Czy jedzenie co 3 godziny przyspiesza metabolizm?

Udostępnij

Z pewnością spotkaliście się ze stwierdzeniem, że jedzenie 5 posiłków dziennie może bardzo korzystnie wpłynąć na Wasz metabolizm. W innej wersji można usłyszeć, że jedzenie co 3 godziny przyśpiesza metabolizm. Prawda jest jednak taka, że jest to jeden z najpopularniejszych mitów dietetycznych. Okazuje się, że częste spożywanie posiłków nie tylko nie ma wpływu na metabolizm, ale może też utrudniać odchudzanie.

Temat ewentualnego „przyśpieszenia” metabolizmu był już niejednokrotnie obiektem badań. Potwierdziły one, że częstsze spożywanie posiłków wcale nie wpływa na tempo utraty masy ciała. Jesteście ciekawi, co udało się ustalić?

Czy jedzenie 5 posiłków dziennie wpływa na metabolizm?

Nie i zostało to już potwierdzone za pomocą licznych badań. Czemu? Posiłek powinien spełniać pewne wymogi, które pozwolą nam odczuć satysfakcję po jego zjedzeniu. Ma on też możliwie najbardziej pobudzić syntezę białek mięśniowych. W przypadku, gdy sięgamy po małe i niezadowalające posiłki, istnieje bardzo duża szansa, że nasz apetyt będzie wzrastał, co przełoży się na częstsze sięganie po niezdrowe przekąski. To może mieć bardzo negatywny wpływ na efekty diety.

Czy jedzenie co 3 godziny przyspiesza metabolizm?

Jedzenie posiłków co 3 godziny w żaden sposób nie wpłynie na zwiększenie naszego metabolizmu. Oczywiście znajdą się osoby, których organizm świetnie będzie funkcjonował przy takim rozkładzie posiłków. Jest nawet szansa, że będą bardzo ładnie spalały nadmiar tkanki tłuszczowej. Jednak dopasowanie odpowiedniej ilości posiłków to kwestia bardzo indywidualna. Wpływ na to będzie miało wiele czynników takich jak styl życia, schorzenia lub aktualne wyniki badań.

Wpływ częstotliwości jedzenia na przyśpieszanie metabolizmu to mit! Każdy organizm jest inny i inaczej funkcjonuje. Istotne jest zaobserwowanie i zrozumienie co dla nas jest najlepsze i dostosowanie ilości posiłków do naszego trybu życia. Najprościej mówiąc, aby schudnąć trzeba w diecie zastosować ujemny bilans kaloryczny, czyli najlepiej po konsultacji z lekarzem lub dietetykiem po wyliczeniu całkowitego dziennego zapotrzebowania kalorycznego ustalić ilość posiłków z odpowiednią ilością spożywanych kalorii.

 


  • Cameron JD, Cyr MJ, Doucet E. Increased meal frequency does not promote greater weight loss in subjects who were prescribed an 8-week equi-energetic energy-restricted diet . Br J Nutr. (2010)
  • Palmer MA, Capra S, Baines SK. Association between eating frequency, weight, and health . Nutr Rev. (2009)
  • Smeets AJ, Westerterp-Plantenga MS. Acute effects on metabolism and appetite profile of one meal difference in the lower range of meal frequency . Br J Nutr. (2008)
  • Bellisle F, McDevitt R, Prentice AM. Meal frequency and energy balance . Br J Nutr. (1997)
  • Verboeket-van de Venne WP, Westerterp KR. Influence of the feeding frequency on nutrient utilization in man: consequences for energy metabolism . Eur J Clin Nutr. (1991)

Related Posts

Polecane

Ciąża tydzień po tygodniu – co warto wiedzieć?

Ciąża to niezwykły czas w życiu całej rodziny. Warto wiedzieć...

Co to jest odruch Moro?

Odruch Moro jest to fizjologiczny odruch bezwarunkowy charakterystyczny dla...

Zielona herbata – dlaczego warto ją pić?

Zielona herbata cieszy się bardzo dużą popularnością, również w...

Jak dobrać muchę do stylizacji?

Wybór odpowiedniej muchy często okazuje się bardzo trudnym zadaniem....

Co przyszła mama powinna wiedzieć o pierwszych 8 tygodniach rozwoju ciąży

Pierwsze tygodnie ciąży to okres embrionalny. Rozpoczyna się od...

8 grup produktów, których nie może zabraknąć w zdrowej diecie

Chyba każdemu z nas zależy na zdrowym i sprawnym...
0
Would love your thoughts, please comment.x