Jak znaleźć fotografa na ślub?

Udostępnij

Ślub to niezwykle ważne wydarzenie w życiu każdego człowieka. Z pewnością nie raz będziecie go wspominać w gronie rodziny czy znajomych. Zdarza się, że ze względu na wysokie koszty związane z zatrudnieniem operatora kamery, część młodych par decyduje się jedynie na fotografa. Oznacza to, że zdjęcia będą jedyną pamiątką ze ślubu. Więc jak znaleźć fotografa na ślub, który nas nie zawiedzie?

Musicie pamiętać o tym, że przecież ślub nie odbędzie się drugi raz, a w przypadku gdy fotograf nie poradzi sobie ze swoim zadaniem, nikt nie będzie wypowiadać od nowa przysięgi. Każde spojrzenie, każde wydarzenie jest niepowtarzalne i będzie miało miejsce tylko raz, a fotograf jest właśnie od tego, aby je wszystkie uchwycić. Oto kilka rzeczy, na które warto zwrócić uwagę podczas wybierania fotografa na ślub:

Cena usługi

Pamiętajcie o tym, że wysoka cena wcale nie będzie świadczyła o jakości pracy fotografa. Często osoby zmęczone już pracą fotografa często stawiają zaporowe ceny ze względu na zdobyte „doświadczenie”. Warto dokładnie przeanalizować jakie usługi zawiera cena wskazana przez fotografa i czy zakres jego pracy na pewno nam odpowiada.

Co z tego, że profesjonalny fotograf weźmie połowę stawki innej osoby, jeśli na sali weselnej nie doczeka nawet do oczepin? A może niska cena usługi jest spowodowana tym, że fotograf dostarczy nam tylko 100 zdjęć z całego dnia? Te wszystkie elementy mają wielkie znaczenie i bezpośredni wpływ na cenę.

Doświadczenie i portfolio

Koniecznie zwróćcie uwagę na doświadczenie fotografa, którego chcecie zatrudnić na swój ślub. Może i robi on przecudowne portrety oraz zdjęcia plenerowe, ale to wcale nie oznacza, że da sobie radę podczas ślubu i wesela. Jeśli ktoś nigdy wcześniej nie robił zdjęć na takiej uroczystości, szczególnie w kościele, zwyczajnie nie będzie wiedział, gdzie powinien się ustawić, jakie zdjęcia i kiedy powinien wykonać. Fotografia ślubna to trudne zadanie.

Warto zapytać też fotografa o to, czy posiada odpowiednie uprawnienia do wykonywania zdjęć w kościele. Nie każdy fotograf ukończył specjalny kurs liturgiczny, który będzie pozwalać mu fotografować śluby. Może się okazać, że jeśli traficie na wyjątkowo upartego proboszcza, a fotograf nie będzie posiadał dokumentów na potwierdzenie uczestnictwa w kursie, to zwyczajnie nie zostanie do kościoła wpuszczony.

Przejrzyjcie też zdjęcia zamieszczone w portfolio oraz otagowane nazwiskiem fotografa w internecie. W ten sposób będziecie mogli się upewnić czy jego wizja Wam odpowiada i czy to właśnie takie zdjęcia ze ślubu chcielibyście otrzymać.

Sprzęt, jakim wykonuje zdjęcia

To pytanie, które podczas poszukiwań odpowiedniego fotografa pada najrzadziej. Koniecznie zapytajcie jaki sprzęt będzie używany podczas reportażu z Waszego ślubu, czy fotograf dysponuje zapasowym body (aparat) oraz posiada wymienne obiektywy. Warto upewnić się, że body posiada opcję jednoczesnego zapisu na dwóch kartach SD, i że fotograf ma zamiar z tego korzystać. Pamiętajcie, że „wypadki chodzą po ludziach”, dlatego nigdy nie wiecie, czy to właśnie na waszym ślubie aparat nie odmówi posłuszeństwa, lub czy karta SD się nie zepsuje.

Zapytaj o treść umowy

Gdy tylko wybierzecie fotografa, który spełnia Wasze oczekiwania, koniecznie zapoznajcie się z treścią umowy, którą proponuje. Musi być w niej zawarty czas pracy fotografa, miejsce wykonania zlecenia, ilość zdjęć i ich format, które po wszystkim dostaniecie. Sprawdźcie czy cena podana w umowie zawiera dodatkową sesję, jeżeli chcecie mieć wykonane zdjęcia w plenerze oraz kiedy może się odbyć. Przy podpisaniu umowy przedwstępnej konieczne będzie wpłacenie zadatku. Zazwyczaj stanowi on około 10% ostatecznej ceny.

Popularne wpisy

Treści znajdujące się w niniejszej witrynie nie stanowią opinii prawnych,
medycznych ani jakichkolwiek porad terapeutycznych, dietetycznych, prawnych
i innych, nie mogą więc być podstawą do podejmowania
decyzji bez konsultacji ze specjalistą w danej dziedzinie. Czytaj dalej.

Related Posts

Polecane

Jak podejmować dobre decyzje? Kluczowe wskazówki i narzędzia.

Podjęcie właściwej decyzji może być trudnym zadaniem, szczególnie gdy...

6 sposobów na to jak radzić sobie z krytyką

Krytyka nie jest łatwa do przyjęcia, nawet jeśli się...

12 faktów na temat ADHD

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób postrzega siebie samych...

Koszyczek pełen uroku: pomysły na piękne ozdoby wielkanocne

Piękne ozdoby do koszyczka wielkanocnego mogą całkowicie odmienić nawet...

Jak stres wpływa na rozwój dziecka?

Niemowlę przychodząc na świat, jest całkowicie zależne od otoczenia...

Jak nie bawić się z małym dzieckiem? Zachowania opiekuna, które mogą być źródłem strachu dziecka.

Czy wiesz, że mimo najlepszych chęci niektóre zachowania opiekunów,...
0
Would love your thoughts, please comment.x