Czy jedzenie co 3 godziny przyspiesza metabolizm?

Udostępnij

Z pewnością spotkaliście się ze stwierdzeniem, że jedzenie 5 posiłków dziennie może bardzo korzystnie wpłynąć na Wasz metabolizm. W innej wersji można usłyszeć, że jedzenie co 3 godziny przyśpiesza metabolizm. Prawda jest jednak taka, że jest to jeden z najpopularniejszych mitów dietetycznych. Okazuje się, że częste spożywanie posiłków nie tylko nie ma wpływu na metabolizm, ale może też utrudniać odchudzanie.

Temat ewentualnego „przyśpieszenia” metabolizmu był już niejednokrotnie obiektem badań. Potwierdziły one, że częstsze spożywanie posiłków wcale nie wpływa na tempo utraty masy ciała. Jesteście ciekawi, co udało się ustalić?

Czy jedzenie 5 posiłków dziennie wpływa na metabolizm?

Nie i zostało to już potwierdzone za pomocą licznych badań. Czemu? Posiłek powinien spełniać pewne wymogi, które pozwolą nam odczuć satysfakcję po jego zjedzeniu. Ma on też możliwie najbardziej pobudzić syntezę białek mięśniowych. W przypadku, gdy sięgamy po małe i niezadowalające posiłki, istnieje bardzo duża szansa, że nasz apetyt będzie wzrastał, co przełoży się na częstsze sięganie po niezdrowe przekąski. To może mieć bardzo negatywny wpływ na efekty diety.

Czy jedzenie co 3 godziny przyspiesza metabolizm?

Jedzenie posiłków co 3 godziny w żaden sposób nie wpłynie na zwiększenie naszego metabolizmu. Oczywiście znajdą się osoby, których organizm świetnie będzie funkcjonował przy takim rozkładzie posiłków. Jest nawet szansa, że będą bardzo ładnie spalały nadmiar tkanki tłuszczowej. Jednak dopasowanie odpowiedniej ilości posiłków to kwestia bardzo indywidualna. Wpływ na to będzie miało wiele czynników takich jak styl życia, schorzenia lub aktualne wyniki badań.

Wpływ częstotliwości jedzenia na przyśpieszanie metabolizmu to mit! Każdy organizm jest inny i inaczej funkcjonuje. Istotne jest zaobserwowanie i zrozumienie co dla nas jest najlepsze i dostosowanie ilości posiłków do naszego trybu życia. Najprościej mówiąc, aby schudnąć trzeba w diecie zastosować ujemny bilans kaloryczny, czyli najlepiej po konsultacji z lekarzem lub dietetykiem po wyliczeniu całkowitego dziennego zapotrzebowania kalorycznego ustalić ilość posiłków z odpowiednią ilością spożywanych kalorii.

 


  • Cameron JD, Cyr MJ, Doucet E. Increased meal frequency does not promote greater weight loss in subjects who were prescribed an 8-week equi-energetic energy-restricted diet . Br J Nutr. (2010)
  • Palmer MA, Capra S, Baines SK. Association between eating frequency, weight, and health . Nutr Rev. (2009)
  • Smeets AJ, Westerterp-Plantenga MS. Acute effects on metabolism and appetite profile of one meal difference in the lower range of meal frequency . Br J Nutr. (2008)
  • Bellisle F, McDevitt R, Prentice AM. Meal frequency and energy balance . Br J Nutr. (1997)
  • Verboeket-van de Venne WP, Westerterp KR. Influence of the feeding frequency on nutrient utilization in man: consequences for energy metabolism . Eur J Clin Nutr. (1991)

Popularne wpisy

Treści znajdujące się w niniejszej witrynie nie stanowią opinii prawnych,
medycznych ani jakichkolwiek porad terapeutycznych, dietetycznych, prawnych
i innych, nie mogą więc być podstawą do podejmowania
decyzji bez konsultacji ze specjalistą w danej dziedzinie. Czytaj dalej.

Related Posts

Polecane

Czym jest ADHD i czy może mieć coś wspólnego z dietą?

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób spostrzega siebie samych...

Kalendarz sezonowych owoców i warzyw – sierpień

Lato w pełni, a wraz z nim bogactwo darów...

Kalendarz sezonowych owoców i warzyw w lipcu

Lipiec to wymarzony miesiąc pod kątem dostępności warzyw i...

Jak urządzić małe mieszkanie?

Optymalne urządzenie małego mieszkania może wydawać się sporym wyzwaniem....

Jak skutecznie uczyć dzieci rozwiązywać problemy?

Pierwszymi nauczycielami dziecka są zazwyczaj rodzice, a nauka odbywa...

Sprawdzone pomysły na to, jak zorganizować garderobę i zaoszczędzić czas

Posiadanie dobrze zorganizowanej garderoby jest kluczem do codziennego oszczędzania...
0
Would love your thoughts, please comment.x