikami z kapustą i grzybami. Buraki według wierzeń miały zapewniać urodę i długowieczność. W niektórych rodzinach zamiast barszczu serwowana jest aromatyczna zupa grzybowa z łazankami.
Innym tradycyjnym daniem na Wigilię jest kutia, czyli słodka przystawka składająca się z mieszanki pszenicy, maku, orzechów i miodu. Walory smakowe sprawiają, że jest ona lubiana przez dzieci. W niektórych regionach Polski kutia zastępowana jest kluskami z makiem. Mak i ziarna zbóż są symbolem dostatku, urodzaju i płodności. Do przygotowywania tych potraw używa się miodu, który symbolizuje radość życia i obfitość.
W większości domów w czasie Wigilii na stole królują ryby w najróżniejszej postaci np. ryba po grecku, karp w galarecie czy śledź w najróżniejszych odsłonach. W tradycji chrześcijańskiej ryba to symbol Chrystusa. Według wierzeń ludowych ryby są symbolem płodności i narodzin.
Oprócz wymienionych powyżej dań, na wigilijnym stole nie może zabraknąć pierogów z kapustą i grzybami, a także różnego rodzaju sałatek, w tym najbardziej znanej sałatki jarzynowej. Wszystkie te dania tworzą niepowtarzalną kompozycję smaków i zapachów, które są nieodłącznym elementem polskiej wigilijnej kolacji.
W moim domu w Wigilię pachnie, również esencjonalnym kompotem z suszu. Nie brakuje w nim jabłek – symbolu pokoju, miłości i zdrowia, gruszek – symbolu długowieczności i śliwek, które miały odpędzać według wierzeń ludowych złe moce.
W Boże Narodzenie nie można zapomnieć o tradycyjnych ciastach, takich jak makowce czy pierniki. W wielu domach pojawiają się serniki oraz miodowniki.
Wigilijna kolacja składa się z wielu różnorodnych dań, które stanowią nieodłączny element polskiej kultury i tradycji. Każde z tych dań ma swój wyjątkowy smak i charakter, dzięki czemu tworzą one niepowtarzalną kompozycję, która zachwyca zarówno starszych, jak i młodszych członków rodziny.
Pamiętaj jednak, że najważniejsze w tej kolacji jest to, aby cieszyć się wyjątkowym charakterem tego szczególnego wieczoru. Wigilia to nie egzamin dla młodych ludzi, którzy nie wiedzą czasem jak odpowiadać na trudne, życiowe pytania. Wigilia to nie jest także maraton dla Pani domu przygotowującej nocami najróżniejsze potrawy. Bądźmy dla siebie mili i wspierajmy się. Wykorzystajmy czasem gotowe dania, które możemy kupić i zachowajmy siłę, by cieszyć się tym wyjątkowym czasem. Święta to czas radości i odpoczynku spędzony w gronie tych, których kochamy.