Z pewnością nie raz zdarzyło Ci się trafić w Internecie na cudowne porady dotyczące diety i ćwiczeń. Wszystko wyglądałoby pięknie, gdyby nie fakt, że są osoby którym przez stosowanie diety „cud” zdarzyło się przytyć, albo nie osiągnąć wymarzonego fit ciała. Dziś poruszymy bardzo ciekawy temat dotyczący mitów na temat ćwiczeń i odchudzania.
Pewnie spotkaliście się już z poradami typu: „Jeśli chcesz schudnąć MUSISZ…” i w tym miejscu pojawiała się wielka lista zakazów. W większości przypadków zamiast osiągnąć wymarzone efekty, po prostu zniechęcamy się do dalszego działania i dochodzimy do momentu akceptacji faktu, że nigdy nie schudniemy, aż do czasu znalezienia kolejnego cudownego artykułu. Aby uniknąć kolejnej fali zniechęcenia i rozczarowania przedstawimy Ci dziś 8 mitów dotyczących ćwiczeń i odchudzania.
Głodówka najlepszą metodą na szybkie zrzucenie kilku kilogramów
Ok, zgadza się w trakcie jej trwania na wadze zobaczymy wynik kilku kilogramów mniej, ale przecież nie będziemy się wiecznie głodzić. Jak tylko ją zakończymy i dostarczymy jedzenie, nasz organizm szybko uzupełni braki i to często z nadmiarem! Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ podczas głodówki nasz organizm przyzwyczaja się do dostarczania bardzo małej ilości jedzenia i spowalnia nasz metabolizm. Poza brakiem energii, który może nam się przytrafić w trakcie głodówki, pojawi się również niechęć do aktywności fizycznej. Brak ćwiczeń i zdrowej diety, oraz powrót do wcześniejszych przyzwyczajeń po głodówce prowadzi do tego, że w naszym organizmie odkładają się zbędne kilogramy i to głównie w postaci tłuszczu.
Przez musli tyjemy
I tak i nie. Gotowe zestawy z musli często zawierają nawet do 80% cukru, z pewnością nie jest to mieszanka pożądana w trakcie odchudzania, ale także na codzień. Jak sobie z tym poradzić? Szukać tych mieszanek, które cukru w składzie nie posiadają lub przygotować własną. Możemy kupić oddzielnie suche ziarna, orzechy oraz płatki. Pamiętajmy też, że mieszanek nawet tych o cudownym składzie nie powinniśmy spożywać w nadmiarze!
Kolacja najpóźniej do 18
To chyba jeden z najpopularniejszych mitów. Jeśli chodzi o magiczną „18” to jak najbardziej sprawdzi się, ale w przypadku osób, które kładą się spać o godzinie 21. Dlaczego? Ponieważ nasz organizm potrzebuje około 3 godzin na przetrawienie posiłku. Kładąc się spać wszystkie te procesy spowalniamy. Dlatego jeśli jesteś „sową” i lubisz siedzieć po nocach, ostatni posiłek spokojnie możesz zjeść znacznie później. Warto jednak pamiętać o zasadzie „nie później niż 3 godziny przed snem” oraz wybieraniu posiłków bogatych w białko.
Ziemniaki tuczą
Jak można tak niesprawiedliwie traktować ziemniaki? Jest to zwykłe warzywo i w dużej części składa się z wody. Ugotowane 100 g ziemniaków to tylko 90 kcal. Problem jest ukryty gdzie indziej. Jeśli do ziemniaków dodajecie masło, śmietanę, sosy, boczek czy je podsmażacie najzwyczajniej w świecie podnosicie ich kaloryczność. Dlatego ziemniaki możemy jeść, ale musimy zwracać uwagę na sposób ich przygotowania.
Ćwicząc zmieniasz tłuszcz w mięśnie
To nie takie proste jak się wydaje. Tkanka tłuszczowa i mięśnie są zbudowane z zupełnie innego typu komórek. Dlatego ćwiczenia cardio pozwalają spalać tłuszcz, a ćwiczenia siłowe budować mięśnie. Tylko pamiętajcie, mięśnie nie powstają bezpośrednio z tłuszczu, dlatego powiedzenie „najpierw masa…” nie do końca się tu sprawdzi. Masę mięśniową budujemy zupełnie inaczej, niestety nie tak łatwo, jak masę tłuszczową.
Owoce w diecie można jeść bez ograniczeń
Jak wszyscy wiemy, owoce zawierają sporo witamin i jak najbardziej nie możemy o nich zapominać w swojej diecie. Niestety bardzo często zawierają w sobie bardzo duże ilości cukrów. Warto wybierać te o niskiej zawartości cukru i nie spożywać ich na noc.
Trenuję więc mogę jeść wszystko
Są tacy eksperci, którzy twierdzą, że bez ograniczeń można jeść jedynie warzywa i to najlepiej te jak najmniej przetworzone. Jeśli podczas treningu spalisz 500 kcal i uzupełnisz je w postaci czekolady czy chipsów, może i uda Ci się nie zobaczyć „karnych” kilogramów na wadze, ale pamiętaj, że może to wpłynąć negatywnie na wygląd Twojej sylwetki np. w postaci cellulitu. Sam trening nie załatwi sprawy. Niezbędne jest połączenie treningu ze zdrową, dobrze zbilansowaną dietą.
Jak będę robić brzuszki, to zrzucę „oponkę”
Kolejny bardzo popularny mit, nie da się schudnąć od samych ćwiczeń! Szczególnie w okolicach brzucha. Brzuch robimy głównie w kuchni! Poza tym, brzuch składa się przede wszystkim z tkanki tłuszczowej, a tę gubimy podczas ćwiczeń cardio. Oczywiście warto o ćwiczeniach brzucha pamiętać, ale przyniosą one efekty dopiero wtedy gdy spalimy z jego okolicy zbędną tkankę tłuszczową i odsłonimy wyrobione przez nas mięśnie.
To nie wszystkie mity dotyczące ćwiczeń i odchudzania. Jednak te na które trafiamy najczęściej. Warto zachować rozsądek i weryfikować źródła, z których czerpiesz informacje na temat diety i ćwiczeń. Nie zapominaj o tym, że najlepiej sprawdzają się wszelkie spersonalizowane diety, a nie przepisy cud z internetu. Każdy organizm pracuje inaczej i potrzebuje innych warunków, aby osiągnąć upragnione efekty.
Jakie jeszcze znacie mity dotyczące ćwiczeń i odchudzania?