Jakie pytania padają najczęściej na rozmowie kwalifikacyjnej?

Udostępnij

Jeśli jesteś właśnie na etapie poszukiwania nowej pracy, warto zadbać o odpowiednie przygotowywanie do spotkań z ewentualnym przyszłym pracodawcą. Większość osób zajmujących się prowadzeniem rozmów kwalifikacyjnych wprost przyznaje, że kandydaci nie potrafią odpowiadać na najłatwiejsze pytania, bo nie są do nich przygotowani. Jakie pytania padają najczęściej na rozmowie kwalifikacyjnej?

Po rozmowach ze znajomymi, którzy zajmują się rekrutacją nowych pracowników do firm, zdecydowałam się rozpocząć nowy cykl na blogu, w którym będę opisywać, w jaki sposób można zwiększyć swoje szanse na znalezienie pracy. Zacznę od zagadnienia, które podobno stanowi największy problem podczas rozmów rekrutacyjnych. Są to pytania, które osoba prowadząca rozmowę zadaje kandydatowi, aby lepiej go poznać. Dowiecie się jak odpowiadać na takie pytania.

Co wiesz o danej firmie?

To pytanie, które miałam okazje usłyszeć podczas każdej rozmowy kwalifikacyjnej, w jakiej brałam udział. Dlaczego rekruter o to pyta? Ponieważ większość kandydatów nie poświęci nawet chwili, aby zapoznać się z tym, do jakiej firmy wysyła CV oraz jakie obowiązki czekają na nowym stanowisku. Przygotowanie się do tego pytania jest naprawdę proste. Nawet w drodze na spotkanie wystarczy sięgnąć po telefon i przeczytać jeszcze raz ogłoszenie, na które wysyłaliśmy CV oraz zapoznać się z historią firmy. Odpowiadając na to pytanie, możesz dodatkowo opisać, co dobrego Ty możesz zaoferować dla danej organizacji, jeśli Cię zatrudnią.

Dlaczego chcesz tu pracować?

Oczywiście wszyscy dobrze wiemy, że do pracy chodzi się po to, aby zarabiać. Ale postaraj się przez chwilę spojrzeć na to z drugiej strony. Pracodawca ma nadzieję, że znajdzie pracownika, który będzie zaangażowany i będzie lubił swoją pracę. Taki pracownik będzie wykonywać swoją pracę znacznie lepiej niż osoba, która motywuje się tylko otrzymywanym wynagrodzeniem. Jak odpowiedzieć na pytanie dlaczego chcesz tu pracować? Możesz powiedzieć wprost o tym, że zależy Ci na awansie i dalszym rozwoju. Możesz wspomnieć o tym, że chciałbyś mieć nowe obowiązki, które pozwolą Ci rozwijać swoją wiedzę w danym temacie. Skupiaj się tylko na pozytywnych stronach.

Co Cię motywuje?

Nie denerwuj się tym pytaniem. Wszelkie odpowiedzi typu „wynagrodzenie” zostaw tylko dla siebie. Rekruter doskonale o tym wie, ale chciałby też upewnić się, że stanowisko, o które właśnie się starasz, jest odpowiednio przemyślane. Możesz powiedzieć o tym, że motywują Cię zadania, które wymagają dodatkowego rozwoju. Wspomnij, że lubisz ambitne projekty, które doprowadzasz do zakończenia sukcesem. Jeśli rekruter zapyta tu o pieniądze, odpowiedz delikatnie, że są dla Ciebie formą motywacji, która pozwoli spokojnie skupić się na wykonywanych obowiązkach.

Jakie były Twoje relacje z poprzednimi pracodawcami?

To pytanie jest niezwykle istotne. Wiadomo, że zawsze znajdą się trudniejsze zadania i powody do różnicy zdań. Najlepsi pracownicy nie zwracają na to uwagi, odkładają na bok wszelkie pretensje i brną do celu. Dla firmy liczy się to, abyś mimo różnicy zdań potrafił dostosować się do poleceń przełożonego. Odpowiadając na to pytanie, unikaj jakichkolwiek negatywnych stwierdzeń. Powiedz, że mimo różnicy zdań zawsze udawało się wypracować odpowiednie rozwiązanie, oraz że zawsze szukasz metod na pokonanie wszelkich trudności. Jeśli będziesz mówić o negatywnych sprawach, nowy pracodawca będzie się bał, że tak samo możesz potem mówić na jego temat.

To pierwsza część z cyklu pytań, które mogą pojawić się podczas rozmowy rekrutacyjnej. Jeśli zastanawia Cię, do jakich pytań warto się jeszcze przygotować, to zapraszam do śledzenia zakładki Praca, w której będą pojawiać się kolejne części.

Popularne wpisy

Treści znajdujące się w niniejszej witrynie nie stanowią opinii prawnych,
medycznych ani jakichkolwiek porad terapeutycznych, dietetycznych, prawnych
i innych, nie mogą więc być podstawą do podejmowania
decyzji bez konsultacji ze specjalistą w danej dziedzinie. Czytaj dalej.

Related Posts

Polecane

Koszyczek pełen uroku: pomysły na piękne ozdoby wielkanocne

Piękne ozdoby do koszyczka wielkanocnego mogą całkowicie odmienić nawet...

Jak stres wpływa na rozwój dziecka?

Niemowlę przychodząc na świat, jest całkowicie zależne od otoczenia...

Jak nie bawić się z małym dzieckiem? Zachowania opiekuna, które mogą być źródłem strachu dziecka.

Czy wiesz, że mimo najlepszych chęci niektóre zachowania opiekunów,...

Jak wczesne doświadczenia z dzieciństwa wpływają na funkcjonowanie w dorosłym życiu? Style przywiązania.

Niemowlę przychodząc na świat, jest całkowicie zależne od otoczenia...

Jak budować pewność siebie?

Czy zdarzyło Ci się myśleć, że większość osób wokół...

Kto powinien płacić w restauracji?

Każdy z nas nie raz zadawał sobie pytanie, kto...
0
Would love your thoughts, please comment.x